Nemet mondott a parlament az Isztambuli Egyezményre: Pénz számolva, asszony verve jó?

Cséfalvay Katalin
Pozsony |

Az Isztambuli Egyezménynek a szlovák jogrendbe való illesztése ellen szavazott a parlament. A nők elleni erőszakot tiltó dokumentumnak a ratifikációját leállító SNS-es határozatot hét hidas képviselő is megszavazta.

Tegnap a törvényhozásban jelenlévő 133 képviselőből 101 szavazott igennel arra az SNS-es határozatra, amely az Isztambuli Egyezmény ratifikációjának megállításáról és a nemzetközi szerződésből való kilépésről szól. Szlovákia 2011-ben, a Radičová-kormány idején írta alá az egyezményt. A dokumentumot az Európa Tanács országainak nagy többsége azonban elfogadta és a legtöbben már ratifikálták is azt. Az egyezmény a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szól.

A parlament tegnapi döntésével Szlovákia Oroszországgal és Azerbajdzsánnal került egy lapra. Ez az a két ország, amely ugyan tagja az Európa Tanácsnak, de nem fogadta el az egyezményt. 
Az SNS határozatával a parlament azért tudott már most foglalkozni, mert Juraj Blanár (Smer), Štefan Zelník (SNS) és Natália Grausová (ĽSNS) nem voltak az ülésteremben, így elestek a felszólalási lehetőségüktől. Ezért előrehozták az SNS-es határozatról való voksolást. Ezzel az ügyet a nemzetiek közvetlenül az államfőválasztás második fordulója előtt tematizálhatták. 

A férfiak szavazata

A szlovák törvényhozásban a Smer, az SNS, az ĽSNS, a Sme rodina frakciója és hét független képviselő is az egyezményt elutasító határozat mellett szavazott. Az SaS frakciója és hat független képviselő elutasította azt. Az OĽANO és a Híd frakciója megosztott volt a kérdésben. Bugár Béla pártjának frakciójából hét férfi voksolt az Isztambuli Egyezmény elutasítása mellett. Cséfalvay Katalin és Peter Kresák azonban az SNS-es határozat ellen szavazott. Cséfalvay hét párttársának döntéséről így nyilatkozott: „Ez némileg csalódást jelentett a számomra. A Híd, amelybe egykor beléptem, még másként festett, ugyanis pont a Híd vitte ezt a témát. Akkor úgy láttam, a pártnak az az érdeke, hogy konstruktív vita legyen erről a dokumentumról és ne érzésektől túlfűtött ijesztgetés legyen belőle” – mondta a képviselő. 

Sárközy Irén, a Híd női szervezetének, az Ideának az elnöke a parlamenti szavazáskor tartózkodott. Szerinte a tartózkodás és a nemmel szavazás között nincs különbség. „Szélesebb társadalmi vitára van szükség a dokumentumban foglalt azon fogalmakról, amelyeket az egyes szereplők különbözően értelmeznek” – mondta Sárközy.
Vavrek István hidas képviselő az SNS-es határozat mellett, így az Isztambuli Egyezmény ellen voksolt. Kiemelte, fontos számára a nők egyenjogúsága, de ennek ellenére szerinte az ilyen ügyeket nem lehet egynapos parlamenti vitában eldönteni. „De mivel kormányzó pártnak a tagja vagyok, ezért a kormánypárti határozatot megszavazom” – mondta Vavrek.

Az ügyben megkerestük Bolemant Lillát, a Phoenix nőjogi civil szervezet vezetőjét is, aki elmondta, szerinte ez a döntés visszaveti a szlovákiai folyamatokat. „Az, hogy egyes képviselők még mindig nem értik, miről szól az Isztambuli Egyezmény, nagyon tragikus, vagy ami még rosszabb, hogy tudják miről szól, de politikai céljaikra akarják azt felhasználni” – mondta.

Mészáros Lajos korábbi alkotmánybíró szerint a mostanihoz hasonló parlamenti határozatnak jelentős politikai ereje van. „Amit a parlament mond, azt a kormánynak illik betartani” – mondta, és hozzátette, ez nem a jog, hanem politikai kultúra kérdése. „Itt arról van szó, hogy a végrehajtó szerv, vagyis a kormány figyelembe veszi-e a parlament szavát. Ezt kikényszeríteni azonban nem lehet, legfeljebb csak úgy, ha leváltják a minisztereket” – magyarázta. Mészáros azt is elmondta, az Alkotmánybíróság még nem hozott olyan döntést, amelyben kimondta volna, hogy az Isztambuli Egyezmény ellentétes az alaptörvénnyel.

Gál nem erőltette

Gál Gábor (Híd) igazságügyi miniszterrel is beszélni szerettünk volna, a tárcavezető azonban csak az írásban feltett kérdéseinkre válaszolt. Eszerint szinte az összes olyan intézkedést meghozták már, amely az Isztambuli Egyezményben is benne van. A ratifikáció útjában pedig csak a dokumentum problémás fogalomhasználata és néhány, Szlovákiában alkalmazhatatlan jogi eljárás áll. Az írásos nyilatkozatban a tárcavezető az államfőre hivatkozik: „Hivatalba lépésemkor Andrej Kiska államfő arra kért engem, hogy ne nyissam meg az Isztambuli Egyezmény témáját, mivel az túlságosan megosztja a társadalmat. Én pedig eleget tettem a kérésének” – írta a miniszter. 

Az egyezményt Gál elődje, Lucia Žitňanská írta alá, aki a mostani kabinetben, egészen a miniszteri posztról való távozásáig, napirenden is tartotta annak ratifikációját. Ez 2017-ben a koalíción belüli feszültségek forrása volt, hiszen az SNS azt szerette volna, ha Szlovákia visszavonja aláírását a dokumentumról. A nemzetiek szerint az egyezmény ugyanis lehetővé tenné az azonos neműek regisztrált kapcsolatának jogi intézményét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?