MKP: A Smernek nem érdeke az egészségügy átlátható és gazdaságos finanszírozása

Pozsony |

<p>A Magyar Közösség Pártja (MKP) szerint a kormányzó Smer-SD számára nem fontos az egészségügy átlátható és gazdaságos finanszírozásának a bevezetése.</p>

Erről Németh Gabriella, az MKP szociális, családpolitikai és egészségügyi alelnöke szerdán sajtóközleményt juttatott el az Új Szó Online-hoz. A közlemény az alábbiakban teljes terjedelmében olvasható:

"A diagnózis alapú klasszifikációs rendszer a kórházak finanszírozásában uralkodó egyenlőtlenségeket hivatott megszüntetni és a rendelkezésre álló pénz igazságos elosztását biztosítani. Sikeres bevezetése egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyek feltétlenül szükségesek a kórházak gazdálkodásának stabilizációjához és a rendelkezésre álló financiális eszközök hatékony felhasználásához.

Bő egy évvel ezelőtt a Magyar Koalíció Pártja örömmel vette tudomásul, hogy aláírásra került a G-DRG rendszerű finanszírozási mechanizmus szlovákiai alkalmazásáról szóló szerződés, amely lehetővé teszi a diagnózis alapú térítési rendszer bevezetését a szlovák egészségügyben. 2012. június 30-áig kellett volna kidolgozni a próbaüzemelési verziót és 2013. január 1-jével került volna állandó bevezetésre.

Külföldi tapasztalatokból kiindulva már tavaly fenntartásokkal fogadtam ezeket az optimista időpontokat, de arra azért nem számítottam, hogy a választások után felálló baloldali, „szociálisan érzékeny” Fico-kormány, amely szóban mindenütt az átláthatóságot és a gazdaságosságot hirdeti, az amúgy is pénzhiánnyal küzdő egészségügyet továbbra is a folyamatos eladósodás talaján tartja majd.

A minap látott napvilágot ugyanis a hír, hogy az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal kitolja a rendszer bevezetésének időpontját 2016-ra, arra hivatkozva, hogy az nincs kellőképpen előkészítve. Az egészségügyi minisztérium az adatbázis hiányosságaira hivatkozik.

Véleményem szerint az illetékesek nem nagyon sietnek egy olyan rendszer bevezetésével, amely világosan rámutatna, hol lehet gazdaságosabban felhasználni a rendelkezésre álló pénzforrásokat. Ha figyelembe vesszük továbbá, hogy minden bizonnyal Szlovákia áttér az egybiztosítós rendszerre, egy átlátható térítési mechanizmus mellett minimális tér jutna a kormánypárti klientizmusnak. Ez a valódi oka annak, hogy sem a kormány, sem az illetékes minisztérium 2012 márciusától nem foglalkozott a témával, annak ellenére, hogy ezt az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal már akkor kérte. Van tehát az asztalfiókban egy használhatatlan rendszerünk, amelynek Szlovákiai alkalmazásáért 1,7 millió eurót fizettünk, bevezetésének időpontja pedig bizonytalan.

A Magyar Közösség Pártja sajnálattal veszi tudomásul, hogy az egészségügy finanszírozása továbbra is a biztosító(k) által diktált feltételek mellett folyik majd, figyelmen kívül hagyva az egyazon beavatkozásoknál tapasztalható kiadások közti térítési különbségeket. A kormány újabb bizonyságát adta annak, hogy az egészségügyben uralkodó, tarthatatlan pénzhiány orvoslása, a gazdaságos és átlátható gazdálkodás bevezetése nem tartozik prioritásai közé."
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?