A Kisebbségi Kulturális Alap 2017-ben a Híd kezdeményezésére jött létre
Nagy az igyekezet a KKA megmentésére
A Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) megszüntetésének megakadályozására indított petíciót számos közismert magyar és szlovák közéleti személyiség támogatta. A kezdeményezést eddig közel kétezren írták alá, a tiltakozáshoz január 2-ig lehet csatlakozni. A Magyar Szövetség párt saját petícióval rukkolt elő.
Ahogy arról lapunk korábban beszámolt, a kormány jövő évi jogalkotási terve szerint a KKA a Művészeti Alappal (FPU) együtt beolvadna egy újonnan létrehozott Kultúratámogatási Alapba. A kulturális tárca egyelőre nem közölt részleteket arról, miként érintené az új jogszabály a kisebbségi kultúrára szánt támogatásokat. A tervezetet december 18-án bocsátották tárcaközi egyeztetésre, véleményezni január 3-ig lehet.
A kabinet lépése ellen nemcsak az eredeti jogszabály szerzői tiltakoznak, Rigó Konrád volt kulturális államtitkár, Ravasz Ábel volt romaügyi kormánybiztos és Bukovszky László nemrégiben leváltott kisebbségi kormánybiztos petícióját néhány nap alatt több mint 1900-an támogatták. Rigóék figyelmeztettek, a kormány ezzel a lépéssel megszüntetné az egyetlen törvény által garantált nemzetiségi intézményt Szlovákiában, amely egyúttal fontos mérföldkőnek is számít a kulturális autonómia felé vezető úton. „Alapvetően fontos a nemzeti kisebbségek jogállása szempontjából, és megszüntetése vagy más intézménnyel való összevonása egyértelmű visszalépés lenne az emberi jogok szempontjából is” – hangsúlyozták.
A kezdeményezést a szlovákiai magyar közélet ismert személyiségei mellett a szlovák kultúra képviselői is támogatták. Az intézmény megszüntetése ellen tiltakozik Ódor Lajos korábbi miniszterelnök, s hogy csak néhány további nevet említsünk: Fiala Bútora János emberjogi szakértő, Mészáros András filozófus, Ifj. Mészáros Lajos jogász, Szarka László történész, A. Nagy László egykori kisebbségi kormánybiztos és Mrva Marianna szociológus szintén aláírta a petíciót.
A kultúra képviselői – magyarok és szlovákok egyaránt – szintén nagy számban csatlakoztak a KKA megmentését célzó kezdeményezéshez. A magyar oldalon például Németh Ilona, Kerekes Vica, Hégli Dusan és N. Tóth Anikó is kiállt a KKA mellett. Táňa Pauhofová, Kamila Magálová és Richard Stanke szlovák színészeken kívül szolidaritást vállalt a kulturális alap kérdésében Michal Hvorecký szlovák író, illetve Daniela Kapitáňová szlovák írónő és publicista is. A szlovák félen – a teljesség igénye nélkül – Jana Dubovcová korábbi igazságügyi miniszter, Michal Vašečka szociológus, Grigorij Mesežnikov politológus, Magda Vášáryová volt diplomata, Zora Bútorová szociológus egyaránt támogatta a nemzeti kisebbségeket érintő ügyet, mely egészen az elnöki palotáig jutott, hiszen Juraj Rizman, Zuzana Čaputová köztársasági elnök élettársa is az aláírók között szerepel.
A Magyar Szövetség karácsony előtt saját petícióval rukkolt elő. Orosz Örs mellett a kezdeményezők között szerepel Mózes Szabolcs, a párt elnökségi tagja, Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere, Lakatos Róbert brácsaművész, Kis Péter, a KultúrKorzó alelnöke, Szarka Gyula előadóművész, valamint Juhász Eszter, a zselízi Kincső néptáncegyüttes alapítója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.