Miről tehetnek a gyermekek?

Bár a büntethetőségi korhatár módosításáról is rendelkező büntetőtörvénykönyv-tervezet februárban lekerült a parlament napirendjéről, a kérdés továbbra is megválaszolásra vár: vajon szükséges-e a jelenlegi 15 évről 14 évre leszállítani a büntethetőségi korhatárt.

Emlékezés az 1999-es amerikai iskolai lövöldözés 13 áldozatára. A Columbine középiskolában két diák ölte meg 12 társát és egy tanárát. ČTK/AP-felvételA IUVENTA ifjúsági problémákat feltáró munkacsoportjának egyik képviselője, Mariana Krausová szerint a jelenlegi szabályozás értelmében a 15 évesnél fiatalabb személyek nem vonhatók büntetőjogi felelősségre. A rendelkezést az a feltételezés támasztja alá, hogy e korosztály tagjai nem képesek felmérni tetteik következményeit. Mivel nincsenek tisztában cselekedeteik súlyával, nem vonatkozik rájuk a büntetőjogi felelősség. A 15. életév, vagyis a büntethetőségi korhatár alatt olyan, mintha meg sem valósult volna a bűncselekmény, ezért a gyermekkel szemben a büntetőeljárást nyomban meg kell szüntetni. Ezt követően törvényi lehetőség csak arra van, hogy úgynevezett védő-óvó intézkedést kezdeményezzen a rendőrség, és a gyámhatóság gondozásába ajánlja a kiskorút. A legfontosabb, hogy az érintett kikerüljön korábbi patologikus környezetéből, és ezzel megakadályozzák, hogy további – életkorából adódóan bűntettnek nem minősülő – elítélendő cselekedeteket hajtson végre.

A büntethetőségi korhatár leszállítását szorgalmazók úgy vélik, ha a kiskorú tudatában van, hogy törvényileg nem büntethető, merő kalandvágyból is elkövethet bűncselekményeket. Ez a furcsa kalandvágy leginkább éppen a 14 éveseket jellemzi. Gyakran találkozni azzal a jelenséggel is, hogy felnőtt személyek kiskorúkat bíznak meg például lopással, kihasználva a gyermek jogszabályból fakadó védettségét. Szakértők szerint ezért is fontos volna az említett korhatár csökkentése.

Az Európai Bíróság határozata, hogy a sokéves elzárás nem felel meg az európai normáknak és jogi szabályozásnak, valamint a gyermeki jogokról szóló előírásoknak, talán a hazai szigorítást sürgetőket is meggyőzheti. Nem arról van szó, hogy nem kell megfelelő kezelésmódot találni a gyermekkorú elkövetők esetében a korrekcióra, segítségnyújtásra, hanem arról, hogy nagyon pontosan kellene tudni, mely módszerek és eszközök hatékonyak, és mindenekelőtt, hogyan lehet megelőzni, legalábbis minimalizálni ezeket a bűncselekményeket.

A rendőrséggel vagy a szociális munkásokkal kapcsolatba került gyermekek többsége maga is előbb áldozat, mint elkövető. Az a tény, hogy szükség van a büntetésre, nem fedheti el azt a fontos körülményt, hogy a gyermekeket korábban érzelmileg vagy fizikailag elhanyagolták szüleik, és arra sem ad felhatalmazást, hogy gyerekeket, mint felnőtteket, vagy még annál is szigorúbban ítéljenek el. (ervé, h, sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?