Pozsony. Ünnepi nap a mai, ennél szebb karácsonyi ajándékot nem is kaphattunk volna – mondta tegnapi sajtóértekezletén Miklós László környezetvédelmi miniszter. Az öröm oka, hogy tegnap Brüsszelben lezárták az uniós csatlakozási tárgyalások környezetvédelmi fejezetét.
Nem etnikai kérdés a víz
A miniszter elmondta: az érintettek idén egész évben keményen dolgoztak a sikerért, ennek köszönhetően elkészült az uniós csatlakozási stratégia, a hulladékkezelési törvény, négy szintén nagyon fontos törvény pedig a parlament előtt van. A brüsszeli adminisztráció azt is pozitívan értékelte, hogy jövőre a környezetvédelmi közigazgatásban dolgozók számát 199-cel emelik, s ez jobb feltételeket teremt az előírások alkalmazására.
Miklós László viszont kikérte magának az uniós pénzek felhasználásával kapcsolatos botrányba belebukott Roland Tóthnak a Markíza televízióban elhangzott állítását, amely szerint az ISPA programon belül az MKP egy csallóközi projektumot „erőltetett” volna. A miniszter elmondta: a geológia, nem pedig az etnikai hovatartozás tehet arról, hogy a Csallóköz alatt van Szlovákia és egyben Közép-Európa legfontosabb vízkészlete. Egyébként is, a csallóközi vizet másfél millió szlovákiai állampolgár issza, közülük pedig csak háromszázezer magyar. Az ISPA-program révén egyébként eddig elsősorban a Duna mellékfolyóinak legnagyobb vízszennyező forrásait igyekeztek kiküszöbölni, így kapott pénzt a trencséni, a nyitrai, a komáromi és a besztercebányai víztisztító. A csallóközi komplex vízvédelemre vonatkozó projektum viszont egyelőre sikertelen, főként azért, mert a brüsszeli adminisztráció nem támogatta a több kisebb akciót összefogó projektumok jóváhagyását. Ezen a téren viszont komoly változás várható, a társult országok környezetvédelmi minisztereinek többéves igyekezete eredményeként az Európai Bizottság Brüsszelben januárban egy külön tanácskozást rendez a témáról. Az ISPA-program keretében egyébként eddig hat nagy tervezetre 50 millió euró (1 euró 43,2 korona) támogatás érkezett, hat év alatt ebből a forrásból 140 millió euróra számíthatunk. Ezekben a napokban fejeződnek be a szerződéskötések a tavaly meghirdetett kisebb beruházási támogatási program keretében is, itt 86 kérvényező összesen 15 millió eurót kap, főként víztisztítókra és csatornázásra. Az állami környezetvédelmi alap megszüntetésével kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy jövőre a minisztérium 1,2 milliárd koronát fordíthat saját céljai finanszírozására. Az állami költségvetési törvénybe pedig szeretnének beépíteni egy módosító indítványt, amely ezt az összeget minden évben némileg meg is emelné. Az ún. forgóalap viszont kikerült a kezükből, ezt ezentúl a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bank (SZRB) kezeli.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.