Nem kellenek független jelöltek

Mire lesz kihatással a nemrég elfogadott hatásköri törvény a galántai régióban? Hogyan készülnek a megyei önkormányzati választásokra? Errol beszélgettünk Pomothy Lászlóval, a járási hivatal elöljárójával.

Pomothy László: „Szükség lesz bizonyos ésszerusítésre, a megye nem tud fenntartani ugyanannyi kisiskolát.” Somogyi Tibor felvételeA hatásköri törvény elfogadásával világossá vált, mely hatáskörök kerülnek át a megyei önkormányzatokhoz és melyek maradnak meg a járási szerveknél, ám azt egyelore senki nem tudja, mi lesz a járási hivatalokkal.

Az egyik lehetoség az lenne, hogy a járásban megmarad valamilyen hivatal, még ha nem járási hivatalnak neveznék is, és ez látná el a megmaradt hatáskörökbol adódó feladatokat. A másik megoldás az, hogy a járási kompetenciákat önálló hivatalok látnák el. Erre jó példa a tekekkönyvi hivatal, amely hamarosan elválik a járási hivataltól. A következo a tuzoltóság lesz, amely szintén önálló jogi személlyé alakul át. Nem érvénytelenítették a járási hivatalok létrejöttét szabályozó törvényt; jogfolytonosságuk azután is megmarad, hogy létrejönnek a megyei önkormányzatok, de csökkentett létszámmal muködnek tovább.

Ez azt jelenti, hogy hivatalnokokat és egyéb alkalmazottakat kell elbocsátaniuk. Hogyan oldják meg ezt a problémát?

Ezzel kapcsolatban egyelore semmilyen útbaigazítást nem kaptunk. Ivan Šimko belügyminiszternél is érdeklodtem, hogyan történik a járási hivatalok redukálása, de azt a választ kaptam, hogy most ezzel nem foglalkozik. Egyelore csak a kataszteri hivatal sorsa világos: az öszszes alkalmazottat delimitáljuk, senki nem kerül az utcára, a hivatal pénzt kap a fizetésekre, sot saját vagyona lesz, tolünk támogatást is kap; például autót és egyéb berendezéseket bocsátunk a rendelkezésére január elsejétol. Gondolom, más osztályok átalakítása is hasonló modell alapján történik, ám ha az oktatásügy megyei szintre kerül, nem valószínu, hogy a Nagyszombati kerület mind a hét járásában muködo oktatási osztály összes dolgozója egy hivatalba kerülne. Valószínuleg teljesen új hivatal jön létre, ahová a jelenlegi dolgozókból akár osztályvezetoket is választhatnak, de ez már teljes mértékben a megyei hivatal belso ügye lesz.

Melyek azok a legfontosabb hatáskörök, amelyek átkerülnek a megyei önkormányzatokhoz?

Mindenképpen vissza kell térnem az oktatásra. Ez azért fontos, mert nagyon jó a kapcsolat a járási hivatal és az iskolák között, és azt gondolom, hogy az intézmények elégedettek voltak az oktatási osztály tevékenységével. A megyei hivatalban valószínuleg teljesen új felállás lesz. Ezért mindent el kell követni, hogy a megyei oktatásügyi osztályra a járásunkból is kerüljenek szakemberek, akiknek lehetoségük lesz beleszólni az iskolák dolgaiba. Igaz, ez a tevékenység törvények által szabályozott, de rengeteg más kérdés is felvetodhet; például az emberi hozzáálláson múlhat iskolák sorsa, és itt foleg a magyar intézményekre gondolok. Nagyon valószínu, hogy szükség lesz bizonyos észszerusítésre, a megye nem tud fenntartani ugyanannyi kisiskolát, mint amennyi ma muködik, elkerülhetetlen lesz bizonyos iskolák bezárása. Ez különösen Szlovákia déli részén érzékeny kérdés, mivel vannak olyan falvak, ahol magyar és szlovák iskolák muködnek egymás mellett, és a magyar iskolák egyoldalú megszüntetése nagyon komoly problémát okozna.

Hogyan lehet elejét venni ennek?

Elsosorban úgy, hogy nagyon jól kell szerepelnünk a megyei választásokon. Járásunkból heten juthatnak be a megyei képviselo-testületbe; jó volna, ha mind a hét helyet a Magyar Koalíció Pártja szerezné meg. Bízunk benne hogy a Dunaszerdahelyi járásnak szánt nyolc helyet is sikerül az MKP-nak megszereznie, így a negyventagú testületben elméletileg 15 képviselonk lehet, ami 37,5 százalékot jelentene. Ha pedig lesz olyan szlovák párt, amellyel jól együttmuködhetünk, akkor akár szavazattöbbségünk is lesz a megyei parlamentben. Az oktatás mellett az egészségügy az, amely bennünket, foleg a galántai kórházat, érzékenyen érint. Ma még nehéz megmondani, hogy ez a kórház a három-négy lehetoség közül melyiket választja. Lehet megyei kórház az önkormányzat irányításával, lehet magánintézmény, vagy bekerülhet az állami kórházak hálózatába. A Galántai járásban még olyan sajátos helyzet is van, hogy a kórház a legnagyobb munkáltató, mintegy ezer alkalmazottal, ezért jövojére nemcsak az egészségügyi ellátás, hanem a munkalehetoség szempontjából is nagyon oda kell figyelni. A régióban levo hét járás mindgyikében van kórház, néhol egyéb egészségügyi intézmények is, és valószínu, hogy az oktatáshoz hasonlóan az egészségügyben is redukcióra lesz szükség. Jó lenne elérni, hogy a galántai kórház továbbra is kiemelt intézmény maradjon ugyanannyi létszámmal, sot az bovítheto is volna. Minderre mindjárt az elejétol oda kell figyelniük a képviseloinknek, és ez nem fog menni a Dunaszerdahelyi járás képviseloivel való összefogás nélkül.

Milyen esélyei vannak a Galántai járásnak a nagyszombati megyei választásokon?

Elsosorban arra van szükség, hogy a magyar választópolgárok a leheto legnagyobb számban vegyenek részt a választásokon is; még az sincs kizárva, hogy a megyefonöki posztot is megszerezzük. Az 1998-as választások idején a Galántai járásban a választók 35,9 százaláka szavazott az MKP-ra, a Dunaszerdahelyi járásban ez az arány 79,3 százalék volt; ez azt jelenti, hogy a Nagyszombati kerület választópolgárainak 23,6 százaláka szavazott a magyar pártra. Feltételezheto, hogy ez az arány azóta sem nagyon változott.

Csak az MKP listáján indulnak magyar képviselojelöltek vagy lesznek függetlenek is?

Tudok olyanról, aki úgy nyilatkozott, ha nem sikerül a párt listájára kerülnie, akkor megpróbálja függetlenként, mert mindenképpen képviselo szeretne lenni. Ennél rosszabbat azonban el sem tudok képzelni. Persze mindenkinek joga van függetlenként indulni, de a járásban élo magyarság egyértelmu érdeke, hogy ugyanazt a hét jelöltet támogassa. Ha velük versenyben indulna más jelölt, akkor elvesznének szavazatok. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az MKP-nak megvan a hitele, az itt élo magyarságot képviseli, tehát nincs szükség arra, hogy függetlenek is képviseljék a magyarságot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?