Nem tudták megnyitni a rendkívüli ülést

nrsr

Ahogy arra előzetesen is számítani lehetett, a képviselők távolmaradása miatt nem sikerült megnyitni a Boris Susko (Smer) igazságügyi miniszter és a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter leváltására irányuló rendkívüli parlamenti üléseket. A koalíció és az ellenzék egymásra mutogat.

A két miniszter leváltásáról külön kellene szavazni. A parlament ma újabb próbát tesz az ülés megnyitásával, miután két-két próbálkozást követően sem jelezte a jelenlétét legalább 75 képviselő. A halasztást az ülést levezető Peter Žiga (Hlas), a parlament alelnöke rendelte el.

Hiányos padsorok

Érdekesség, hogy nem csak a kormánypárti politikusok maradtak távol az indítvány tárgyalásáról. Hatvan, majd hatvanegy képviselő jelenzte a jelenlétét az ülés elején, márpedig ez kevesebb, mint az ellenzéki képviselők száma. Hiányzott a Szlovákia mozgalom részéről Anna Záborská és Marek Krajčí, az SaS-frakció két tagja, Jana Bittó Cigániková és Tomáš Szalay, de a kereszténydemokrata csoport sem volt teljes. A rendkívüli ülés összehívását három parlamenti frakció, a PS, az SaS és a KDH kezdeményezte. Míg az érintett miniszterek közül Susko eljött a törvényhozás épületébe, Šimkovičovát nem lehetett látni a parlamentben. A Hlas-frakcióból néhány képviselővel lehetett találkozni az ülésterem környékén, az SNS viszont egy nappal a szavazás előtt bejelentette, hogy tervezetten távol marad a szavazástól.

Az ülés borítékolható kudarcát követően Tibor Gašpar (Smer) kijelentette, a meghiúsulása csakis az ellenzéknek köszönhető, ugyanis a pártjának képviselői készen álltak a tanácskozásra – az ülésteremben egyébként a politikus kijelentése ellenére nem lehetett látni a Smer-frakció tagjait. Az ellenzéki képviselők szerint valójában a tanácskozást szabotáló, parlamenti többséggel rendelkező kormánypártok miatt nem kerülhetett sor a szavazásra.

Ellenzék: ez botrányos

A kulturális miniszternek az ellenzék az általános alkalmatlansága mellett a Művészeti Alapban foganatosított személycseréket, a Szlovák Nemzeti Színház (SND) és a Szlovák Nemzeti Galéria (SNG) vezetőinek leváltását, a közmédia átalakítását rója fel. Susko menesztése mellett a korrupciós ügyek miatt elítélt Dušan Kováčik különleges ügyész szabadlábra helyezése és a korrupcióellenes intézkedések elhanyagolása szól a pártok szerint. Robert Fico miniszterelnök mindkét tárcavezetőt a támogatásáról biztosította, a Smer mellett az SNS és a Hlas is kiállt a kritizált miniszterek mellett – akik tagadják, hogy bármilyen hibát követtek volna el.

A PS elnöke, Michal Šimečka a meghiúsult ülést követő sajtótájékoztatón „botrányosnak” nevezte a koalíciós pártok hozzáállását, véleménye szerint a kormányoldal képviselői szabadságra mennek a fizetett munkájuk helyett. Veronika Remišová (Szlovákia) úgy vélte, Susko menesztését az apróbb bűncselekmények számának megugrása is indokolja. A párt a régiós polgármesterektől és az üzletláncoktól úgy értesült, hogy az új, mérsékeltebb büntetéseket tartalmazó szabályozások miatt megszaporodtak a lopások. Branislav Gröhling (SaS) mindkét minisztert a „kormány szégyenének” nevezte, akik nem tartják tiszteletben a demokrácia és a szabad gondolkodás alapelveit.

Maga Susko egy sajtókonferencián válaszolt a vádakra, véleménye szerint az új Büntető Törvénykönyv hatását nem lehet lemérni három héttel az érvénybe lépését követően. Susko szerint hasonlóan megtévesztő azt a látszatot kelteni, hogy megszaporodott a bolti lopások száma és az amnesztia miatt sem ezrek kerülnek az utcára a börtönökből, hanem nagyjából kétszáz rabot bocsájthatnak szabadok a minisztérium előrejelzései szerint. 

Aláírások Šimečka ellen

Az ülés kapcsán történt fejlemény, hogy az SNS Robert Fico kormányfő korábbi kijelentéseire alapozva továbbra is szorgalmazni fogja Michal Šimečka, a PS vezetőjének leváltását a parlamenti alelnöki tisztségből. Andrej Danko pártja szerint a politikus „durván visszaélt” a tisztségével a nagyapja nevét viselő alapítvány állami támogatásai kapcsán (a támogatásokról egyébként nem a parlament, hanem a képviselőktől teljesen független módon ténykedő Művészeti Alap dönt). Az SNS azt szeretné, ha Šimečka önként mondana le a tisztségről, de megkezdte az aláírásgyűjtést is a téma kapcsán. Ha a nemzetiek sikerrel járnak, Šimečka menesztéséről akár a szeptember tizedikén esedékes parlamenti ülés előtt dönthetnek, de a kormánykoalíció nem egységes az ügy kapcsán – a Hlas egyelőre nem állt be a javaslat mögé. Robert Fico kormányfő eredetileg azt üzente, hogy összekapcsolják a Šimkovičová és a Šimečka sorsáról szóló szavazást, ez a lépés azonban ügymeneti okokból sem megvalósítható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?