<p>A Smer továbbra is kitart a köztársasági elnök jogköreinek szűkítése mellett, derült ki tegnap a tervezett alkotmánymódosításról tartott egyeztetésen. A javaslat szerint az államfő már nem nevezhetne tagokat az Igazságszolgáltatási Tanácsba, ezzel szemben a kormány és a parlament a jelenlegi 3–3 helyett 4–4 tagot delegálhatna a testületbe, amely a Legfelsőbb Bíróság elnökét is választja.</p>
Nem egyezett meg az alkotmánymódosításban a Smer és az ellenzék
„A Smer állítja, hogy ez számára elvi jelentőségű kérdés, akárcsak a bírók biztonsági átvilágítása” – jelentette ki a megbeszélést követően Lucia Žitňanská (Híd) parlamenti képviselő. Ez a javaslat azonban a Híd és a többi ellenzéki párt – a KDH kivételével – számára elfogadhatatlan. A megbeszéléseket április 25-én folytatják. Žitňanská szerint kulcsfontosságú lesz, hogy a javaslatok előterjesztői, a Smer és a KDH, hajlandók lesznek-e engedni az elnöki hatáskör szűkítéséből. Az elnök jelenleg 3 tagot jelölhet a tanácsba.
Róbert Madej (Smer), a parlament alkotmányjogi bizottságának elnöke megerősítette Žitňanská szavait. „Ez a KDH és a Smer tárgyalásainak eredménye” – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a javaslat még az elnökválasztás előtt született.
A KDH tegnap nem mondott határozott véleményt. „Van tér és akarat a további tárgyalásokra. Meggyőződésem, hogy meg tudunk majd egyezni” – jelentette ki Pavol Hrušovský, a párt napokban lemondott frakcióvezetője. Arra a kérdésre, hogy elfogadhatónak tartja-e a köztársasági elnök jogköreinek szűkítését, nem válaszolt.
Az ellenzék nem tartja elfogadhatónak sem az államfői jogkörök csorbítását, sem a bírók egységes biztonsági átvilágítását. Pavol Frešo (SDKÚ) olyan elképzelésről is hallott, hogy az alkotmánymódosítást a parlament májusi üléséről a júniusira halasztaná a kormánypárt. „Az előterjesztők mintha már kevésbé akarnák a alkotmány módosítását” – jelentette ki az SDKÚ elnöke. A Híd számára ugyanúgy elfogadhatatlan az a módosítás, amely szerint az Igazságszolgáltatási Tanács tagjai miniszterek is lehetnek.
Az ellenzék és a kormányoldal azonban egyetért abban, hogy külön kellene választani a Legfelsőbb Bíróság elnöki és az Igazságszolgáltatási Tanács elnöki posztjait. Jelenleg mindkét posztot Štefan Harabin tölti be.
Az módosítás másik része a hagyományos házasság alkotmányba foglalását tartalmazza, ami viszont a KDH számára fontos. A javaslat szerint a házasság egy férfi és egy nő kapcsolata, amivel a kereszténydemokrata párt a homoszexuális párok hivatalos státuszának bevezetését szeretné megakadályozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.