<p>A Fico-kabinet tagadja, hogy a vendégmunkások tömeges behozatalát támogatná, a kormány gyakorlati lépései azonban nem erről tanúskodnak. </p>
Minden eddiginél több lehet nálunk a külföldi dolgozó
Ha megvalósul a gazdasági tárca legújabb beruházás-támogatási terve, Szlovákiának hamarosan még több külföldi dolgozóra lesz szüksége.
Robert Fico kormányfő múlt vasárnap azt állította, hogy a vendégmunkások behozatala nem jelent megoldást a szlovák munkapiac problémáira. „A külföldi munkaerő tömeges behozatalát csak végső megoldásként tudjuk elfogadni, ha az összes rövid és középtávú megoldás csődöt mond” – mondta Fico. A gazdasági tárca tegnap közzétett új beruházás-támogatási javaslata szerint azonban a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a lehető legtöbb vendégmunkás érkezzen Szlovákiába.
A munkáltatók már régebben arra panaszkodnak, hogy a viszonylag magas szlovákiai munkanélküliségi mutatók ellenére egyre nehezebben találnak szakképzett munkaerőt. A problémára az utóbbi időben főleg az autógyártók panaszkodtak; az ágazat képviselői azon túl, hogy egyre szorosabb együttműködésbe kezdtek a szakközépiskolákkal és egyetemekkel nem zárkóznak el a külföldi munkaerőtől.
„Az aktuális adatok szerint Szlovákiában 240 ezer állástalan található, akik közül 80 ezernek legfeljebb csak általános iskolai végzettsége van” – mondta Tomáš Malatinský, a Munkáltatók Szövetségének (AZZZ) az elnöke. Az államnak így elsősorban olyan beruházókat kellene támogatnia, amelyek az alacsonyabb képzettségű embereknek biztosítanak munkát.
A gazdasági tárca tegnap közzétett új beruházástámogatási tervei szerint azonban a kormány egyáltalán nem ezt tervezi. „A jövő év elejétől életbe lépő új szabályok szerint azok a cégek számíthatnak majd nagyobb állami támogatásra, amelyek a modern technológiákba, a kutatásfejlesztésbe és a robotizációba fektetnek be” – mondta Peter Žiga gazdasági miniszter a módosításjavaslatáról, amelyet várhatóan már ezen a héten benyújtanak tárcaközi egyeztetésre.
Nem ez azonban az egyetlen probléma. „Míg a külföldi beruházók busás támogatásokban részesülnek, a szlovákiai vállalkozók a külföldi terjeszkedésükhöz csaknem semmilyen támogatást nem kapnak” – mondta Július Kostolný, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara (SOPK) alelnöke, aki szerint arról sem szabadna megfeledkezni, hogy a környező országok vállalkozói közül a szlovákiaiak fizetik a legnagyobb adókat, ami komoly megterhelést jelent. „Szlovákiában vállalkozóként húszféle adót és járulékot fizetünk, aminek az elintézése egy hónapot vesz igénybe, háromszor több időt, mint például Németországban” – tette hozzá Kostolný. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.