Nem irigyli Zemkovát

<p>Ellenzi a rádió és a tévé magyar adásának összevonását. Úgy véli, a Pátria rádióval minőségi gondok vannak, melyeket orvosolni kellene. Nagy Ildikóval, az RTVS másik magyar tagjával beszélgettünk.</p>

Egy elvi-etikai kérdéssel kezdeném: kormánypárti képviselő feleségeként nem gondolta úgy, hogy több évtizedes rádiós múltja és szakmai tapasztalatai ellenére is jobb lett volna, ha inkább nem fogadja el a jelölést, megelőzve ezzel a támadásokat? Melyek jöttek is.

Nem. Pontosan azért, mert úgy gondolom, hogy elég tapasztalatom van ahhoz, hogy elfogadjam ezt a jelölést. Másrészt engem nem javasolt semmilyen párt sem, hanem a Nyitott Társadalomért Alapítvány. Nem politikai jelölt vagyok. Harmadrészt úgy gondolom, hogy meg kellene már változtatni azt a társadalmi szemléletet, hogy ha valaki egy képviselő felesége, akkor eleve hátrányos helyzetű. Ha az esztergapad mellől választottak volna meg, akkor azt mondanám, hogy igen, protekcióval kerültem oda, de pontosan azért, mert szakmabeli vagyok és értek hozzá, nem gondolom etikátlannak, hogy elvállaltam ezt a jelölést.

Melyek azok a prioritások, amelyekkel foglalkozni kíván a tanácsban?

Elsősorban a nemzetiségi adás, ami miatt mind a ketten ott vagyunk a tanácsban, mert rajtunk kívül senki sem tud magyarul. A mi feladatunk lesz az, hogy figyeljük és értékeljük a magyar adást és a többi nemzetiségi adást is.

A közmédiával kapcsolatos legnagyobb újdonság a tévé és a rádió összevonása. Mennyire befolyásolja ez a lépés a Pátria rádió és a tévé magyar adásának működését?

Semmiben sem. A rádióról és tévéről szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy az összevonás ellenére is a nemzetiségi adás külön a rádióban és külön a tévében egy önálló szervezeti egység és a műsor idejének meg kell felelnie a nemzetiségi lakosság arányszámának. Ami eddig törvényesen sehol sem volt megemlítve.

A rádió és tévé egyesülésével felmerült a rádiós és tévés magyar szerkesztőség egyesülése is. Lehetséges ez?

Bárhol is fog előkerülni ez a kérdés, mindenképpen ellenezni fogom. Úgy vélem, ez a két szerkesztőség megsemmisítését jelentené. Semmi nem indokolja a tévé és a rádió magyar adásának összevonását. Sőt, azt gondolom, hogy a tévé magyar adását kellene felépíteni, mert az utóbbi időben nagyon összezsugorodott a szerkesztőség.

A tévének és a rádiónak a kisebbségek arányszáma szerint kellene kisebbségi nyelven közvetítenie műsorát. Mikorra lehetne elérni azt, hogy napi átlag 3-4 óra magyar adás legyen a tévében?

Érthető módon eddig nem azt volt az igazgató asszony legnagyobb gondja és feladata, hogy a nemzetiségi adással foglalkozzon. Éppen az lesz a dolgunk, hogy minél hamarabb teljesüljenek a törvényben leírtak. Én ezt időben nem tudom behatárolni. Biztos vagyok benne, hogy az első javaslatainkat azzal fogják visszautasítani, hogy nincs rá pénz. Ahhoz, hogy új embereket lehessen felvenni, kell egy béralap. Minden erőnkkel azon leszünk, hogy be legyen tartva a törvény, s a jogszabályra fogunk hivatkozni. Azt is el tudom képzelni, hogy nem egyszerre, hanem apránként fog bővülni a műsoridő.

A kisebbségi műsorok törvényben szereplő arányszámainak mennyire felel meg a Pátria műsorideje? Ott nincs szükség a bővítésre?

Ami a rádiót illeti, ott nem a mennyiséggel, hanem a minőséggel van baj. A műsoridő már Both Enikő főszerkesztősége idején bővült, más kérdés, hogy mivel van kitöltve ez a műsoridő.

Önnek már voltak konfliktusai Miloslava Zemkovával, az RTVS vezérigazgatójával, amikor ő a Szlovák Rádió vezérigazgatója volt. Akkor emiatt is kellett távozni a Pátria vezető tisztségéből. Nem tart további konfliktusoktól?

Nekem annak idején azért támadt konfliktusom Zemkovával, mert a Pátria igazgatójaként nem akartam megengedni, hogy a magyar adás néhány adóját kikapcsolják. Azért, mert ennek publicitást adtam, kerültem konfliktusba a vezérigazgatóval, és ezért is kellett elmennem a rádióból. Én ezt vállalom, s ma is ugyanezt tenném. Lehet, hogy éppen az mentette meg akkor a magyar adást, hogy nyilvánosságra hoztam a rádió vezetőségének tervezett lépéseit. A jelenlegi helyzet fordított, mert az RTVS Tanácsa a tévé és rádió felérendelt szerve. Szavazatainkkal megerősítjük, vagy ellenezni fogjuk a vezérigazgató asszony egyes lépéseit.

Milyen a viszonya Zemkovával?

Akkor, amikor távoztam a rádióból, életem ezen fejezetét lezártam, azóta nem találkoztam vele. Pár napja kinevezésünkkor találkoztunk újra, kezet fogtunk, gratuláltunk egymásnak. Majd meglátjuk, milyen lesz a munkakapcsolatunk.

Mi a véleménye a rádió és a tévé összevonásáról?

Nagyon merész lépésnek tartom. Nem irigylem Zemkovát, nagyon nehéz pozíciót vállalt el. Tudom, hogy a tévét rendbe kellett tenni, hogy ennek ilyen áron kellett-e történnie, ezt nem tudom megítélni. Erről a politikusok döntöttek, övék is a felelősség. Van erre példa a világban, a BBC is így működik, csak egy kicsit más körülmények között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?