Nem bírságolják az iskolákat

Pozsony |

<p>Eddig az iskolák 80 százaléka küldte be a diákok és szülők adatait. A tárca eláll a bírságolástól, mivel elismeri, hogy objektív okok miatt is sikertelen lehetett a gyűjtés. Az igazgatók szerint sok felesleges információt is össze kellett gereblyézniük.</p>

A szülők egy része háborgott ellene, a tanároknak pluszmunkát jelentett, ám a minisztérium sikeresnek ítéli. Az oktatási tárca központi információs rendszerét (RIS) még 2012-ben hozták létre, ám most szeptemberben kértek olyan adatokat a szülőktől, amelyek miatt sokan megorroltak az iskolákra, majd miután megtudták, miért kérik a tanárok az információkat, a minisztériumra. Nem lesz büntetés Az iskolák október 1-ig voltak kötelesek feltölteni a diákok és a szülők adatait a központi rendszerbe, ám több helyen már hetekkel ezelőtt jelezték, hogy nem fogják győzni. Az ok: a tanárok nem tudják kikényszeríteni a szülőkből, hogy adják meg adataikat, emellett olykor nem nyújtottak teljes információkat. Ráadásul az adatok hitelességét a pedagógusok nem is tudták ellenőrizni.A minisztérium eredetileg büntetést szabott volna ki a „sikertelen” iskoláknak, ám Juraj Draxler oktatási miniszter tegnap elállt ettől az ötlettől. „Mérlegelnünk kell, hogy objektív okokból maradt-e el az adatközlés. Ha igen, akkor nem fogunk bírságolni” – mondta tegnap Draxler. Sok a felesleges adat A miniszter azt is elismerte, hogy az adatgyűjtés pluszmunkát és feszültséget okozott a tanároknak, ugyanis sok szülő megtagadta az információközlést. „Vegyes fogadtatása volt a szülők között. Többen berzenkedtek megadni magukról a munkahelyükkel kapcsolatos adatokat” – mondta lapunknak Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója. Szerinte több szülő tévesen arra hivatkozott, hogy az iskola nem jogosult a személyes adatok felvételére, gyűjtésére, ám a törvény alapján, ha a központi szerv felhatalmazza vagy kötelezi erre az iskolát, akkor bekérheti a szükséges információkat. 80%-os eredményesség Draxler szerint az iskolák 80 százaléka október elsejéig feltöltötte a kért adatokat, a többiek várhatóan a hetekben pótolják feladatukat. „910 ezer lakosról szereztünk adatokat” – mondta a miniszter, aki szerint a népszámlálásokat leszámítva ez volt a legnagyobb hazai adatgyűjtő akció. A komáromi gimnázium elküldte a kért információkat, ám hozzávetőlegesen csak az adatok 80–85 százalékát sikerült feltölteni. A szülőket ugyanis ők sem kényszeríthették. Hasonló információgyűjtési eredményességről számolt be a Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója is. „Értem a rációt, csak nem volt az egész átgondolva. Sok felesleges adatot kértek” – mondta lapunknak Masszi János. Szerinte a feladat főleg a kisebb iskoláknak okozott nehézséget, a nagyobbaknak ugyanis van saját elektronikus adatbázisuk, és már korábban is gyűjtötték az információkat. Ezután az osztályfőnököknek minden hónapban fel kell tölteniük a RIS-be az igazolatlan hiányzások számát. A rendszer egyik előnye ugyanis az lenne, hogy a tárca megállapíthassa a hiányzások számát, a családi pótlék folyósítását ugyanis sok igazolatlan kimaradás miatt le lehet állítani. „Pluszmunkát fog jelenteni a tanároknak, ha minden hónapban meg kell adniuk a hiányzott órák számát” – tette hozzá Andruskó Imre.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?