Vasárnap a Magyar Állandó Értekezleten (Máért) a résztvevők olyan megoldási javaslatot fogadtak el a kedvezménytörvényhez, amely megoldhatja a hónapok óta húzódó szlovák–magyar vitát. Az oktatási-nevelési hozzájárulás kérdésében elfogadták az MKP javaslatát. Az ülésről Bugár Bélát kérdeztük.
Mindkét félnek jó megoldást
Nem az. Mi azt javasoltuk, bővítsük azok körét, aki támogatást kaphat, vagyis a címzett lehessen intézmény is, például az iskola mellett működő szülői vagy pedagógusszövetség. Ez lehet az alapja annak, hogy a két miniszterelnök egyezséget kössön, és megszűnjön a két ország közötti feszültség.
Az ülés utáni sajtótájékoztatón az hangzott el, hogy a támogatás a gyermekeket illeti. Az említett szervezetek hogyan juttathatják el a pénzt a gyerekeknek?
Számos lehetőség van a pénz felhasználására, például az iskola színvonalának emelésére, nyelvoktatásra fordíthatják, vagyis a gyermekekre.
Ezek a szervezetek pályázni fognak majd a pénzekre?
Igen. Ha a szervezet teljesíti a pályázat feltételeit, megkapja a pénzt, s eldönti, hogyan tovább.
Önök tárgyalásokat folytattak a Máért ülése előtt a szlovák kormány képviselőivel a javaslati megoldásokról. Elfogadták ezeket a módosításokat?
Egy komoly követelés volt, ezt Dzurinda miniszterelnök úr is fölvetette, hogy ne személyek kapják az oktatási-nevelési támogatást. Ezt többször megtárgyaltuk a miniszterelnök úrral és természetesen a magyar fél szakembereivel is, így született meg az a javaslat, amelyet a Máért elfogadott.
Ön a Duna Televízió műsorában azt mondta, ha megtörténhet az, hogy ezt a megoldási javaslatot esetleg nem fogadja el a szlovák kormány, akkor akár ellentörvényt is jóváhagyhat.
Úgy fogalmaztam, hogy ha nem születik kompromisszumos javaslat, vagyis marad a személyeknek juttatandó pénz, a jelzések alapján a szlovák fél ellentörvényt fogadhat el. Ám a koalíciós szerződésben van egy olyan rész, hogy automatikusan kilépést jelent, ha a koalíciós partner ellenében fogadnak el jogszabályt. Ennek megoldására a partnereknek 30 napjuk van, de ez felvetné a szlovákiai kormánykoalíció szétesésének lehetőségét. Tehát a mi érdekünk is, hogy találjunk egy olyan megoldást, amely mindenkinek megfelel.
Ha ez a megoldás esetleg nem felelne meg a szlovák kormánykoalíciónak...
Ezen csodálkoznék, hiszen ezt a megoldást többször egyeztettük Szlovákia miniszterelnökével. Ha ez nem felelne meg, nagyon komolyan mondom, mi kiszállunk a játékból.
Ebben az esetben mit jelent a játék szó?
Ez konkrétan a közvetítői szerepre vonatkozik, amit a tárgyalások során betöltöttünk.
Akkor is fennáll a veszélye a szlovák ellenlépéseknek, ha év végéig nem terjeszti a magyar kormány az Országgyűlés elé a kedvezménytörvény módosítását.
Továbbra is remélem, hogy erre nem kerül sor. Főleg azok után szomorítana ez el, hogy ilyen pozitív szerepet játszottunk a két ország között a tárgyalások folyamán. Egy ilyen lépéssel egy hónap alatt tönkretennék a tárgyalások eredményeit.
A Máért ülése előtt és alatt kisebbfajta botrány robbant ki Duray Miklós miatt, aki végül is nem lett az MKP küldöttségének tagja, s aki ezt nehezményezte.
Tudtuk, hogy a magyar kormány és a pozsonyi kormánykoalíció szlovák pártjai is elvárják, hogy közvetítő szerepet töltsünk be a kedvezménytörvényügyben. November hetedikén, csütörtökön jött egy meghívó, amelyben Budapestről kérték, jelezzük, kik vesznek részt hétfőn, 11-én a Máért előtti, törvénnyel kapcsolatos egyeztetésen. Megkérdeztem azokat, akiket a parlamentben éppen el lehetett kapni – Duray Miklós nem volt ott –, s Duka Zólyomi Árpádot és A. Nagy Lászlót jelöltem. Korábban mindketten foglalkoztak ezzel a kérdéssel. Vasárnapra rendkívüli elnökségi ülést hívtam össze, s megvitattuk a javasolt módosításokat, amelyeket az elnökség egyhangúlag jóváhagyott; azokat is, amelyeket Duray javasolt. Ekkor elmondtam, ki utazik a budapesti egyeztetésre. Senkinek, még Duraynak sem volt ellenvetése. Megbeszéltük azt is, ki legyen az a négy ember, aki részt vesz a Máért ülésén. Az elmúlt időszakban rajtam kívül Duray Miklós, Bárdos Gyula és A. Nagy László szokott ott lenni. Duray Miklós azt mondta, ő javasolja, hogy vegyen részt az ülésen Duka Zólyomi is, aki az előzetes egyeztetésen lesz ott, ezért ő inkább nem megy. Erre Bárdos Gyula felajánlotta, menjen őhelyette Duray, amit szintén elutasított. Kérdeztük tőle, tudatosítja-e, mit fog ez kiváltani, amire azt mondta, semmit, tőle meg sem fogják tudni kérdezni, miért nincs ott, mert egyszerűen nem lesz ott. Ez volt vasárnap, kedden este Duray jelenlétében tárgyaltunk a magyar féllel, csütörtökön még egy alternatív módosító javaslatot ajánlott, amit elfogadtunk, pénteken pedig már kiadott egy nyilatkozatot, hogy nem engedtük őt a Máértra, vasárnap pedig sajtótájékoztatót tartott, amelyet a Fidesz sajtósai szerveztek számára. Hasonló módszereket alkalmazott már korábban is.
Tehát nincs Bugár kontra Duray ügy, hanem MKP-elnökség kontra Duray ügy van.
Igen, pedig Duray döntött úgy, hogy nem vesz részt a Máérton, nem az elnökség hozott ilyen döntést. Duray pedig fabrikált belőle egy ügyet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.