A hegesztők iránt is nagy a kereslet a munkaerőpiacon (TASR-felvétel)
Nagyítóval keresik a jó szakmunkásokat
A szlovák gazdaság növekedési üteme ugyan lassul, ez azonban a szakmunkások iránti keresleten egyelőre nem látszik meg. A cégek továbbra is arra panaszkodnak, hogy a képzett munkaerőt nagyítóval kell keresniük.
Az elmúlt időszakban már több olyan felmérés is napvilágot látott, amely szerint a cégek egy része inkább már elbocsátásokat fontolgat, mintsem új alkalmazottakat venne fel, a Grafton Slovakia személyzeti tanácsadó és munkaközvetítő ügynökség legfrissebb felmérése szerint azonban a pangás csak bizonyos munkakörökre érvényes, a jó szakmunkásokból még mindig hiány van az országban.
„A munkáltatók leginkább a szakmunkások hiányára panaszkodnak. Az esztergályosokért, hegesztőkért, fémmegmunkálókért, villanyszerelőkért, targoncakezelőkért, raktárosokért a cégek még most is ádáz harcot vívnak” – mondta Miroslav Garaj, a Grafton CZ&SK ügyvezető igazgatója. Szerinte ennek megfelelő a javadalmazásuk is.
A Grafton adatai szerint egy hegesztő Pozsonyban, Kassán, Trencsénben vagy Zsolnán akár a havi bruttó 1400 eurót is megkeresheti. Besztercebányán, Nyitrán, Nagyszombatban és Eperjesen a hegesztők esetében a felső határ 1300 euró körül mozog. „A villanyszerelők bruttó bére elérheti akár az 1600, az esztergályosoké az 1500, a fémmegmunkálóké pedig az 1400 eurót is. Az egyes régiók között természetesen látványos különbségek vannak, az is igaz azonban, hogy az elmúlt időszakban épp a kevésbé fejlett régiókban nőttek a legnagyobb ütemben a bérek” – tette hozzá Garaj. Szerinte az elkövetkező időszakban – a cégek automatizálásának köszönhetően – látványosan megugrik a kereslet a számítógépes szakemberek iránt is. „Rengeteg cég tér át a teljesen automatizált gyártási folyamatokra, miközben az ehhez szükséges alkalmazottakból kevés van, a többségük pedig pályakezdő” – mondta Garaj.
A Grafton felméréséből is kiderült, hogy a szlovákiai munkáltatók a szakképzett munkaerő hiányát vendégmunkások behozatalával igyekeznek pótolni. A legtöbben Ukrajnából, Szerbiából és Romániából érkeznek. „A cégeknek azonban gondot okoz, hogy a vendégmunkások kevésbé lojális munkaerőnek számítanak, mint a hazaiak. Gyakori eset, hogy az egyik nap megjelennek a munkahelyen, másnap pedig már nem, ami elsősorban a folyamatos gyártásra beállított üzemeknél jelent hatalmas problémát” – állítja Garaj.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.