Nagyra értékelik a MOL szerepét

A Slovnaft vegyipari vállalat május végén értékelte tavalyi gazdasági eredményeit. Ezekről és jövőbeni terveikről beszélgettünk Ľubomír Žitňannal, a cég szóvivőjével.

Csak megfelelő minőséggel és árral lehet talpon maradniA szerző felvétele A közgyűlésen mit tártak a részvényesek elé?

Örömmel tudathattuk, hogy vállalatunk fennállása óta a legsikeresebb évet tudhatjuk magunk mögött, 1992 óta a legnagyobb nyereséget értük el. Ez 4 milliárd korona, aminek egynegyedét a közgyűlés határozatának értelmében osztalékként a részvényesek kapják meg. Ez részvényenként 58 korona, ami szintén az eddigi legmagasabb érték.

Az osztalék milyen hozamot jelent?

Az ezerkoronás névértékhez képest ez 5,8 százalék, de a piaci árfolyam hatszáz és hétszáz korona között mozog.

Igaz, hogy az is kaphat osztalékot, aki a közgyűlés után vásárolt Slovnaft-részvényt?

A vezetőség javaslatára a május 29-én tartott közgyűlés valóban úgy döntött, hogy a osztalékfizetés a részvényesek június 6-i listája alapján történik. Aki tehát akkor az Értékpapírközpont nyilvántartásában szerepelt Slovnaft-részvény tulajdonosaként, akkor is megkapja az osztalékot, ha csak az utolsó napokban vásárolta az értékpapírt. Amikor megkapjuk a listát, megkezdjük az osztalék kifizetését.

A részvényeseknek jelentkezniük kell, vagy Önök juttatják el hozzájuk a pénzt?

A nagyobb részvényesek átutalással kapják meg az összeget. De rajtuk kívül, főként a vagyonjegyes privatizációból, még mindig több mint huszonötezer kisrészvényesünk van, nekik a Postabankon keresztül juttatjuk el a pénzt. Ezt mindenkinek arra a címére küldjük, amelyik az Értékpapírközpontban vezetett tőkeszámláján szerepel. Akinek tehát változtak az adatai, jól teszi, ha azokat ott is módosíttatja.

A kisebb részvényesek egy csoportja a közgyűlésen kifogásolta, hogy a nyereségnek csak a negyedét fordították osztalékfizetésre. Mi lesz a maradék sorsa?

Az alapszabályunk szerint a nyereség 25-50 százalékát fordítjuk ilyen célra. Nyilván, vannak olyan részvényesek, akik minél nagyobb osztalékot szeretnének kapni. Törődni kell viszont a vállalat jövőjével is, a nyereség fennmaradó részét fejlesztésre fordítjuk. Sőt, egy százalék körüli rész a Szociális Alapba kerül, mivel cégünk az alkalmazottai számára az átlagosnál jobb szociális ellátást biztosít.

Ezek szerint hárommilliárd korona körüli összeg maradt a fejlesztésre. Ezt mire használják fel?

Először is folyik az üzemanyagtöltő-hálózatunk felújítása. Az elképzeléseink szerint öt éven belül szinte az összes átalakul, mivel célunk a legjobb színvonalú hazai hálózat kialakítása. Ezenkívül tovább folytatódik a technológia korszerűsítése. A finomító legfontosabb részét 526 millió dolláros költséggel már 2000-ben befejeztük. Következő lépésként új kéntelenítő technológiát telepítünk, ennek célja, hogy a 2005-től érvényes európai uniós elvárásnak megfelelően lényegében teljesen kénteleníteni tudjuk a gázolajat. A jelenlegi uniós elvárásoknak már most is eleget teszünk, ezzel a 75 millió dolláros beruházással már a jövőre készülünk. Ezt a technológiát egyébként a MOL-lal egy időben telepítjük, így ugyanis a kettőre csak egy engedélyt kellett vásárolni a gyártó dán cégtől. Itt is jól megmutatkozott az együttműködés előnye, hiszen ezzel a megoldással olcsóbban tudjuk megvalósítani ezt a fontos beruházást.

Az elmúlt év tapasztalatai alapján miként értékelik a MOL-lal való stratégiai együttműködést?

Nagyon sikeresnek. Amit annak idején az együttműködés lehetséges előnyeiként felvázoltunk, az maradéktalanul megvalósult. Számításaink szerint a közös munkából eredő megtakarítás tavaly 14 millió dollárt hozott a cégünknek. Idén pedig arra számítunk, hogy ez 30 millió dollár lesz. Ezenkívül a Slovnaftban a MOL által delegált emberekkel nemzetközi menedzsment tevékenykedik, ezt is pozitív változásként értékeljük.

Milyen gazdasági terveik vannak ebben az évben

Szeretnénk folytatni a megkezdett folyamatokat. A finomítóban még jobban ki kell használni az EFPA-technológia előnyeit, amelyről ismert, hogy a kőolaj nehéz frakcióját is képes feldolgozni. A feldolgozott kőolaj mennyisége is kicsit nőni fog, de ezen a téren nem várunk lényeges változást. Cégünk már évek óta valamivel több, mint 5 millió tonna kőolajat dolgoz fel évente. Tavaly ez 5,3 millió tonna volt. A MOL-lal való együttműködés tavaly azt is eredményezte, hogy amikor bizonyos technológiai problémák miatt leállt néhány berendezés, a kiesést a MOL segítségével úgy sikerült pótolnunk, hogy partnereink egyáltalán nem érezték meg.

A MOL nagyon érdekes lehetőséghez jutott, amikor a Jukosszal közösen orosz olajmező kitermelésébe kezdett. Ezt sajtónyilatkozatok szerint az orosz cég a Slovnaftnak is felajánlotta. Történt ezzel kapcsolatban valamilyen lépés?

A felkínált lehetőség alapos elemzést igényel. Cégünk eddig egyébként sem foglalkozott kitermeléssel. A Transpetrolra kiírt pályázatot ugyan elvesztettük a Jukosszal szemben, de az élet nem áll meg, és mivel Európa egyre inkább nyit Kelet felé, mi sem zárhatjuk ki az együttműködést. Számunkra Szlovákia már nagyon kis piac, tavaly is forgalmunk kétharmada külföldön valósult meg. Mégpedig azokban az országokban, amelyek tagjai, illetve társult tagjai az Európai Uniónak. Ezekben pedig csak megfelelő minőséggel és árral lehet talpon maradni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?