Nemzetközi kalendárium

Ha az idei év három legfontosabb külpolitikai eseményét kellene megjelölnünk, az első helyre biztosan a londoni merényletek kerülnének. A másodikra a gázai kivonulás, a harmadikra a két – s főleg a decemberi – iraki választás. London megváltoztatta az európai gondolkodást a terrorizmusról, számos nemzeti és európai szintű szigorító intézkedést vont maga után. A gázai kivonulás új helyzetet teremtett a Közel-Keleten, beleértve az izraeli belpolitikai földrengést is. Irak az egész tágabb Közel-Kelet szempontjából meghatározó, s a nemzetközi szövetségesi viszonyok egyik próbaköve is.

Január

20. Letette a hivatali esküt az újraválasztott amerikai elnök, George W. Bush, akinek új külügyminisztere 28-án Condoleezza Rice lett.

23. Kijevben beiktatták hivatalába Viktor Juscsenko ukrán államfőt.

30. Ötven év után az első iraki többpárti szavazáson megválasztották az ideiglenes nemzetgyűlést.

Február

16. Érvénybe lépett az 1997 decemberében aláírt, az üvegházhatás csökkentését célzó kiotói jegyzőkönyv.

24. Pozsonyban George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök tartott csúcstalálkozót.

Március

8. Az orosz szövetségi erők megölték Aszlan Maszhadov csecsen szeparatista vezetőt.

14. A kínai parlament elszakadásellenes törvényt fogadott el, amely háborúval fenyegeti meg Tajvant, ha a Peking által Kína részének tekintett sziget kikiáltaná függetlenségét.

31. Az amerikai Paul Wolfowitzot választották meg a Világbank új elnökévé.

Április

2. Meghalt II. János Pál pápa, a római katolikus egyház feje, akit 8-án temettek el egymillió zarándok, számos állam- és kormányfő jelenlétében.

6. Az átmeneti nemzetgyűlés Dzsalal Talabani kurd politikust választotta Irak államfőjévé.

19. Vatikánvárosban a pápaválasztó konklávé XVI. Benedek néven Joseph Ratzinger német bíborost választotta meg a katolikus egyház 265. pápájává.

25. Prágában tisztázatlan lakásügye miatt lemondott Stanislav Gross cseh miniszterelnök, utóda a szintén szociáldemokrata Jiří Paroubek lett.

26. Befejeződött a szíriai csapatok kivonása Libanonból.

Május

5. A brit parlamenti választásokon a nyolc éve kormányzó Munkáspárt – addig példa nélküli módon – harmadszor is győzött, de Tony Blair kormányának többsége jelentősen csökkent.

13. XVI. Benedek pápa bejelentette, a Vatikán megkezdi az elhunyt II. János Pál pápa boldoggá avatásának folyamatát, felfüggesztve azt a szabályt, hogy a halál után öt évnek kell eltelnie a folyamat megkezdéséhez.

26. George Bush amerikai elnök hivatali ideje alatt először fogadott Mahmúd Abbász személyében palesztin elnököt.

29. Franciaországban népszavazáson elutasították az EU alkotmányos szerződését, amelyre június 1-jén Hollandiában is nemet mondtak. Május 31-én lemondott Jean-Pierre Raffarin francia miniszterelnök, utóda Dominique de Villepin lett.

Június

10–11. A G8 pénzügyminiszterei megállapodtak abban, hogy törlik a legszegényebb eladósodott országok 40 milliárd fontnyi adósságát.

17. Az 1979-es iszlám forradalom óta első ízben tartott iráni elnökválasztáson a június 24-i második fordulóban az ultrakonzervatív Mahmúd Ahmadinezsád teheráni polgármester győzött.

Július

2. Tíz helyszínen rendezték meg a világ legnagyobb szegénységellenes koncertsorozatát Live 8 címmel.

6. Szingapúrban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Londonnak ítélte a 2012. évi olimpiai játékok rendezési jogát.

7. Londonban 57 halálos áldozatot követelő, összehangolt robbantásos merényletsorozatot követtek el.

23. Az egyiptomi Sarm-es-Sejk üdülővárosban 88 halálos áldozatot követelő merényletsorozatot követtek el, amelyért az al-Kaida vállalta a felelősséget.

26. A Columbia 2003. február 1-jei katasztrófája után először lőttek fel amerikai űrsiklót. Bár a Discovery hővédő borítása megsérült, az űrsikló baj nélkül visszaért a Földre.

Augusztus

1. Meghalt Fahd bin Abdel-Azíz szaúd-arábiai király, utóda Abdallah herceg trónörökös lett.

23. Izrael befejezte a Gázai-övezetben található valamennyi és 4 ciszjordániai zsidó telep kiürítését, ezzel megszűnt a Gázai-övezet 38 éven át tartó izraeli megszállása.

