<p>Pozsony. Az orvosbérekről és az orvosok munkára való kötelezhetőségéről is tárgyal májusi ülésszakán a parlament. Mindkét törvényjavaslat a Smerhez köthető, az elsőt kormányjavaslatként, az Orvosszakszervezettel (LOZ) történt januári megegyezés alapján terjeszti elő az egészségügyi tárca.</p>
Nem lesznek orvossztrájkok
ÖSSZEFOGLALÓ
Ezzel gyakorlatilag a kormány teljesíti azt az ígéretét, hogy az idén januárban elhalasztott béremelést két lépcsőben, 2014 és 2015 januárjában hajtja végre. A béremelésre azonban nem ad fedezetet a kormány, azt a kórházaknak kell kigazdálkodniuk, amelyek már ma is komoly nehézségekkel küzdenek. „Az igazgatókat figyelmeztettük” – üzente a kórházaknak Viliam Čislák, az egészségügyi minisztérium államtitkára.
Közben felkészül a kormány a következő lehetséges orvossztrájkra is, Jozef Valocký, a Smer parlamenti képviselője és egyben a nyitrai egyetemi kórház igazgatója ugyanis a büntetőtörvénykönyv módosításával kötelezné az orvosokat a szolgálat felvételére, ha a kormány veszélyhelyzetet hirdet. Ilyen esetben munkára lehet majd kötelezni az orvosokat, aki pedig visszautasítja ezt, az pénzbírságra, 10 éves gyógyítástól való eltiltásra vagy akár börtönbüntetésre is számíthat.
Marian Kollár, a Szlovák Orvosi Kamara elnöke bírálja a jogszabálytervezetet. „Ezzel megszűnik a kollektív tárgyalások lehetősége” – magyarázza Kollár, aki a 2011-es orvossztrájkot levezényelte.
Hasonló tervezetet készített a Radičová-kormány is a 2011-es orvossztrájk idején, de nem terjesztette be a parlamentbe. Ivan Uhliarik (KDH) akkori egészségügyi miniszter nem is titkolja, hogy elfogadhatónak tartja a Smer javaslatát. „Az alkalmazottak semmilyen csoportja sem javíthat azzal a pozícióján, hogy veszélyezteti mások egészségét és életét” – véli a volt miniszter. Viliam Novotný, az SDKÚ parlamenti képviselője viszont elutasítja az elképzelést. „A Smer kalapáccsal támad az orvosokra, ha sztrájkolni kezdenek, vészhelyzet áll elő, így kénytelenek lesznek munkába állni” – magyarázta Novotný. Ő is elismeri, hogy a korábbi kormány is kidolgozott ilyen elképzelést, azonban nem terjesztette azt be a parlamentbe. „Arra jutottunk, hogy nem fenyegetőzhetünk” – mondta a parlamenti képviselő. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.