<p>A szlovákiai diákok matematikai, természettudományos és szövegértési készségei jóval átlagon alul maradnak a nemzetközi teljesítménymérési program (PISA) 2015-ös felmérése szerint, melynek eredményeit kedden tette közzé az Európai Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). Ráadásul az összes területen csökkenő tendenciát mutat a diákok teljesítménye. </p>
Minden területen alulteljesítettek a szlovákiai diákok
Romana Kanovská, az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) igazgatója szerint riasztó, hogy a hazai diákok 30%-nak a természettudományos és a szövegértés kompetenciája a kritikus sávban mozog. „A rizikós csoportba azok tartoznak, akik a legalapvetőbb kompetenciákat sem tudják alkalmazni, amelyek nélkül gyakorlatilag nem lehet őket tovább képezni” – magyarázza Kanovská. A természettudományos és a matematikai kompetenciák szempontjából a rizikós csoportba leginkább a szakközépiskolák diákjai kerültek. A szövegértés terén viszont a rizikós csoportban gyakorlatilag minden iskolatípus diákjai megtalálhatók. „Még a 8 éves gimnazisták 3%-át is ebbe a sávba sorolja a felmérés” – mondta Kanovská, hozzátéve, hogy nekik nem gimnáziumban van a helyük. További negatív trend, hogy folyamatosan csökken a legjobban teljesítő gyerekek száma. A felmérésből az is kiderül, hogy a 4 és 8 éves gimnáziumok diákjai között alig van különbség, holott utóbbi a tehetséges diákok képzéséért van.
Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási minisztert nem lepték meg az eredmények. Állítja, hogy a készülő oktatásügyi reform reagálni fog a felmérés eredményeire. A reform mellett felvetette a pedagógusképzés módosítását is.
Hrbácsek-Noszek Magdaléna szerint a komplex eredményeket jelentősen befolyásolja, hogy a tanulók milyen szövegértési képességekkel rendelkeznek, ez ugyanis kihat a matematikában és a természettudományban elért eredményekre is. Az állami műveltségi program hatása is jelentős. „Befolyásolja ugyanis, hogy mekkora energiát fektetnek az értő olvasásra, milyen a követelményrendszer, az értő olvasás mennyire jelenik meg a tanításban, a mindennapokban” – magyarázta lapunknak a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának oktatója. Szerinte a helyzeten és az eredményeken is javítana, ha több órában oktatnák az értő olvasást az alsó tagozaton. „Óradotációt kellene adni, sokkal több olvasási óra kellene, és a hangsúlyt az értő olvasásra kellene fektetni” – magyarázta Hrbácsek-Noszek. Szerinte egyre nagyobb azoknak a gyerekeknek az aránya, akik ugyan elolvassák a szöveget, de nem értik az olvasottakat. „Ez a középiskolásokra is egyre jellemzőbb” – mondta a szakember. Szerinte már a szlovákiai szintfelmérők – akár a Tesztelés, akár az érettségi – 50 százaléka is az értő olvasásra összpontosít. „Az értő olvasás a tanulás maga. Aki nem tud értően olvasni – nem csak irodalmi szövegről van szó, minden másról, fizikáról, biológiáról, matematikáról – az nem tud tanulni, nem tud jegyzetelni, nem tud kikeresni információkat” – sorolta a problémákat Hrbácsek-Noszek.
Azt nem tartja meglepőnek, hogy Lengyelország eredményei javulnak. „Ott 10–15 éve tart a reform, nem zárták le egy év alatt. A másik oka a javulásnak, hogy határozott kormányzati akarat érvényesül, például 50 százalékkal megemelték a tanárok fizetését” – mondta az oktató. Emellett szerinte értékelni kellene a pedagógusok munkáját, pozitív motivációs programok kellenek, át kell alakítani az életpályamodellt. „Az oktatást minden oldalról meg kellene erősíteni, ez vonatkozik az egyetemi pedagógusképzésre is” – mondta a nyitrai egyetem oktatója. Fontosnak tartja a pedagógus-továbbképzést is. „Ma már nem lehet ugyanúgy tanítani, mint 30 évvel ezelőtt, megsárgult előkészületekből” – véli Hrbácsek-Noszek. (TASR, MTI, lpj, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.