A mai napon rendezik a köztársaságielnök-választás második fordulóját. Összegyűjtöttük a szavazással kapcsolatos legfontosabb információkat.
Minden, amit az elnökválasztásról tudni kell!
Azok a szlovákiai állampolgárok jogosultak a szavazásra, akik legkésőbb a választás napján betöltik a 18. életévüket. A helyhatósági és megyei önkormányzati választással szemben az állampolgárok az állandó lakhelyüktől eltérő helyen is leadhatják voksukat, ha időben megszerezték maguknak a választási igazolványt, amelyet az adott település önkormányzatánál kellett kérvényezni.
Mit kell magunkkal vinnünk?
Az állampolgárok a lakhelyük által meghatározott szavazókörben voksolnak (a választási igazolvánnyal rendelkezők pedig bárhol). A szavazat leadása előtt fel kell mutatni a személyi igazolványt a választási bizottság előtt, akik feljegyzik a szükséges adatokat, illetve átnyújtják a szavazólapot és a borítékot. Fontos, hogy szavazni csakis érvényes, tehát nem lejárt vagy súlyosan károsodott személyi igazolvánnyal lehet. Ha valaki éppen ebben az időszakban intézi az új személyi igazolványát, a helyette kiállított átmeneti igazolást is elfogadja a bizottság.
Szavazni útlevéllel is lehet, de csakis azon választópolgárok számára, akik nem rendelkeznek állandó szlovákiai lakhellyel. Ők bármelyik szavazókörben voksolhatnak, ha felmutatják az érvényes útlevelet, illetve egy becsületbeli nyilatkozatot a külföldi lakcímük igazolásáról. Utóbbi formanyomtatvány letölthető a belügyminisztérium honlapjáról.
Hogyan kell szavazni?
A szavazólap kitöltésére a külön erre a célra kialakított szavazófülkében kerül sor. A választók kizárólag egyetlen jelölt sorszámát karikázhatják be. Ha egynél több karika szerepel a szavazólapon, érvénytelennek minősül. A jelöltek nevei ábécésorrendben vannak feltüntetve. A karikázás után a szavazólapot a bizottság által átnyújtott borítékba kell helyezni, majd a választási urnába kell dobni. Ha valaki hibázott a karikázás során, a bizottságtól új szavazólapot kérhet, a rosszul kitöltöttet pedig a hibás szavazólapok számára fenntartott urnába kell dobni. Ha valaki kicsempészi a szavazólapot, 33 eurós büntetést kaphat.
Segítőt kérhetünk
Azoknak, akinek valamilyen egészségügyi probléma miatt nehézséget okoz a szavazólap kitöltése, kijelölhetnek maguk mellé egy segítőt. Ezt azonban jelezni kell a választási bizottságnak, előzetes bejelentés nélkül nem szabad bekísérni a segítségre szoruló személyt a szavazófülkébe. A segítő a voksoló személy utasításai alapján kitölti a szavazólapot, majd a borítékba helyezi. Ugyanígy igényelhető a segítség az urnába helyezés esetén is. Mindkét esetben fontos kitétel, hogy a segítő nem lehet a választási bizottság tagja. Fontos még hangsúlyozni, hogy a törvény értelmében tilos manipulálni a szavazólapokkal, illetve az is bűncselekményt követ el, aki kényszerít vagy éppen akadályoz egy állampolgárt a szavazata leadásában, erről az adott segítőt is fel kell világosítani.
Mozgóurna
Annak is van lehetősége szavazni, aki egészségügyi okokból nem képes elhagyni otthonát. Az államfőválasztás esetén is kérvényezhető a mozgóurna, akár a választás napján is. Ehhez a helyi önkormányzatot, vagy az állandó lakhely szerinti szavazókör választási bizottságát kell felkeresni. A szavazókörök felosztásáról a legtöbb állampolgárnak kapnia kellett egy postai értesítést, de az ezzel kapcsolatos információkat megtalálja a belügyminisztérium holnapján, vagy pedig a helyi önkormányzat weboldalán.
Az eredmények
A szavazókörök 07:00 és 22:00 között tartanak nyitva. Ezt követően a Statisztikai Hivatal (ŠÚ SR) fokozatosan teszi közzé a részeredményeket a volby.sk honlapon. A választási bizottságok munkáját idén az úgynevezett integrált választási információs rendszer (IVIS) segíti, ebben összegzik az összes település mind az 5938 szavazókörének eredményét és a 49 járási választási bizottság jegyzőkönyveit. Az IVIS leegyszerűsíti és felgyorsítja az összegzést, és jelentősen csökkenti a hibalehetőségeket. Martin Nemky, a hivatal elnöke elmondta, már három sikeres választási főpróbát tartottak.
„Január óta készülünk az államfőválasztásra, és mindhárom főpróba igazolta, hogy az IVIS megbízhatóan működik”
– szögezte le.
Lapunk a mai napon folyamatosan figyelemmel követi az eseményeket, az ujszo.com honlapon szüntelenül értesülhet a legfontosabb fejleményekről. A szavazóhelyiségek bezárta után pedig stábunk részt vesz a jelöltek eredményváróin is, ahonnan exkluzív információkkal látjuk el olvasóinkat.
(nar, TASR, SME)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.