29. Az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb természeti csapását okozta a Katrina hurrikán. A legnagyobb kár New Orleans városát érte, amelynek négyötöde víz alá került.

Szeptember

7. Egyiptomban a 24 éve hatalmon lévő Hoszni Mubarak államfő győzött az elnökválasztáson.

8. Vlagyimir Putyin orosz államfő és Gerhard Schröder német kancellár Berlinben aláírta a megállapodást a Balti-tenger mélyén 2010-re lefektetendő gázvezeték megépítéséről.

11. Japánban előrehozott parlamenti választásokon a Liberális Demokrata Párt (LDP) győzött.

14–16. Az ENSZ megalakulásának 60. évfordulója alkalmából New Yorkban megrendezték az ENSZ-közgyűlés ünnepi ülésszakát, amelynek végén az állam- és kormányfők az ENSZ reformjáról szóló dokumentumot fogadtak el.

18. Németországban az előrehozott parlamenti választásokon sem a kormányzó szociáldemokrata-zöld koalíció, sem a konzervatív-liberális ellenzék nem tudott kormányképes többségre szert tenni. November 18-án az SPD és a CDU–CSU nagykoalíciós megállapodást írt alá, a kancellári tisztségbe november 22-én első ízben került nő a kereszténydemokrata Angela Merkel személyében.

18. Afganisztánban 1969 óta első alkalommal tartottak parlamenti választásokat.

22. Jogerősen nyolc év börtönbüntetésre ítélték Mihail Hodorkovszkij orosz olajmágnást, a Yukos cég volt vezérét.

24. A Jog és Igazságosság (PiS) nyerte meg a lengyel parlamenti választásokat, s a párt jelöltje, Lech Kaczynski győzött október 23-án az elnökválasztáson is. A PiS kisebbségi kormányát október 31-én alakította meg Kazimierz Marcinkiewicz.

Október

4. Megkezdődtek Törökország és Horvátország csatlakozási tárgyalásai az Európai Unióval.

8. Az utóbbi száz év legerősebb, 83 ezer halálos áldozatot követelő földrengése rázta meg Dél- és Közép-Ázsiát, a legnagyobb rombolás Kasmír pakisztáni ellenőrzésű részét érte.

10. Az EU tárgyalásokat kezdett a társulási megállapodásról Szerbia-Montenegróval.

19. Bagdadban megkezdődött a megbuktatott iraki diktátor, Szaddám Huszein és hét vádlott-társának pere.

24. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa úgy döntött, nemzetközi tárgyalások kezdődnek Koszovó jogállásáról.

27. Zavargások robbantak ki Párizs bevándorlók lakta negyedeiben, fiatalok gépkocsikat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be. A több hétig tartó, négy évtizede legsúlyosabb megmozdulások miatt november 9-én rendkívüli állapotot hirdettek ki, amelyet november 21-étől három hónappal meghosszabbítottak.

November

2. A The Washington Post megírta: a CIA több ország, köztük kelet-európai államok területén titkos börtönöket hozott létre 2001 szeptembere után. A cikk nyomán az Európa Tanács vizsgálatot indított.

9. Jordánia fővárosában, Ammánban öngyilkos merénylők három, főként külföldiek által látogatott szálloda közelében robbantották fel magukat. 58 ember vesztette életét.

21–23. Dzsalal Talabani személyében 40 év után először járt iraki államfő Iránban.

23. Vojiszlav Kostunica személyében Horvátország függetlenségének 1991-es kikiáltása óta először járt szerb kormányfő Zágrábban.

25. Megkezdődtek a hivatalos tárgyalások Bosznia-Hercegovina és az EU között a társulási megállapodásról.

27. Az Oroszországhoz tartozó Csecsenföldön parlamenti választást rendeztek, amelyen a Kreml-barát erők győztek.

December

2. Végrehajtották az USA modernkori történelmének ezredik kivégzését, ennek nyomán ismét vita robbant ki a halálbüntetésről.

5–7. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter európai körútján a terroristagyanús személyekkel való amerikai bánásmódot ért bírálatokat próbálta lecsillapítani.

8. Spanyolországban letartóztatták a háborús bűntettek miatt körözött Ante Gotovina horvát tábornokot.

15. Parlamenti választásokat tartottak Irakban, ezúttal már a szunniták részvételével.

15–16. Az Európai Tanács, az EU állam- és kormányfői brüsszeli csúcstalálkozójának fő témája a 2007–13-as EU-költségvetés volt. A soros brit elnökség december 5-én közzétett, majd 14-én módosított javaslata az EU bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,03 százalékára korlátozná a kiadásokat és csökkentené a tíz új tagország támogatását. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?