<div>A Szövetség a Családért által kezdeményezett népszavazás négy kérdése közül egyet alkotmányellenesnek talált az Alkotmánybíróság. A másik hárommal viszont nincs gond.</div><div> </div>
Népszavazás: egy kérdés alkotmányellenes

Pozsony |
A taláros testület mai, Iveta Macejkovová elnök által vezetett, zárt ülésén az „Egyetért azzal, hogy a házasságon kívül semmilyen más típusú együttélésnek ne járjon egyedi védelem, valamint azok a jogok és kötelességek, amelyeket 2014. március 1-jéig hatályos törvények a házasságnak és a házastársaknak garantálnak?” kérdést találta aggályosnak. A bíróság szerint ez az Alkotmány 93 cikkelyének harmadik bekezdésébe ütközik, amely kimondja, hogy alapjogokról és szabadságokról nem lehet népszavazást tartani, valamint a 19 cikkely második bekezdésébe, melyben az áll, hogy mindenki jogosult védelemre a magán- és családi életébe való jogtalan beavatkozás ellen. A másik három kérdés alkotmányos szempontból nem kifogásolható. Az ítélethez Mészáros Lajos és Ladislav Orosz bírók különvéleményt csatoltak. A Szövetség a Családért négy kérdésben rendezne népszavazást. A szavazásra jogosultaktól azt kérdeznék, egyetért-e azzal, hogy házasságnak csak egy férfi és egy nő kötelékét lehessen nevezni; egyetértenek-e azzal, hogy homoszexuális vagy más kapcsolatok ne tarthassanak igényt a házasság megnevezésre; egyetértenek-e azzal, hogy homoszexuális párok ne fogadhassanak örökbe gyereket, valamint hogy a szülők beleszólhassanak gyermekük tanulmányaiba olyan érzékeny területeken, mint az eutanázia vagy a szexuális nevelés. Eduard Bárány alktományjogász, az Alkotmánybíróság korábbi alelnöke szerint Andrej Kiska államfőnek most ki kellene írni a népszavazást. „Ha az Alkotmánybíróság véleménye szerint a három kérdés nem érint emberi jogokat, akkor az elnöknek ki kellene hirdetni a népszavazást. Az államfőt most már köti az Alkotmánybíróság véleménye. Nézetem szerint az elnök elutasíthatta vagy támogathatta volna a népszavazási kezdeményezést, ám ő az Alkotmánybírósághoz fordult, így annak álláspontja számára most már kötelező érvénnyel bír” – mondta Bárány. Andrej Kiska köztársasági elnök megvárja, amíg kézbesítik neki az Alkotmánybíróság döntését, áttanulmányozza, és ezt követően rövid időn belül közli döntését – mondta Roman Krpelan, az elnöki hivatal sajtóosztályának vezetője. (SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.