Bár a parlament által tegnap tudomásul vett anyagok főleg csak általánosságokat tartalmaznak, Robert Kaliňák, a védelmi bizottság elnöke szerint így is érdekesek. Komlósy Zsolt, a katonai hírszerzést felügyelő bizottság tagja viszont úgy véli, a politikusok nem tudtak meg belőle semmi újat.
Mit csináltak tavaly a titkos ügynökök?
Az ŠtB-akták átadása
Tavaly novemberben a SIS átadta az összes ŠtB-aktát a Nemzeti Emlékezet Hivatalának. 48 500 dossziéról, 47 jegyzőkönyvről volt szó.
Külföldi együttműködés
A SIS a nemzetközi színtéren megbízható partnernek számít. Együttműködik a NATO és az EU szerveivel, más titkosszolgálatokkal. Főleg a visegrádi országokkal, Németországgal, Nagy-Britanniával és az USA-val erősödött az együttműködés, intenzív információcsere zajlik.
Pénzügyi tranzakciók ellenőrzése
Több intézményben a költségvetési szabályok betartására összepontosított. Összesen 38 ellenőrző akciót szerveztek. Idén fejezik be az arra irányuló vizsgálódásokat, hogy nem sértettek-e törvény a különböző kártérítések kifizetése, gépkocsik beszerzése, a távközlési szolgáltatások biztosítása, az információs berendezések felhasználása során. A SIS együttműködött a rendőrséggel, 22 ügyben segített bizonyítékokat gyűjteni, hozzájárult több vagyonátmentési ügylet, gazdasági bűncselekmény felderítéséhez.
Kémelhárítás
2004-ben fokozódott a volt Szovjetunió tagországainak érdeklődése Szlovákia iránt, az orosz titkos ügynökök megpróbáltak beépülni a biztonsági alakulatokba és az államigazgatásba; főleg arról gyűjtöttek információkat, milyen az ország viszonya a NATO-val és az Európai Unióval. Ezenkívül adatokat akartak szerezni a katonai felszerelésekről, a nálunk gyártott műszaki berendezésekről. Ezzel kapcsolatos a tavaly májusban kiutasított orosz diplomata ügye. Észleltek bizonyos tevékenységeket, melyek fegyverkereskedelemre és arra utalnak, hogy Szlovákián keresztül illegális fegyvereket szállítanak.
Terrorizmus elleni harc
Az Irakban, az Afganisztánban, a Csecsenföldön és a Közel-Keleten kialakult helyzet közvetlenül befolyásolta egész Európa biztonságát, amit a madridi terrortámadás, a nagy-britanniai merényletek, a holland moszlim és keresztény épületek megrongálása is alátámaszt. A SIS a terrorizmus elleni harcban a NATO és az EU stratégiai dokumentumai szerint járt el, jelenleg négy nemzetközi akcióban vesz részt. A kockázati tényezőt jelentő csoportok nálunk nem radikalizálódtak, csak az iraki beavatkozás ellen tiltakoztak néhányan. Ugyanakkor a veszélyeztetett területekről hozzánk menekült külföldiek közül sokan kérnek szlovák állampolgárságot. Száz kérelmezőből 15 számít kockázati tényezőnek. A SIS megvizsgálta, a gyanús személyek milyen kapcsolatban állnak az alvilággal, főleg az embercsempészetre, a kábítószer- és fegyverkereskedelemre, a robbanóanyag előállítására alkalmas vegyületekkel való üzletelésre összpontosítottak. Nőtt a terrorizmus veszélye: a gyanús személyek nagyobb mértékben érdeklődnek az ország stratégiai jelentőségű épületei és a sűrűn lakott területek iránt. A SIS aktívan hozzájárult a pozsonyi NATO-közgyűlés zavartalanságának biztosításához, a titkos ügynökök éberségének köszönhetően a fővárosi Duna-parton két robbanószerkezetet találtak.
Illegális bevándorlás
Szlovákia nem célország. Az illegális bevándorlók legtöbbször nemzetközi embercsempész bandák szervezésében érkeztek az országba, főleg csecsenekből, kínaiakból, albánokból, örményekből és azerbajdzsánokból álló csoportokat észleltek. Akiket nem kaptak el, azok végül Ausztriában, Franciaországban vagy a skandináv államokban kötöttek ki. A legnagyobb forgalom az ukrán–szlovák határon, valamint az Ukrajnához közeli lengyel–szlovák szakaszon volt.
A szervezett bűnözés elleni harc
Monitorozták a legbefolyásosabb bűnbandák tevékenységét és azok nemzetközi kapcsolatait, hogy az itteni szervezetek mely nemzetközi bandák tagjai. Kiderült: a szlovákiai maffia elsősorban az orosz és ukrán alvilággal van összeköttetésben. A SIS hozzájárult a pozsonyi gyilkosságok felderítéséhez. A szervezett bűncselekményekkel foglalkozó csoportok igyekeznek beépülni az egyes gazdasági ágazatokba, a közlekedéssel foglalkozó (például SAD) és különböző energetikai vállalatokba; a jelentés említi az olajmaffiát. Az alvilág képviselői előszeretettel fektetnek ingatlanokba, például síközpontokba. A szálak ez esetben az orosz és a balkán maffiához vezetnek. Az alvilágnak köze volt a csődbe ment pénzügyi szolgáltatókhoz is, ugyancsak szívesen üzletelnek haditechnikával. A kábítószer-kereskedelem terén a SIS főleg az albánok ügyleteire hívta fel a belügy figyelmét.
Szélsőséges mozgalmak
A jobboldali szélsőséges mozgalmak képviselői különböző koncerteket szerveztek, s ott terjesztették eszméiket. Nálunk kevés ilyen rendezvény volt, viszont a szlovákiai újnácik számos külföldi akción vettek részt – főleg Magyarországra, Csehországba, Olaszországba, Szlovéniába és Szerbiába járnak –, és szoros kapcsolatban állnak a nemzetközi szervezetekkel. A hazai újnácik megpróbálnak pártba tömörülni, ilyen ambíciója egyetlen szélsőséges jobboldali polgári társulásnak volt. A szélsőbaloldali szervezetek szétforgácsoltak, az anarchisták megpróbálták koordinálni lépéseiket, ám mivel nem rendelkeznek megfelelő anyagi háttérrel, kevésbé aktívak.
Romák
Tavaly év elején komoly lázongások voltak, a SIS figyelemmel kísérte a helyzetet és figyelmeztetett a várható elégedetlenségi hullámra. Az uniós csatlakozás után több uzsorás kihasználta a romák sanyarú helyzetét, többeket koldulásra kényszerítettek. Ezenkívül fény derült okirat-hamisításra és több banki csalásra, a romaprobléma megoldására pénzt kapó alapítványok és polgári társulás közül pedig többen rosszul gazdálkodtak, néhány esetben komoly pénzeket nyúltak le. Egyesek próbáltak közvetlen befolyást szerezni a strukturális alapokból és a Világbankból származó támogatások szétosztására.
Államtitkok védelme
A Nemzetbiztonsági Hivatal kérésére a SIS ellenőrizte az átvilágított személyek megbízhatóságát s azt, biztonsági szempontból nem jelentenek-e kockázatot. A jelentés nem említi a nemrégi botrányt: a SIS állítólag elhallgatta egyes személyek ŠtB-s múltját. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.