Mit is jelent az oktatási autonómia?

Pozsony. Oktatási autonómiára törekszik a Magyar Koalíció Pártja, azaz az iskolaügy terén a központi szakminisztériumtól szeretné függetleníteni a szlovákiai magyar oktatási hálózatot. Az, hogy óvodától az egyetemig az összes lépcsőfok biztosított, még nem jelent autonómiát, teljes mértékű önigazgatást.

Pozsony. Oktatási autonómiára törekszik a Magyar Koalíció Pártja, azaz az iskolaügy terén a központi szakminisztériumtól szeretné függetleníteni a szlovákiai magyar oktatási hálózatot. Az, hogy óvodától az egyetemig az összes lépcsőfok biztosított, még nem jelent autonómiát, teljes mértékű önigazgatást.

„A hatályos törvényeket tiszteletben tartva magunk szeretnénk megszabni, mi a legfontosabb az itteni magyarság számára. Jelenleg részleges önrendelkezésről beszélhetünk: azzal, hogy van egy oktatási államtitkárunk, mindössze némi befolyással bírunk az oktatásügyre, ám nem a gyermekek anyanyelve szerint irányítjuk az iskolákat” – fejtette ki érdeklődésünkre Dolník Erzsébet, az MKP oktatási szakértője. A tényleges oktatási önrendelkezés biztosításához jogszabályt kellene elfogadni, az államigazgatásban az oktatásügyre vonatkozó struktúrát át kellene alakítani. Például megyei szinten létezik oktatási főosztály, mely az összes középiskolát felügyeli. Ha autonómiáról beszélhetnénk, akkor a magyarlakta területeken létesülhetne néhány regionális szerv, mely a magyar iskolákat felügyelné. Az adminisztratív irányításon kívül fontos az is, hogy a kisebbség maga dönthesse el, milyen intézményekre van szükség, melyeket kell megszüntetni, milyen tanterv szerint folyna a tanítás. „Bizonyos rokonságot lehetne felfedezni az önkormányzat kezében lévő oktatási intézmények és az országos oktatási autonómia között, de a kettő nem lenne azonos. Az önkormányzat dönt arról, milyen intézményeket akar fenntartani, mire van szüksége a községnek, ettől függetlenül biztosítania kell a kötelező iskolalátogatást. Hasonló módon kellene országos szinten döntenünk” – tette hozzá Dolník Erzsébet. Szerinte ezt többféleképpen lehet elérni; az egyik mód az, hogy a miniszternek lenne egy olyan helyettese, aki kimondottan és önállóan a nemzeti kisebbségek iskolarendszerét felügyelné. Ezen- felül minden olyan intézményt – módszertani és pedagógiai központot, tanfelügyeletet – autonóm módon kellene irányítani, melyek kiegészítik az iskolákban folyó munkát. Jelenleg minden egységes, például a magyar iskolákba járó tanfelügyelőnek azért illik magyarul beszélnie, ugyanakkor ez nem kötelező. „Ez felemás állapot, ezt kellene autonómiává formálni” – szögezte le az Új Szónak a magyar politikus. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?