Nincs, akinek ne tartoznának

Nem egyszer volt már nagyon nehéz anyagi helyzetben a dunaszerdahelyi kórház, de ilyen kilátástalanban, ennyire kritikusban eddig még soha – állítja dr. Anna Nagyová, a dunaszerdahelyi kórház igazgatónője. Vele beszélgettünk.

Már nincs hová süllyednünk – dr. Anna Nagyová igazgatónőSomogyi Tibor felvételeSzépítés nélkül kimondta: a kórházat nem a vezetés, hanem a szállítók irányítják. Ha netán valamelyik vállalkozó meggondolja magát, és elutasítja a hitelre szállítást, az intézet akár üzemképtelenné válhat?

Bízom abban, hogy ez kivédhető. Nem csodálkozom viszont azon, ha fogytán a szállítók-vállalkozók türelme. Mivel a kormány kilátásba helyezte az ágazat adósságának törlesztését, arra kértük partnereinket, várjanak még egy kicsit, a tartozások zömét májusban rendezzük. Semmi sem történt, csupán az időpont tolódott ki júniusra. A következő terminus már július eleje volt, ám most, noha vége a hónapnak, már ígérgetni sem tudunk. Bár én bízom a kormányhatározatba foglalt adósságrendezés megvalósulásában, a baj az, hogy – érthető módon – mindenki egyre idegesebben a pénzét követeli.

Havonta mennyi pénz áll a házhoz?

A kórház feladata a járás 113 ezer lakosának betegellátása. Míg 1997-ben az egészségbiztosítók havi 21 milliót utaltak a számlánkra, 2001-ben már csak 19,2 milliót, jelenleg pedig 16,5 millió koronából gazdálkodunk. A biztosítók újabban előre megrendelik a gyógyszolgáltatásokat, és bár a régiónkban a lakosság több mint 85 százaléka a VšZP ügyfele, az elvégzett „munka” csupán 75 százalékát térítik. Havi veszteségünk 6 millió korona, ehhez jönnek a múltbeli adósságok. Már nincs hova süllyedni, ott takarékoskodunk ahol tudunk, további megszorítások a betegellátást veszélyeztetnék. Béralapunk havi 10,8 millió koronát emészt fel.

Értesüléseink szerint a közelmúltban zárolták a kórház számláját, sőt, büntetőkamatot is fizettek egy követeléseket behajtó magántársaságnak.

Ez is jelzi: nem igaz, hogy a végrehajtók nem nyúlhatnak a kórház vagyonához. Egy gyógyszerforgalmazó társaság 2,5 milliós követelés miatt zároltatta a számlánkat, amit sikerült tisztáznunk, de a VšZP-t#l 700 ezer koronával valóban azért kaptunk kevesebbet, mert egy magántársaság megvásárolta a Medika követeléseit és intézkedett...

Miért „vásárolnak”az egészségbiztosítók kevesebb szolgáltatást? Nem azért, mert a régió betegeit az ország más kórházaiban kezelik?

Saját statisztikáink szerint helyben évente 15 ezer lakos gyógyellátása folyik, csak 150 beteget utaltunk valamelyik, főleg fővárosi kórházba. Nem tudjuk befolyásolni a nem állami orvosokat, hová utalják a műtétre szorulókat. Szabad orvos-, kórházválasztás van. A legfőbb gond az, hogy míg országos átlagban egy beteg kezelésére 240 korona jut, a Nagyszombati kerületben már csak 180, a Dunaszerdahelyi járásban pedig csupán 150 korona.

A gondok ellenére óriási munkának néznek elébe, felújítják a központi sterilizációt, valamint az intenzív osztály szociális részlegét.

A munkálatok augusztus 1-jén kezdődnek, a korszerűsítés költségvetése 39 millió korona. Idén 17 millió koronát kaptunk, jövőre ígérték a maradékot. Az egészségügyi minisztérium elismerte követeléseink jogosságát, s jóváhagyta a támogatás összegét.

Az eredeti elképzelések szerint július 1-től a kórháznak közigazgatásilag a nagyszombati megyei önkormányzat hatáskörébe kellene tartoznia.

Mi is úgy tudtuk, de erről eddig senki nem értesített minket, a nagyszombatiak sem érdeklődtek nálunk.

Amikor a tárca lehetőséget adott a választásra, hogy a jövőben nonprofit szervezetként, vagy állami járási kórházként működjenek, a második lehetőség mellett döntöttek. Miért?

Őszintén megmondom, ha a nonprofit szervezet adósságot „termel”, egy év után csődeljárást kell indíttatnia önmaga ellen. És mert ilyen alulfinanszírozás mellett nem lehet kiegyensúlyozottan gazdálkodni, veszélybe kerülhetne a kórház léte.

A működési nehézségek menynyiben érintik a kórházba utaltakat?

Kérdőíves felmérést végeztünk a sebészeten, a nőgyógyászaton és a belgyógyászaton. Meglepetésünkre az érintettek 90 százaléka pozitívan értékelte az orvosok, az ápolónők munkáját, a napi háromszori étkezést, a tisztaságot. A sebészeti osztályon fekvők 12 százaléka kifejtette: a betegeknek valamennyit fizetniük kellene az ellátásért. Ritkán, de előfordul, hogy az elégedett páciens adományt ad az osztálynak. Legutóbb egy 80 éves néni 35 ezer koronát ajándékozott.

Egy kicsit más téma. Mi a helyzet a somorjai gyorsmentővel?

A minisztérium eddig még nem kapta meg a rohamkocsit, tehát nem is utalhatta Somorjára. A térség betegeit december vége óta a pozsonyi mentőszolgálat Csölösztőn állomásozó egysége szállítja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?