Nagyon szoros lesz a verseny

Szombaton eldől, a Nyitrai kerületben Fehér Miklós vagy a HZDS-jelölt Milan Belica lesz-e a megyei elnök. A regionális választások második fordulója előtt az MKP-s Fehér Miklóssal beszélgettünk.

Fehér Miklós: „Most egyet tehetünk: felsorakoztatjuk magunk mellé a demokratikus erőket.”Vas Gyula felvételeA Magyar Koalíció Pártja pozitív kampányt folytat, viszont nem lehet nem észrevenni politikai ellenfeleik negatív megnyilvánulásait. Mi a véleménye a magyar kártya újbóli előhúzásáról?

Ellenfeleink az etnikai elvet tartják fontosnak. A nyitrai ellenjelölt plakátjai ilyen adatokat hirdetnek: név, foglalkozás, szlovák. Szomorú, ha valaki erre próbál építeni. A múltban többen az etnikai elv hangsúlyozásával vádolták az MKP-t, és most bebizonyosodott: nem mi, hanem ellenfeleink tartják fontosnak a nemzetiségi hovatartozást. Nincs is más a programjukban, csak a nemzetiségi ellentétek kiélezése, uszítás, a szlovákság fontossága.

Mi van, ha az embereket tudják egyesíteni a magyarellenesség jegyében, és a HZDS nyeri meg a második fordulót?

A megyehatárokat úgy húzták meg, hogy azok a regionális politikában fegyverként szolgálhassanak – ettől tartottunk, és figyelmeztettük is a demokratikus erőket, hiába. Most egyet tehetünk: felsorakoztatjuk magunk mellé a demokratikus erőket, amit sikerült is megtennünk...

...a kereszténydemokratákat kivéve...

Elég zavaros a helyzet a Kereszténydemokrata Mozgalmon belül. Ismerem a KDH nyitrai kerületi képviselőit, és ők – főleg délen – szívesen támogatnának engem, sőt, szerintem támogatni is fognak. Az eddigi politikai kijelentések talán a tapolcsányi, aranyosmaróti és bizonyos nyitrai járásbeli választópolgárok miatt hangzottak el. Tulajdonképpen nem ellenem léptek fel, hiszen arra szólították fel választóikat: ne szavazzanak a HZDS jelöltjére.

Tehát bízik abban, hogy a szlovákok jelentős része is önre fog szavazni?

Ez azért túlzás. Akik az előző megbízatási időszakban tapasztalták a HZDS praktikáit, biztosan nem voksolnak majd az ellenfelemre. Azt viszont, hogy le tudnak-e győzni bizonyos érzelmi gátlásokat és fóbiákat, nehéz megjósolni. Minden szavazatra szükség van, és úgy vélem, a szlovák választópolgárok egy bizonyos részét sikerül megszólítanom. A demokratikus erők nemcsak szóban nyilvánították ki támogatásukat – ami egyébként Szlovákiában már önmagában sem elhanyagolható dolog –, hanem a kormányfő konkrét lépésekre buzdította pártja szimpatizánsait, tisztségviselőit.

Gondolja, hogy ennek van súlya? Az első fordulóban a saját jelöltjei számára sem tudta mozgósítani a szavazókat.

Nem becsülöm túl, mindenképpen a saját választóinkra kell támaszkodnunk, viszont ilyenfajta politikai magatartás két-három éve elképzelhetetlen volt Szlovákiában. Ez komoly előrelépés – tekintet nélkül a választások eredményére. Ennél többet ebben a pillanatban nem is várhatunk.

Mennyiben más a mostani kampány az első forduló előttinél?

Most az együttműködésre és a toleranciára helyeztük a hangsúlyt és arra, hogy ennek jegyében talán jobb lenne, ha a megyei elnök a Magyar Koalíció Pártjából kerülne ki. ĺgy bebizonyíthatnánk, hogy bennünket a tolerancia, az álhatatosság, a következetesség és a kisebbség védelme vezérel.

Az MKP a reformpártiságra helyezi a hangsúlyt. Ön mennyire az?

