Mire jó a felmérés? Választást lehet vele nyerni

<p>Szombat reggelig lehetett választási felmérések eredményét nyilvánosságra hozni, mostantól ezen a téren &bdquo;kampánycsend&rdquo; van. Az intézkedés célja, hogy a szavazókat a választások előtti hét napban ne lehessen felmérésekkel befolyásolni.</p>

Lehet egyáltalán? A közvélemény-kutató ügynökségek vezetői szerint ez nem valós veszély. Természetesen a választók egy részére hatnak ezek az eredmények, csak nem tudni, mennyire és hány emberre. Van, aki azért nem megy el szavazni, mert úgy látja, a számára szimpatikus jelölt esélytelen, ám fordítva, olyan is van, hogy valaki azért marad otthon, mert úgy látja, lefutott a verseny, az ő jelöltjének győzelmét semmi sem veszélyezteti. Ez a két hatás pedig kiolthatja egymást” – véli Martin Slosiarik, a Focus ügynökség igazgatója. Pavel Haulík, az MVK ügynökség vezetője szerint a választási törvényben szereplő hétnapos felmérésmentes időszak a választóknak az információkhoz való hozzájutását gátoló intézkedés.

Nem teljesen meglepő a közvélemény-kutatók véleménye, ők elvileg abban érdekeltek, hogy minél tovább, akár még a választások előtti napon is be lehessen mutatni az eredményeket. Tévedés lenne ugyanakkor azt hinni, hogy a korlátozás miatt nagy pénzektől esnek el. A nyilvánosság számára készülő felmérésből eddig sem volt sok – az MVK közölte ősz elején egy pozsonyi kutatás eredményeit –, a polgármesterjelöltek és a pártok készíttetnek saját használatra elemzéseket. A Focus pl. húsz elemzést készített, a Polis tizenkettőt különböző jelöltek megrendelésére.

Egy-egy reprezentatív felmérés (ennek során kb. ezer embert kérdeznek meg) 3-4 ezer euróba kerül, a nagyobb városokban induló jelöltek kiadásainak ez csak a töredékét képezi – ugyanakkor kiemelten fontos része a kampánynak. Elemzők szerint – ha van rá pénz – gyakorlatilag el sem lenne szabad kezdeni a kampányt felmérés nélkül. Ebből távolról sem csak az derül ki, milyen a jelölt népszerűsége, hanem az is, milyen társadalmi csoportokat szólít meg – vagyis kik között népszerű és miért –, milyen prioritásai vannak a választóknak. A jelölt és kampánystábja ez alapján tudja elkészíteni a programot, majd összeállítani, hogy a kampány alatt hol, kiket és milyen módon szólítsanak meg.

A felmérések eredményeit ritkán közvetlen kampányeszközként is be szokták vetni a jelöltek. Milan Kňažko Pozsonyban például az utóbbi egy hónapban olyan újsághirdetéseket rendelt, melyekben azt hangsúlyozta, egyedül neki van esélye legyőzni a Smer által támogatott Milan Ftáčnikot. Részben ennek hatására is léptette vissza a Sieť és partnerei a teljesen esélytelen Tatiana Kratochvílovát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?