Pozsony. A lakásszövetkezetek és a lakók között folyó ádáz harc egyik csatáját múlt héten az utóbbiak nyerték. A kormány ezúttal az ő oldalukra állt, így ha a parlament is igennel szavaz, akkor a szövetkezeti lakások tulajdonosai nem kötelesek hőszabályozót szereltetni a radiátorokra.
Nem kötelező spórolni
Az elmúlt hónapokban a lakásszövetkezetek Szlovákia több városában is arra próbálták kötelezni a lakókat, hogy radiátoraikra mihamarabb szereltessék fel a hőszabályozókat. Alkalmazottaik tudtak a készülő törvénymódosításról, így nem csoda, ha az idő múlásával egyre agresszívabban próbálták meggyőzni a makacs lakókat az igazukról. Közben a legkülönfélébb jogszabályokkal bástyázták magukat körül, a lakókat pedig az Állami Energiaipari Felügyelettel riogatták. Ennek próbált véget vetni a kormány múlt heti döntésével. Ahhoz, hogy az energiafelhasználásról szóló törvény módosítása a jövő év februárjában életbe léphessen, még a parlamentnek is rá kell bólintania. Kedvező döntés esetén a lakók szabad akaratától függ majd, hogy felszereltetik-e a regulátort vagy sem. Fontos azonban tudni, hogy a készüléket külföldön is a lakosság érdekében kezdték el felszerelni. A hőenergia árának emelkedésével együtt ugyanis megnőtt az igény arra, hogy minél több energiát takarítsanak meg, így a háztartás kiadásait jelentős mértékben lehet csökkenteni. Miroslav Kučera, a Szlovák Energiaipari Ügynökség vezérigazgatója szerint a hőszabályozók árának megtérülési ideje 7 hónaptól másfél évig terjed, vagyis hosszabb távon mindenképp megéri felszerelni.
„Nálunk senki sem ellenezte a hőszabályozók felszerelését, mert tudták, hogy ezzel pénzt takarítanak meg. Jelenleg a lakások 95 százalékában van hőszabályozó, s mintegy egyharmaddal csökkent a hőfogyasztás évente. A korábbihoz képest ez évi 3–4 ezer korona megtakarítást jelent a tulajdonosoknak” – mondta Andrej Šalitroš, a Tőketerebesi Járási Lakásszövetkezet közgazdásza. A hőszabályozók radiátoronként átlagosan 370 koronába kerültek a fogyasztóknak.
„Ha jól tudom, Galántán és Vágsellyén a bérlakások legalább kilencven százalékában már közel öt éve van hőszabályozó” – mondta Kaprinay Mária, aki egy hőszabályozó berendezések gyártásával is foglalkozó cég alkalmazottja, így a téma nem idegen tőle. Véleménye szerint azonban hiába van felszerelve a hőszabályozó, és a hővezetékre is hiába szerelték fel a hőmennyiségmérőt a bérházba való csatlakozásnál, ha a hőtermelő a vezeték kezdetén nem méri a hőmennyiséget. ĺgy aztán az „útközben” elillanó hőenergia nem ellenőrizhető, és ezt a veszteséget is lakók fizetik meg. (mi, kt, gl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.