Nemzeti park helyett natúrparkot javasolnak

Március végén érdekes bejelentés hangzott el a szlovák és a magyar környezetvédelmi miniszter megbeszélése után. A Somorja és Bős környékén tervezett natúrparkról Miklós László környezetvédelmi miniszterrel beszélgettünk.

– A natúrpark tervezését folytatni lehetSomogyi Tibor felvételeA Duna mentén az ágrendszerrel kapcsolatban eddig mindkét oldalról nemzeti park kialakításával kapcsolatban hallhattunk híreket. Március végén viszont magyar kollégájával, Persányi Miklóssal natúrpark létrehozásáról egyeztek meg. Mi az oka ennek a változásnak?

Elsősorban a magyar oldalon döntöttek úgy, hogy a vizsgálatok alapján a terület értékei nem felelnek meg a nemzeti parkkal kapcsolatos elvárásoknak. Ilyen vizsgálatok nálunk is folytak és szerintem itt ezt teljesíteni tudtuk volna. A területen van néhány nemzeti rezervátum, biocentrumok jelölhetők ki, nagy a vizenyős területek részaránya. A mi oldalunkon nincs különösebb különbség a két megoldás közt. A terület használata ugyanis a maihoz képest nem változik. Vannak gondjaink az erdőgazdálkodással, néha a mesterséges elárasztással. Érdekes új helyzet áll majd elő az Öreg-Duna kérdésének esetleges rendezésével. Ha sikerül öszszekötni az ágrendszereket, akkor felvetődhet komolyabb változtatások lehetősége.

A natúrpark viszont egyik országban sem érvényes jogi kategória. Ezt miként kezelik majd?

A natúrpark elsősorban a terület menedzselésével kapcsolatos kategória. Magyar kollégámmal arról is beszéltünk, hogy ha ez mind a két oldalon konkrét formát ölt, esetleg mindketten felvetjük a természetvédelmi törvény kibővítését ezzel a kategóriával. A tájvédelmi körzet kategóriánk tulajdonképpen nagyon közel van ehhez, abban a korlátozások szintén egészen enyhék. A natúrparkban inkább a hozzáállás fordított. A természetvédelmi törvény a természetéből adódóan konzervatív, hiszen tilt és korlátoz. A natúrpark inkább az attrakciókra helyezné a hangsúlyt. A mi oldalunkon egy ilyen natúrpark azt jelentené elsősorban, hogy több lenne a turistaút, a kerékpárút, civil szervezeteket vonnánk be a menedzselésbe. Intenzívebbé válna a határ menti együttműködés is. Kollégámmal arról is beszéltünk, hogy meg lehetne valósítani Doborgaznál a gyalogos és kerékpáros turisták számára tervezett kompot.

Magyarországon eddig egyetlen natúrpark működik. Ennek magját egy tájvédelmi körzet alkotja és ehhez kapcsolódik a környék 13 községét magába foglaló terület. Nálunk ez miként nézne ki?

Szerintem egyelőre a felvízcsatorna és az Öreg-Duna közti területben kellene gondolkodni. Ez valamivel nagyobb terület, mint a mostani tájvédelmi körzet.

A Csallóköz egyéb területeiről nem lehetne szó?

A natúrpark nem jogi kategória, a kiterjedése elsősorban az érdeklődéstől függ. Ha az illetékes önkormányzati szövetségeknek lesz ilyen igényük, akkor az említettnél sokkal bővebb is lehet. Akár még azt is kinyilatkoztathatjuk, hogy a natúrpark az Aranykertnek felel meg.

Milyen helye lenne ebben az osztrákok dunai nemzeti parkjának?

Korábban felmerült ugyan a hármas nemzeti park lehetősége, de ez mindig egy kicsit sántított. Főleg azért, mert az osztrák, illetve a szlovák és magyar rész közt ott lenne a pozsonyi agglomeráció.

A Dunai Tájvédelmi Körzet ma is 80 kilométer hosszan húzódik, több önálló területet összefogva.

Különösebb kifogásunk nem lenne a hármas megoldással szemben sem, de azért látni kell, hogy a Dévény feletti szakasz jellege más. Dévény alatt kezdődik a Duna szárazföldi deltája, amely mind a magyar, mind a szlovák oldalon hasonló természeti értékekkel rendelkezik.

A natúrpark ötlete újra felvetette az Öreg-Duna kérdését. Amíg ez nem lesz megoldva, a régióban egyszerűen nem lehet még középtávra sem tervezni.

A natúrpark tervezését azért folytatni lehet. A szlovák-magyar vegyes bizottságnak létezik természetvédelmi munkacsoportja is, ez tesz majd javaslatot a további teendőkre. Szerintem miniszteri szinten elkészíthetjük a szándéknyilatkozatot, ez pedig az előzetes elképzeléseken túl tartalmazza majd a községek és a civil szervezetek bevonását. A hazai tájvédelmi körzet igazgatósága pedig már meg is tehet néhány konkrét lépést, mondjuk egy tanösvény kialakítását.

Szlovákia és Magyarország az EU-ba két súlyos vitát visz be, a dunai vízlépcsőt és a tokaji borvidéket. Elképzelhetőnek tartja, hogy afféle gesztusként legalább az Öreg-Duna kérdést gyorsan rendezik, hiszen a Bős feletti részt illetően szakmai vita nincs a két fél között?

A vízlépcsővitából nehéz kiemelni részeket, hiszen a közvéleményt az egész érdekli. Az Öreg-Duna problémája viszont nagyon is aktuális, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az álláspontok igazán csak a mellékágak összekötésével kapcsolatban hasonlóak, de az említett részen is vannak még egyéb vitás kérdések.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?