Az autógyártást jelenleg már nem a járvány fékezi, hanem az, hogy jelentősen visszaesett az új autók iránti kereslet
Mutatjuk, mely autómárkákat sújtotta a leginkább a válság
Az autóipar minden játékosát negatívan érintette a koronavírus-járvány, az Európai Unióban (EU) radikálisan visszaesett az új autók eladása. A német prémiumkategóriás autógyártók kerültek élvonalba, míg az olcsóbb autókat gyártó márkák eladásai visszaestek, amiből arra lehet következtetni, hogy az unió lakosságának gazdagabb részét nem érintette olyan súlyosan a válság.
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) legfrissebb felmérése szerint az új autók piaca éves szinten idén minimum 25 százalékos visszaesésre számíthat. Ha ez a feltételezés valóra válik, akkor biztosra vehető, hogy 2020-ban értékesítik az EU-ban a legkevesebb autót 2013-tól, amikor véget a gazdasági válságot követő hatéves csökkenés.
Jelentős visszaesés
Tavaly az EU-ban 12,8 millió gépkocsit adtak el. Még januárban, tehát a járvány kitörése előtt az ACEA az új autók piacának kétszázalékos visszaesésével számolt, mostanra minimum 25 százalékosra módosították az éves visszaesést. „Az ACEA továbbra is azon a véleményen van, hogy még enyhíthető ez a dramatikus forgatókönyv, ám csak akkor, ha az EU és az egyes tagállamok nagyon gyorsan bevezetik a szükséges és hatásos intézkedéseket” – állítja az ACEA vezérigazgatója, Eric-Mark Huitema. „Tekintettel az eladások drasztikus visszaesésére szükséges olyan, vásárlást serkentő intézkedéseket bevezetni, mint a roncsprémium vagy az új autók vételére vonatkozó anyagi támogatás” – fűzte hozzá a vezérigazgató. Franciaország lehet jó példa arra, mit eredményezhet az, ha a kormány úgy dönt, támogatni fogja az új, alacsony károsanyag-kibocsátással bíró autók vásárlását – az országban idén júniusban éves szinten 1,2 százalékkal több autót adtak el.
Az ACEA számításai szerint idén több mint hárommillió autóval kevesebbet fognak eladni az unióban – s ez még az optimistább becslés, hiszen 2020 első hat hónapjában 5 101 669 új autót kelt el, ami éves szinten 39,5 százalékos visszaesést jelent – a legrosszabbul teljesítő Spanyolországban és Olaszországban az eladások 50,9, illetve 46,1 százalékkal estek vissza. Az ACEA szerint nehéz elképzelni, hogy bármelyik következő hónapban túllépnénk a tavalyi regisztrációkat, így logikus azt várni, hogy a helyzet tovább romlik majd.
Átrendeződő eladások
A helyzet iróniája, hogy az egyes autómárkák az év elején sem voltak túlzottan derűlátóak, tehát abban az időszakban, amikor még csak nem is sejthettük, hogy a koronavírus-járvány ilyen méreteket ölt. Januárban 7,5, februárban 7,4 százalékkal kevesebb európai tervezett autót venni, s a neheze még csak akkor jött. Márciusban az európai autóeladások 55,1 százalékkal estek vissza, az április pedig csak újabb szöget ütött az autóipar koporsójába az értékesítések 76,3 százalékos visszaesésével.
A márkakereskedések megnyitása után, az anyagilag kiszámíthatatlan időszakban sincs túl nagy kedve a lakosságnak a költekezésre. Egy szó mint száz: az emberek legnagyobb gondja manapság határozottan nem az autóvásárlás. Májusban éves szinten „már csak” 52 százalékra esett vissza az autók eladása, júniusban pedig ez az érték elérte a 22,3 százalékot – a júliusi adatokat a következő hetekben, az összesítés után fogja közzétenni az ACEA. Érdekesség, hogy mindezek ellenére a leggyakrabban vásárolt autók listájának első helyezettjei különösebben nem változtak.
A győztes németek
Annak ellenére, hogy közel negyvenszázalékos visszaesést könyvelt el a Volkswagen, 576 028 regisztrációval listavezető maradt abban a komplex összesítésben, amely az uniós tagállamokon kívül a Nagy-Britanniában és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagállamaiban lebonyolított eladásokat is tartalmazza.
A német márkát követi a francia Renault és Peugeot kettős, 39,3 illetve 40 százalékos visszaeséssel.
A világjárvány további vesztesei Európában a Ford (-46,4 %) és az Opel (-55%). Ennek köszönhetően a negyedik helyre tört a Mercedes-Benz, megelőzve a BMW-t, a Toyotát és a Škodát.
Azok a márkák is visszaesést könyveltek el, amelyek a szegényebb klienseket próbálják megszólítani. Említsük csak példaként a kifejezetten népautóként emlegetett Daciát, amely a ranglistán 46,7 százalékos visszaeséssel a 16. helyet foglalta el, ám a Fiat (-44,9 %) és a Kia (-33,5 %) képviselői sem lehetnek túlzottan elégedettek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.