<p>Nemcsak a leárazásokon, hanem a speciális akciókon is jelentős összeget spórolhatnak meg a vevők a karácsony előtti időszakban. Számtalan üzlet ugyanis különböző akciókat kínál decemberben, sok boltban olvashatják az „egyet vesz, kettőt kap” feliratokat.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
Ne engedjük, hogy az ajándéknak a szeretteink helyett a tolvajok örüljenek
Felmérések igazolják, hogy a lakosság egyharmada két héttel az ünnepek előtt indul el karácsonyi ajándékot venni, a vásárlók ötöde pedig az utolsó pillanatban vásárol.
Ľubomír Drahovský, a Terno piackutató ügynökség elemzője szerint a karácsony előtti leárazások az üzletek jól bevált taktikájának részét képezik. „Az ünnepek előtti 20-30 százalékos leárazások elsősorban arra szolgálnak, hogy a lehető legtöbb vásárlót az üzletekbe csalogassák. Januártól fokozatosan emelkedik az engedmények nagysága, egészen 70 százalékig növekedhetnek” – vélekedik a szakértő. Ennek ismeretében nem rossz taktika várni a karácsonyi bevásárlással, vagy akár januárra halasztani azt. Egyre több háztartásban válik jól bevált szokássá, hogy ajándék gyanánt vásárlási utalványokat, pénzt adnak. Míg tavaly 20 százalék körül mozgott azoknak az embereknek az aránya, akik pénzt ajándékoztak karácsonyra, idén már 32%-ra emelkedik – derült ki a Deloitte ügynökség felméréséből.
Csalóka csokoládék
Az állami élelmiszer-felügyelet vizsgálata szerint a hazai piacon kapható csokoládék közül minden tizedik nem felel meg a szlovák előírásoknak. Ján Pliešovský, a felügyelet igazgatója szerint az általuk problémásnak ítélt csokik többsége behozatalból származik, miközben a legtöbb hibát a lengyel édességek esetében tárták fel. A leggyakoribb hibának az számít, hogy a csomagoláson nem jelzik az adalékanyagként szolgáló növényi zsír vagy a színezőanyagok jelenlétét, volt azonban olyan csokoládé is, amelynek a tejzsírtartalma volt alacsonyabb a megengedettnél. Az ellenőrök visszavonatták a termékeket az üzletekből, ugyanakkor mivel az egészségre nem károsak, a csomagolás cseréjét követően újra a pultokra kerülhetnek. Az üzleteknek 770 eurós büntetést szabtak ki. Problémák vannak azonban a mézzel is.
Az élelmiszer-felügyelet felmérése szerint a Szlovákiában árult méz egy része hamisítvány. A felügyelet által megvizsgált 27 minta közül 15-ben találtak olyan anyagokat, amelyeknek ebben semmi keresnivalójuk nem volt. A mézet semmilyen más pótszerrel nem szabad keverni, ugyanígy kivonni sem szabadna belőle semmit – nyilatkozta Pliešovský. A felügyelet igazgatója tegnap két konkrét céget is említett. Az ipolyszakállosi Natur Poducts – Németh Kft. mézében hamisításra utaló anyagot és antibiotikumot találtak, ezért 807 kiló mézet kellett megsemmisíteni. A nagykaposi Apis Kft. 13,5 kilónyi mézét részben szintén ilyen okokból vonták vissza.
Tarolnak a tolvajok
A karácsonyi vásárlások forgatagában a vevők figyelmetlenségét kihasználják a tolvajok, akik nemcsak a retikülökre, táskákra és pénztárcákra, hanem a parkolókban hagyott gépkocsikra is jóval inkább odafigyelnek. Egy „sikeres” nap után gyakran több ezer eurós haszonra is szert tehetnek. „A figyelmetlen vásárlóktól ugyanis a vakmerő tolvajok könnyen ellopják a pénztárcákat vagy a bevásárlást. Rendszeresen figyelik a nagy üzletek parkolóházait, s feltörik azokat az autókat, amelyekben ottfelejtettek valamit” – árulta el lapunknak František Peczár fővárosi kerületi rendőrszóvivő. Az autókat viszont többnyire úgy nyitják ki, hogy egy karcolás sem marad rajtuk, így a biztosítóval is nehéz megegyezni a kártérítés mértékében, mivel az nem fizet, ha nem lehet egyértelműen igazolni, hogy a kocsit kirabolták. A főváros bevásárlóközpontjaiban jelenleg a megszokottnál jóval több rendőr járőröz. Néhány eset okulásként: novemberben egy pozsony-ligetfalui üzlet parkolójában tartóztattak le egy 58 éves férfit, aki egy leparkolt autóból tulajdonított el tárgyakat, összesen 225 euró értékben. Az autót egy speciális berendezéssel sikerült kinyitnia anélkül, hogy megrongálta volna a gépkocsit. Másik esetben egy 35 éves nőt tartóztattak le, aki egy üzletben rabolt el különböző termékeket, összesen 437 euróért. A tettest a bolt őrző-védő szolgálatának tagjai tartóztatták le. Mivel az elkövetők esetében nem ez volt az első lopási kísérlet, mindketten vizsgálati fogságba kerültek.
Peczár szerint könnyen kiküszöbölhetőek ezek a lopások, elég hozzá egy kis odafigyelés. „Ha jelentősebb mennyiségű készpénzt hordanak maguknál, akkor ügyeljenek arra, hogy az összeg ne legyen egy helyen. Kerüljék a zsúfolt helyeket és a tumultust, mert a zsebtolvajok ilyen közegben érzik magukat a legnagyobb biztonságban” – tanácsolja a rendőrszóvivő. Arról sem kellene megfeledkezni, hogy az autóban soha nem szabad látható helyen hagyni a bevásárlást. Csak így kerülhetik el azt, hogy az ajándéknak szeretteik helyett bűnözők örüljenek. (dem, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.