Reformpártiságomhoz nem férhet kétség. Talán azért nem hangoztatjuk, mert az MKP volt a közigazgatási reform motorja. Nélkülünk nem valósulhatott volna meg, a hatáskörök sem kerülnének az önkormányzatokhoz.

Az MKP-t megelőzően volt-e tagja más pártnak?

Értem a célzást. Nem akartam semmilyen negatív kijelentésre reagálni, így a kereszténydemokratákéra sem, mely szerint nem támogatják a kommunista párt egykori tagjait. Sajnos kezdtek összemosódni bizonyos dolgok a személyemmel kapcsolatban, ezért fontosnak tartottam tisztázni, hogy rám ez nem vonatkozik.

Tehát soha nem volt kommunista?

Nem. Soha nem akartam belépni, és sohasem kerültem olyan helyzetbe, hogy akárcsak kényszerből is be kellett volna lépnem a pártba.

Az MKP a beíratásokkal kapcsolatban arra buzdította a magyarokat, gyermekeiket adják magyar iskolákba. A személyes példa többet ér minden szónál. A kampány során önnel kapcsolatban ez a kérdés is felmerült, talán érdemes ezt a szóbeszédet is tisztázni. Azaz: önöknél otthon hogy is van ez?

A lányom és a fiam magyar iskolába járt. A fiam továbbra is magyar iskolát látogat, a lányom pedig Prágába ment főiskolára. Feleségem orosz származású, és a családon belüli egyezség értelmében a legkisebb fiam az „övé”. Aki nem volt ilyen helyzetben, távol a családjától, rokonaitól, az nehezen érti meg a családon belüli bonyolult viszonyokat. Az elmúlt húsz évben csak egyszer volt lehetősége meglátogatni a szüleit, a nagylány elment főiskolára, a feleségem elveszítette egyik támaszát, és mivel én is keveset vagyok otthon, természetes, hogy bizonyos érzések erősödnek benne. A családi béke kedvéért, a szakítás elkerülése érdekében a kisebbik fiam szlovák iskolába ment. De mindez hosszabb magyarázatot igényelne, bármikor nyugodtan elbeszélgethetünk róla.

Ön szerint a második fordulóban többen járulnak majd az urnákhoz?

Főleg délen számítok nagyobb részvételre. Szerintem nagyon szoros lesz a verseny, ezért fontos, hogy minél többen, főleg fiatalok vegyenek részt a szavazáson. A fiatalok jövője a tét, és lehetőségük van véleményt nyilvánítani.

Csakhogy a fiatalok nagy része szkeptikus. Az iskola befejezése után sokan a munkaügyi hivatalok előtt sorakoznak, kilátástalannak látják a jövőt...

Stratégiai gondolkodású ember vagyok. Lehet munkát, a munkanélküliség csökkenését ígérni, ám ennek megvalósításához Szlovákiában két dolog hiányzott, illetve hiányzik: a NATO-tagság és a másodfokú önkormányzatok léte. Az ipari fejlődés, az ipari parkok és a gyárak létesítése a helyi, a megyei és a központi hatalom jó együttműködésének a gyümölcse. A megyei elnök feladata az együttműködés zavartalanságának és a kedvező légkörnek a biztosítása. Tisztában vagyok vele, hogy az embereket mindennapos gondok, megélhetési problémák, magas árak, rossz életkörülmények stb. gyötrik, ami miatt sokan csalódtak a politikában. Az emberek érdektelenségét nehéz megváltoztatni, ám azt is tudatosítani kell: a regionális választások során a polgárok saját régiójuk jövőjéről döntenek. Idáig, ha kellett, a magyarok tudták mozgósítani az erőiket, bár a legtöbbször a kisebbik rossz jegyében. Most kicsit más a helyzet. Ezúttal egy reformpárti demokrata és egy nem demokrata HZDS-es között kell választani, és most a politikai ellenjelölt egyértelműen rossz, hiszen a gyűlöletszításon kívül mással nem képes felkelteni a figyelmet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?