Nem nemzeti érdekekről van szó

Strasbourg. Az Európai Parlament tegnap óriási szavazattöbbséggel jóváhagyta a május elsejei bővítéssel 30 fősre gyarapodott Európai Bizottság új összetételét és ezzel a tíz új tagállamból érkezett biztosok kinevezését. Szlovákiát Ján Figel képviseli a bizottságban.

Számos új képviselő és EU-biztos ült be az Európai Parlamentbe. Ján Figeľ a 290-esTASR-felvéteA tíz új biztosnak nincs saját reszortja, őket egy-egy régebben hivatalban lévő biztoshoz osztották be. Figel a vállalkozásokért és információs társadalomért felelős finn Erkki Liikanen munkatársa lesz.

A képviselőtestület strasbourgi plenáris ülésén – amely egyúttal az utolsó a most véget érő parlamenti ciklusban – 531 szavazattal 18 ellenében, 39 tartózkodás mellett erősítette meg a bizottságot. A vitában elhangzott: a bizottság működésében az összeurópai érdekeknek kell kifejezésre jutniuk és érvényesülniük. A biztosoknak nem szabad nemzeti érdekeket védeniük, mert tisztségük politikai küldetés ugyan, de nem pártpolitikai. A munkaerő unión belüli szabad áramlásával kapcsolatban Romano Prodi, a bizottság elnöke megismételte, hogy eltúlzottak és megalapozatlanok az eddigi tagállamok ezzel kapcsolatos aggodalmai. Utalt arra, hogy a korábbi bővítések tapasztalatai alapján nem az új tagországokból várható nagyobb arányú munkaerő-áramlás a régiek felé, hanem az ellenkező irányban. Az elnök nem tett említést arról, szándékában áll-e a bizottságnak, hogy valamilyen konkrétabb formában is felhívja erre az eddigi tagállamok figyelmét, illetve kérje őket az általuk bevezetett korlátozások megszüntetésére.

A tíz új tagállam biztosai mellett a parlament a mostani szavazással erősítette meg azoknak a kinevezését is, akiket az eddigi tagországok jelöltek a testület közelmúltban távozott tagjai helyébe. A francia Jacques Barrot a regionális politikáért felelős Michel Barnier-t, a spanyol Joaquín Almunia a gazdasági és pénzügyi kérdésekkel foglalkozó Pedro Solbest, a görög Sztavrosz Dimasz pedig a foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős Anna Diamantopulut váltotta fel.

Az Európai Parlament költségvetési bizottsága, majd maga a parlament tegnap elutasította Július Molnár felvételét az Európai Unió könyvvizsgáló bizottságába. Szlovákia jelöltjével szemben szakmai és nyelvi kifogások egyaránt felmerültek, ennek dacára valószínűleg a jelenleg a Számvevőszék nemzetközi kapcsolatok osztályát vezető Molnárt fel fogják venni, mert Brüsszel többnyire nem szokott szembeszegülni a jelölő ország akaratával. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?