Mit ér az SNS a Slota-éra után?

Zsolna |

<p>A Szlovák Nemzeti Párt szombaton elnököt váltott. Ján Slota 2003-tól vezette a pártot, akkor egyesült &ndash; újra &ndash; az Anna Malíková (most Belousovová) vezette SNS és a Ján Slota vezette Valódi SNS (PSNS).</p>

Belousovová, aki 1999-ben egyszer már megverte Slotát az elnökválasztáson, tavaly vezetőcserét szorgalmazott, ám akkor Slota még maradt – konkurensét pedig kizárták a pártból. Most a „vezér” önszántából távozott. 

Lehet, hogy későn. A párt népszerűsége tavaly ősz óta állandóan a parlamenti bejutási küszöb alatt van. „Az SNS léte egy ellentmondáson alapszik. Változtatniuk kell, ám muszáj olyannak lenniük, mint Slota alatt, ha meg akarják tartani támogatottságukat. Ha úgymond standard párttá válnak, elvesztik szavazóikat” – véli a lapunknak nyilatkozó Pavel Haulík, az MVK ügynökség vezetője. Szerinte a dilemmát nem lesz képes megoldani a párt. „Választóik a szélsőségesebb pártokhoz mehetnek át” – tette hozzá. Martin Slosiarik, a Focus közvélemény-kutató ügynökség vezetője még nem temeti az SNS-t, ám úgy látja, nehéz lesz erőre kapnia. „Van potenciál a pártban, ám sikere nagyrészt a magyar–szlovák kapcsolatokon múlik. Ha feszültség lesz, akkor nőhet az SNS népszerűsége. Ebből a szempontból a legutóbbi Orbán–Fico találkozó hangulata az SNS esélyeit nem javította” – mondta. Szerinte ezért a párt sikeressége azon fog múlni, a magyarkártya mellé találnak-e más témákat is. Haulík szerint az SNS fő témája „ki van lőve”, már nem működik. „Az elmúlt 20 évben a szlovák–magyar kérdéssel foglalkoztak a politikusok, miközben a romakérdésről alig esett szó. Ez a jövőben fordítva lehet” – véli. A romakérdésben az SNS fő konkurense, Marián Kotleba pártja sokkal karakteresebben nyilvánult meg, ezért idővel átvehetik az SNS helyét.  A magyarkártya súlyvesztését mutathatja a Smer hozzáállása is. Információink szerint Ficóék az utóbbi egy évben azért is tompították magyarellenességüket, mert egy tavalyi belső felmérésük szerint választóik számára a téma csak a sokadik helyen van a fontossági sorrendben. Ezzel szemben a roma témakör erősödését mutatja a Polis ügynökség egy korábbi felmérése: a legutóbbi helyhatósági választások előtt a romakérdés az első helyen volt a szavazók számára.  „A nacionalista térfél potenciálja 10 százalék körül mozog, az SNS sikere azon múlik, hogyan dolgozik a témákkal. Ha elkezdene intenzívebben foglalkozni a romakérdéssel, nőhet a népszerűsége” – véli Slosiarik, aki szerint Kotlebáék mellett a Smer is erős konkurenciát jelent a párt számára. A magyarkártya kihasználhatóságát gyengíti a lassan ötödik éve húzódó gazdasági válság is – emiatt előtérbe kerültek a szociális és gazdasági jellegű, valamint az unióval kapcsolatos kérdések. Ezekben pedig az SNS hagyományosan gyenge. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?