Új fejezettel bővítenék a közoktatási törvényt a hidas képviselők. A régóta várt módosító javaslattal meghatároznák a nemzetiségi iskola fogalmát, annak sajátosságait, és új intézményeket hoznának létre, amelyek kizárólag ezekkel az iskolákkal foglalkoznak. Az MKP szerint a Híd elkésett.
Nemzetiségi iskolát akar a Híd
A közoktatási törvény módosítása rögzítené, melyek a nemzetiségi iskolák, és ezekben melyik tantárgyakat oktatnák külön tanterv alapján.
„Ilyen például a történelem, amit jelenleg szlovák tankönyvfordításokból tanítanak az alapiskolákban. Ezentúl ezeket a tantárgyakat magyar szerzők által összeállított tankönyvekből kellene tanítani”
– mondta lapunknak Vörös Péter (Híd), a törvényjavaslat egyik beterjesztője. A módosításban az is szerepel, hogy a nemzetiségi iskolákban a szlovák nyelvet idegen nyelvként tanítsák.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége bízik abban, hogy a parlamenti képviselők megszavazzák a javaslatot. A szövetség elnöke, Fekete Irén lapunknak úgy nyilatkozott, a módosítás az első lépés ahhoz, hogy aztán további folyamatokat lehessen beindítani. Mint mondja, a javaslatot ők is véleményezték, észrevételeikből több beépült a végső változatba.
A javaslat magába foglalja a Nemzetiségi Pedagógiai Intézet, valamint a Nemzetiségi Oktatási Tanács létrehozását. Ez utóbbi 11 tagból állna, és negyedévente legalább egyszer összeülne.
„Tanácsadó szervként működne az oktatási minisztériumban, véleményezné a nemzetiségi iskolákkal kapcsolatos minisztériumi törvénymódosításokat és rendeleteket, és javaslatokat terjeszthetne elő”
– mondja Vörös, hozzátéve, hogy a minisztérium köteles lenne figyelembe venni a tanács véleményét a nemzetiségi iskolákkal kapcsolatos döntéseknél.
Kiss Beáta, az MKP oktatásügyi és kulturális alelnökének állásfoglalása szerint a javaslat örvendetes, de megkésett.
„Most, amikor lejár a kormányzó pártok koalíciós szerződése, amikor csekély esély mutatkozik a megvalósításra, amikor közeledik a választási kampány, végre napvilágra került a törvénytervezet”
– fogalmaz Kiss, ám szerinte a tervezet „tovább gondolása szükséges”, különben csak politikai haszonszerzésnek tekinti, nem a valódi megoldásra való törekvésnek. A törvénytervezettel a szeptemberi parlamenti ülésen foglalkoznak a képviselők.
A javaslattal kapcsolatban kerestük a másik két koalíciós pártot, hogy támogatják-e javaslatot. A Smer nem válaszolt kérdéseinkre, az SNS erre a hétre ígér állásfoglalást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.