Nem segítettek az uniós támogatások

Pozsony.

Pozsony. Az uniós támogatások rontottak a piaci környezeten, elenyésző mértékben járulnak hozzá a cégek versenyképes-ségéhez, és az elmaradottabb régiók növekedését sem segítették elő – állítják a Szlovák Vállalkozói Szövetség képviselői a legújabb elemzésükre hivatkozva.

A Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) a tegnap közzétett elemzésében arra kereste a választ, hogyan járultak hozzá az elmaradottabb régiók fejlődéséhez az ott található cégeknek nyújtott uniós támogatások. Az elemzők 32 társaságot vettek górcső alá, amelyek elsősorban a gazdasági versenyképesség operatív programból jutottak pénzhez. „Az eredmény lehangoló” – nyilatkozta Peter Kremský, a PAS ügyvezető igazgatója. Szerinte az uniós támogatásokkal nem csupán az adott régió gazdasági növekedését nem sikerült felpörgetni, de az uniós pénz még a támogatott cégeken sem sokat segített. „A társaságok több mint harmadának a támogatás merítését követően még romlottak is a gazdasági mutatói, többüknek drasztikus mértékben. A vizsgált cégek között csak nyolc olyan volt, amelynek javultak a gazdasági eredményei” – mondta Kremský, aki szerint látványos javulást csak három cégnél tapasztaltak.

Nem sokat nyertek a támogatásokkal azonban az elmaradottabb régiók sem. A gazdasági versenyképesség operatív programból a legtöbb pénz Eperjes megyének jutott. Itt 374 projektre, összesen 204,6 millió eurót folyósítottak. Besztercebánya megyében 308 projektre 188,7 millió, Zsolna megyében pedig 312 projektre 133,2 millió euró ment. „Eperjes és Besztercebánya megye az ország legelmaradottabb régió közé tartozik, ezért joggal feltételeztük, hogy az uniós támogatások hozzájárulnak ezek gazdasági növekedésének a fellendítéséhez. Ennek azonban az ellenkezője az igaz. Az elmúlt tíz évben tovább mélyült a szakadék az említett megyék és az ország nyugati régiói között” – tette hozzá Kremský.

A PAS elemzői arra is kíváncsiak voltak, mi a véleményük a vállalkozóknak az uniós támogatásokról. Többségük szerint az uniós támogatásokhoz rendkívül nehéz hozzájutni. Rengeteg az ezzel kapcsolatos papírmunka és hivatali ügyintézés. Ráadásul az elmúlt időszakban egyáltalán nem javult, épp ellenkezőleg, tovább romlott a helyzet, az uniós támogatásokat felügyelő hivatalnokok pedig nemegyszer olyasmikért is felelősségre vonják a vállalkozókat, amelyeket ezek nem tudnak befolyásolni.

Hogyan lehetne javítani a helyzeten? A vállalkozók szerint elsősorban a bürokrácián és a hosszadalmas ügyintézésen kellene változtatni, ezek ugyanis már nem egy cég vesztét okozták. „Konkrét társaságok támogatása helyett sokkal többet segíthetne az adott régiókon, ha az uniós pénzeket olyan projektekre fordítanák, amelyeknek mindenki hasznát látja. Ilyen például az úthálózat modernizációja, a tömegközlekedés, az oktatás nagyobb támogatása és ipari parkok kiépítése” – állítja Kremský.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?