Pozsony. „Az ország összes polgárának elnöke kívánok lenni” – ígérte meg Ivan Gašparovič egyebek mellett ezt is egy évvel ezelőtt, csaknem félórás beszédében, melyet a beiktatási ünnepségén, a pozsonyi Vigadóban adott elő.
Nem nevezhető mindenki államfőjének
„A nemzetiségi kérdésben a köztársasági elnöknek vannak különféle fenntartásai, s ezeket eléggé hangoztatja. Például megvádolta a Magyar Koalíció Pártja egyik kormánytagját azzal, hogy a magyar kormányt tájékoztatja a szlovák kabinet üléséről. Emellett az MKP-t nacionalista pártnak tartja, de soha ilyet nem mondott a Szlovák Nemzeti Pártról. Ezért én nem tudom pozitívan értékelni Gašparovič eddigi tevékenységét – annak elle-nére, hogy az előző köztársasági elnökkel összehasonlítva a jelenlegi államfőnek vannak bizonyos pozitívabb megnyilvánulásai” – szögezte le lapunknak Bugár Béla.
Ivan Gašparovič tavaly októberben olyan szellemben nyilatkozott, hogy Csáky Pál rendszeresen árulkodik Budapesten: alig ér véget a kormányülés, máris beszámol az ott elhangzottakról Magyarországnak. Utólag szóvivője, Marek Trubač visszakozott, szerinte főnöke nevet nem említett, ráadásul nem rosszból mondta, hanem dicsérte a szlovákiai magyarokat, amikor a kitűnő szervezettségükre, hatékony érdekképviseletükre rámutatott. Lapunknak Trubač leszögezte: az államfő nem akarta megsérteni az MKP-t, inkább követendő példaként emlegette a Matica slovenská számára, amikor a szlovákok nehezményezték, mennyire szétforgácsoltak a szlovák szervezetek, s képtelenek a nemzeti érdekeket érvényesíteni. Gašparovič szerint az MKP pozitívan munkálkodik saját és az itteni magyarság érdekében, egyre több jogot próbál kiharcolni, sőt a magyar politikusok keze az amerikai kongresszusig is elér, ahol hatékonyan lobbiznak a vajdaságiakért. Ezzel szemben a szlovákok még a Matica slovenská helyzetén sem képesek javítani. „Ebben az összefüggésben említette azt is, amit az egyik miniszterelnök-helyettesről mondott” – magyarázta Trubač, ám azt nem árulta, az államfőnek honnan voltak olyan információi, hogy a miniszterelnök-helyettes három órával a kormányülés után referál Budapesten. (sza)
MIRE ELÉG EGY ÉV?
Ivan Gašparovič 2004. április 18-án, a köztársaságielnök-választás második fordulójában egykori főnökét, Vladimír Mečiart utasította maga mögé, a voksok 59,91 százalékának megszerzésével. 357 224 szavazattal kapott többet riválisánál.AZ ELSŐ LÉPÉSEK
Gašparovičot június 15-én iktatták be.
A következő napon a fegyveres erők főparancsnokaként Túrócszentmártonban végső búcsút vett attól a négy katonától, akik az iraki és a ciprusi békefenntartó misszióban vesztették életüket.
Június 17-én elsőként az Európai Parlament képviselőinek csoportját fogadta.
Június 18-án amnesztiát hirdetett.
Június 24-én a Szlovákiába akkreditált diplomatákat fogadta.
Június 25-én látta el kézjegyével megbízatási idejének első törvényét, mégpedig a számvevőszékről szólót.
Június 30-án adott vissza először törvényt, a közigazgatásit. Az elmúlt 12 hónapban összesen 18 jogszabály aláírását utasította el. Legutóbb június 6-án hagyott jóvá jogi normákat: a szociális biztosításról és a családi pótlékról szólókat.
KÜLFÖLDI LÁTOGATÁSOK
Június 28-án az elnök első külföldi útja az isztambuli NATO-csúcsra vezetett. Itt Litvánia, Lettország és Románia államfőjével tárgyalt.
Első hivatalos látogatása – a hagyományoknak megfelelően – Csehországba vezetett, július 12-én. Hivatalos vagy munkalátogatás keretében az Egyesült Államokat, Oroszországot, Németországot, Lengyelországot, Ukrajnát, Izraelt, Indiát, Malajziát, Lettországot, Litvániát és a Vatikánt kereste fel, de megfordult Brüsszelben, az Európai Unió és a NATO központjában is.
ELNÖKÖK EGYMÁS KÖZT
2004-ben Heinz Fischer osztrák, Václav Klaus cseh és Tasszosz Papadopulosz ciprusi, idén George Bush amerikai, Vlagyimir Putyin orosz és Tarja Halonen finn elnököt fogadta.
KÖZJOGI MÉLTÓSÁGOK
Pavol Hrušovský házelnököt és Mikuláš Dzurinda miniszterelnököt két ízben fogadta hivatalosan. Találkozott több kormánytaggal, valamint az MKP, az ANO és az SNS vezetőivel is. 2004-ben összesen 26 hazai állami és civil szervezet képviselői tettek nála látogatást.
ÉRDEKES LÁTOGATÓK
Az államfő nem csak politikusokat fogadott. Látogatást tett nála többek közt Eugen Cernan űrhajós, Stan Mikita, a legendás jégkorongozó, I. Mihály román exuralkodó és Lech Walesa, a Szolidaritás egykori vezetője, Lengyelország volt köztársasági elnöke.
SAJTÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG
Az elnök tizenhat sajtótájékoztatót tartott. A munkalátogatásainak leggyakoribb célpontjai a Pozsonyi kerületben voltak, ide 17 alkalommal látogatott. Kassán, Trencsénben és Eperjesen csak egyszer járt. 23 alkalommal lépett a nyilvánosság elé, állami vagy kulturális rendezvényeken. (tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.