Mindenki mindenkivel a sikerért

Szlovákia nyolc megyei önkormányzatába összesen 412 képviselőt kell választani a november 26-i regionális választáson. Nagy a túljelentkezés, összesen 567-en indulnak a voksoláson. A szavazatok összeszámlálása után azonnal nyilvánvalóvá válik, kik kerülnek a megyei parlamentekbe.

Milan Belica, a legnagyobb magyarkártya-játékosok egyike újra megméretteti magát a választáson. Nyitra megyében széles koalíció áll mögötte, melyben a kommunisták és szélsőjobboldali pártok is helyet kaptak. SITA-felvételNéhány jelölt függetlenként veszi fel a versenyt, a legtöbb mögött azonban politikai pártok és koalíciók állnak. Egyesek úgy vélik, a regionális voksolás a jövőre esedékes országos megmérettetés előjátéka, s a most kialakult koalíciók tesztelik erejüket.

A választási listákat az egyes kerületekben hétfő éjfélig kellett leadni, s bár a jelöltek névsorát egyelőre a választási bizottságok nem tették közzé – ugyanis regisztrálásuk időt vesz igénybe –, az őket jelölő pártok és koalíciók már ismertek. Azt pedig, hogy a közös listákra a többé-kevésbé furcsa csoportosulásokat alkotó pártok milyen arányban juttatták embereiket, sok helyen egyelőre taktikai okokból nem árulják el. Sőt Kassa megyében még a létrehozott szövetségekről is titkolódznak.

Első pillantásra úgy tűnhet, három ismétlődő tömörülés jött létre. Az első blokkot jobbközép erők – az SDKÚ, a DS és a KDH – alkotják. Ez megfigyelhető Nagyszombat, Besztercebánya, Zsolna, Eperjes és Pozsony megyében, bár ez utóbbiban a KDH nem csatlakozott Mikuláš Dzurinda és Ľudovít Kaník pártjához. Kassán pedig az SDKÚ–DS párost a HZDS és a zöldek egészítik ki. A másik ismétlődő csoportosulás a Smerből, a HZD-ből és a Szabad Fórumból áll, s helyenként ezt is kiegészíti valamilyen más szubjektum. Trencsénben például a kereszténydemokraták csatlakoztak hozzájuk, néhol pedig az SF helyett Fico az ANO-t és a Szlovák Nemzeti Pártot részesítette előnyben, Kassán pedig a Smer és a HZD senkit nem akart bevenni a csapatba. A harmadik, úgynevezett nemzeti blokkot a HZDS és a két kisebbik nemzeti párt, a ZSNS és a PSNS alkotja. A jobbközép erők esetében nem kizárt, hogy a mostani együttműködés folytatódhat az országos parlamenti választások előtt és után is, a baloldali tömörülés kapcsán azonban ugyanez nem feltétlenül érvényes. „A regionális koalíciók egyes tagjainak az országos ereje lényegesen eltér, matematikailag nem jönne össze annyi képviselő, hogy netalán kormányt alakíthatnának. Mindenesetre sokatmondó, hogy hét kerületben a jobbközép erők képesek szorosabban együttműködni, s nem hagyják figyelmen kívül a programbeli közelséget. Kár, hogy ott, ahol lehetett volna, e koalíciókat nem bővítették az MKP-val is, hiszen országos szinten jó tapasztalataik vannak a magyarokkal. Nyitra megyében pedig, sajnos, az etnikailag közel álló populistákat és nacionalistákat részesítették előnyben” – mondta lapunknak Grigorij Mesežnikov, az IVO társadalomkutató intézet elnöke. Bizarrnak tartja a Smer és az SNS összefonódását is, hiszen Fico újabban szociáldemokratának vallja magát, amihez nem illik a szélsőséges nacionalista nemzeti kapcsolat. Az pedig, hogy a HZDS szövetkezett a két kisebb nemzeti párttal, a politológus szerint formalitás: Mečiarék csak azért álltak velük szóba, hogy a mozgalom ne induljon egyedül. A két kicsi pártnak gyakorlatilag nincs szavazóbázisa. Szembetűnő, hogy a HZDS-szel senki nem akart indulni – még az SDKÚ sem, noha országos szinten gyakran hallani valamiféle egyezségről a két párt között. Besztercebányán pedig a mozgalom a mostani megbízatási időszakban az MKP-val írt alá együttműködési szerződést, a választásokon azonban nem indulnak együtt. Mesežnikov jelzésértékűnek tartja azt is, hogy bár a Smer négy évvel ezelőtt még sok helyen lepaktált Mečiarékkal, most még csak véletlenül sem indulnak együtt – kivéve a specifikus Nyitra megyét. „A Smer egyesült az SDĽ-lel, így kapcsolata a többi párttal eléggé konfliktusokkal terhelt. Azért sem érdekes számukra a HZDS, mert támogatottsága egyre csökken. Országos szinten sem képesek együttműködni, s az, hogy a régiókban nem képesek megegyezni, jelzi: a következő kormányt biztosan nem hozzák létre közösen” – tette hozzá az elemző.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?