Horváth Árpád, az Auto-škola 1 igazgatója:
A törvény alapjában véve jó, csak az eredeti filozófiáját kellett volna megőrizni. Az elfogadott változat nem más, mint az 1997-ben jóváhagyott rendelet. A szabályokat nem most találták ki, azóta léteznek.
Mit gondol az autósiskolák működéséről szóló törvényről?
A törvény alapjában véve jó, csak az eredeti filozófiáját kellett volna megőrizni. Az elfogadott változat nem más, mint az 1997-ben jóváhagyott rendelet. A szabályokat nem most találták ki, azóta léteznek. Egy rendeletet viszont könnyebb volt nem tiszteletben tartani, mint egy törvényt. Szlovákiában több mint 640 autósiskola van – ez rendkívül sok. Véleményem szerint csupán 200-250 végzi tisztességesen a munkáját, a többi tevékenysége megkérdőjelezhető. Ausztriában korlátozták az autósiskolák számát, jelenleg körülbelül 225 működik – valamennyi könnyen ellenőrizhető, és magas színvonalú munkát végez. E tekintetben az államigazgatást is bizonyos felelősség terheli, hiszen képtelen ellenőrizni valamennyi iskola működését. Meg-győződésem: a közutakon uralkodó helyzetért, a sok balesetért az autósiskolák is felelősek.
Mivel magyarázza, hogy nálunk ennyire kifizetődő üzlet az autósiskola üzemeltetése?
Egyértelműen a hatóságok és az államigazgatás nemtörődömségével. Szlovákiában nehezebb fodrász szalont vagy fagylaltozót nyitni, mint autósiskolát. Igaz ugyan, hogy a fagylaltozóra bizonyos higiéniai előírások vonatkoznak, de a tulajdonos ezeket szó nélkül megtartja. Egyesek pedig lázadnak, s állítják: az autósiskolának nem kell saját helyiség, nem kell gyakorlópálya, tankönyv, stb. Ám mindenkinek tudatosítania kell, hogy az autósiskolák legfontosabb feladata az új gépkocsivezetők képzése, oktatása. A színvonalas oktatáshoz pedig meg kell teremteni a feltételeket. Nem lehet egy bérelt kocsmában oktatni. Az iskolának kiadásai is vannak, nem csupán bevételei. Ha a hivatalok elkezdenék ellenőrizni az autósiskolákat, számtalan vállalkozást egyik napról a másikra be lehetne zárni.
A jogszabály ellenzői ön szerint tudják, hogy a törvényesség határát súrolják?
Egyszerűen érzik, hogy eddig nehezen büntethették volna meg őket, de az új jogszabály szerint a helyzet megváltozik. Esetleg ezután elkezdenének tisztességesen dolgozni? Ezért nem akartak változásokat. Míg nincs vagyonuk, nem kell adót fizetniük. Mi pedig fizetünk, és bizony gondjaink is vannak. Elsősorban a tisztességesen dolgozó autósiskolák vannak hátrányban, azok, amelyek jelentős kölcsönöket vesznek fel, hogy elkerüljék a csődöt. A többi „vállalkozót” ez nem nyugtalanítja. Ha nem jön össze az üzlet, egyszerűen „pakol és távozik”.
A törvényt elfogadták. Örüljünk, hogy legalább van?
Az jó, hogy egyáltalán van. Kár viszont, hogy olyan-amilyen. Sajnálom, hogy a törvénynek nem az eredeti változatát fogadták el, szigorúbb megszorításokra lenne szükség. Véleményem szerint a többi tárcának is támogatnia kellene az autósiskolákat – például pénzbeli juttatásokkal, hogy új technikát vásárolhassanak. Ám egy új törvény nem elég. Nehezen várhatjuk el, hogy az emberek megváltozzanak, hiszen 1989 óta kizárólag megtorló intézkedéseket vezettünk be, s nem fordítottunk elég figyelmet gyermekeink, a jövendőbeli gépkocsivezetők oktatására. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.