<p>Kétéves előkészület után a parlament jóváhagyta a közúti közlekedésről szóló törvény teljes módosítását. Ha az államfő is aláírja, akkor október elsejétől lényegesen szigorúbb büntetések lépnek hatályba a közúti kihágásokért, a sofőröknek új szabályok szerint kell közlekedniük, sőt néhány új útjelző táblát is meg kell szokni. A belügyminisztérium bízik benne: az új törvény végre hozzájárul ahhoz, hogy csökkenjen a halálos kimenetelű balesetek száma.</p>
Mire vigyázzunk októbertől az utakon?
Kétéves előkészület után a parlament jóváhagyta a közúti közlekedésről szóló törvény teljes módosítását. Ha az államfő is aláírja, akkor október elsejétől lényegesen szigorúbb büntetések lépnek hatályba a közúti kihágásokért, a sofőröknek új szabályok szerint kell közlekedniük, sőt néhány új útjelző táblát is meg kell szokni. A belügyminisztérium bízik benne: az új törvény végre hozzájárul ahhoz, hogy csökkenjen a halálos kimenetelű balesetek száma.
A jogszabály egyébként a gyalogosokra is vonatkozni fog, ugyanis októbertől nem telefonálhatnak és nem hallgathatnak zenét a gyalogosátkelő-helyeken - ezt a furcsa módosítást Rafael Rafaj (SNS) terjesztette elő. A parlament annak ellenére is elfogadta, hogy nem egyértelmű, hogyan fogják a rendőrök bebizonyítani, hogy a gyalogos hallgatott-e zenét vagy sem. Robert Kaliňák belügyminiszter is értelmetlennek tartja ezt a paragrafust, de bővebben nem akarta kommentálni, mondván: a miniszter már csak végignézi a parlamentben a jogszabály elfogadását, nem szólhat bele. A jogszabály bevezeti a tompított fényszórók egész éves használatát, lakott területen 60 km/h helyett 50 lesz a megengedett sebesség, s ha valakinek nem lesz pénze a bírság kifizetésére, közhasznú munkával is ledolgozhatja. A parlament nem fogadta el Pavol Hrušovský KDHelnök javaslatát, aki azt akarta, hogy a képviselők mentelmi joga ne vonatkozzon a közlekedési kihágásokra. Kaliňák Hrušovskýnak megüzente: ezt a javaslatot külön jogszabályként terjessze elő. Egy másik KDH-s honatya, Jozef Šimko javaslatát sem fogadták el, aki azt akarta, hogy a gyalogosok ne ácsorogjanak és ne beszélgessenek a zebrák közelében.
A sofőröknek rendkívül szigorú bírságokra kell számítaniuk. Ha valaki visszautasítja a szondát, az eredetileg javasolt 30 ezer korona (1000 euró) helyett 40 ezer koronás (1333 euró) bírságra számíthat. Azoknak a sofőröknek, akik gyakran sértik meg a közúti szabályokat a jelenlegi két év helyett öt évre is lefoglalhatják jogosítványukat. Kisebb kihágásokért - például kikapcsolt fényszórók, nem bekapcsolt biztonsági öv - kétezer koronás helyszíni bírság jár. Havalaki fejhallgató berendezés nélkül telefonál vezetés közben, már 5000 koronás (166 euró) bírságra számíthat. Ha a sofőr karambolt okoz és elhajt a helyszínről, 40 ezer koronás bírságot kaphat. Gyorshajtásért maximum 25 ezer korona (833 euró) szabható ki, ittas vezetésért további ötezer.
A bukósisak használata is kötelező lesz a kerékpározóknak, a felnőtteknek csak községen kívül, gyermekeknek 15 éves korig viszont lakott területen is. A 10 évesnél fiatalabbak nem kerekezhetnek egyedül, legalább egy, 15 évesnél idősebb személy felügyelete szükséges. Egyedül csak lakótelepen biciklizhetnek. (Demecs Péter)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.