<p>A kormány tevékenysége első száz napját értékelve rögtön az elején le kell szögezni, hogy a választásokat követő hónapokban az államháztartás időszakos hiánya rekordokat döntött, májusban a hiány egymilliárd euróval megugrott, a hó végére túlszárnyalta a kétmilliárd eurót – emlékeztet Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke.</p>
MKP: rekordokat döntött az államháztartási hiány
Az alelnök sajtónyilatkozatát az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.
Tavaly a hiány csupán ősszel érte el ezt a szintet.
A Smer egyszínű kormánya bizonytalanul, tétovázva kezdte el az államháztartás konszolidációját. Ígéretei és választási programja ellenére a konszolidáció súlyosan fogja érinteni a szerényebb bevételekkel rendelkezőket és a középosztályt egyaránt. Takarékoskodás helyett a kormány az adó- és járulékterhek jelentős megnövelésére összpontosít. A megszorító csomag 22 pontjának többsége súlyos következményekkel jár majd a bérből élőkre, többgyermekes fiatal családokra, szociálisan rászorulókra és a nyugdíjasokra egyaránt. Nem kíméli az iparosokat és a kisvállalkozókat sem. Ahelyett, hogy a tehetősebbek szociális juttatásait, családi pótlékát szüntetné meg, ahelyett, hogy átláthatóvá tenné az állami közbeszerzéseket és megszüntetné a felesleges közbeszerzéseket, valamint beruházásokat, vagyis erőteljesebben takarékoskodna, a középosztály karcsúsításába és a vállalkozási környezet látványos rombolásába kezdett a kormány. Mintha a kormányt elbűvölte volna a gazdasági növekedés minden várakozást felülmúló első negyedéves értéke. A második negyedévben azonban bekövetkezett a kijózanodás és nem kizárt, hogy jövőre a növekedés zéró környékén landol. Éppen emiatt érthetetlen számunkra a kormány vállalkozókkal szembeni hozzáállása, a vállalkozási környezet tönkretétele, mert annak következménye a gazdaság váratlan megtorpanása lesz. Az pedig maga után vonhatja a munkanélküliség erőteljesebb növekedését, a leszakadó, hátrányos helyzetű régiókon úrrá lehet a szociális feszültség. A megszorító csomag 22 pontja tehát a gazdaság 22-es csapdája lesz.
Az első száz nap alatt sajnos kiderült, hogy további vasúti szárnyvonalak szűnhetnek meg, köztük a Nagykapos és Bánóc, valamint a Feled-Pelsőc-Torna közötti vonalak. Az Ipolyság és Csata közötti szárnyvonal egyelőre nem szűnik meg, de a vonalon tovább csökkentik a vonatpárok számát. Sajnos ez előrevetíti a megszűnést egy későbbi időpontban. Minden jel arra vall, hogy az R2-es déli gyorsforgalmi út Zólyomtól keleti irányban történő építése a jövő évben szintén megkérdőjelezhető, mert a kormány nógrádi kihelyezett ülése óta síri csend övezi a témát, és a szakma újra csak az északi D1-es autópálya építésének folytatásáról beszél. Az első száz nap folyamán kiderült az is, hogy a közlekedési miniszter mondvacsinált okok miatt vonakodik a kormány elé terjeszteni a komáromi új Duna-híd kormányközi megállapodásának javaslatát.
Mindent egybevetve igaz ugyan, hogy a kormány egyelőre nem növeli meg a hozzáadott értékadó általános adókulcsát, azonban az élet jövő évtől nagyon sokak számára jelentősen megdrágul. Tetézi mindezt a szélsőséges időjárás, aminek következtében az élelmiszer számottevően megdrágul. Nem besszélve az energiahordozók árának érzékeny megnöveléséről. A megszorító csomagban számunkra érthetetlen módon a gazdaság motorjának számító vállalkozóknak rontott a kormány, ami a gazdaság egyébként is romló teljesítőképességére lesz rendkívül kedvezőtlen hatással. A folyamatosan romló külső körülmények, az euró bizonytalan helyzete mellett a belső tényezőket, a kormány gazdaságpolitikáját illetően sem számíthatunk semmi jóra. Pedig nem ezt ígérte választóinak a kormányzó párt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.