Mind kevesebb műszaki cikk javítható

Pozsony |

<p>Míg évekkel ezelőtt gyakorlatilag bármilyen elektronikai terméket meg tudtak javítani a szerelők, manapság egyre gyakrabban kell azt mondaniuk klienseiknek, hogy sajnálják, de ezzel már tudnak mit kezdeni. Mivel a termékek gyártása során korszerű technológiákat használnak, a gyakori furcsa meghibásodásokat csak azzal tudják magyarázni, hogy szándékosan kerülnek a berendezésekbe.<br />&nbsp;</p>

Furcsa összeszerelés

Tomáš Musil, aki korábban egy elektronikai berendezéseket javító szaküzlet alkalmazottja volt, s jelenleg maszek szerelőként dolgozik, állítja: 10–15 évvel ezelőtt még tíz elektronikai berendezésből, legyen az nagy vagy kicsi, minimum nyolcat meg tudtak javítani.

„Jelenleg már örülhetnek a szerelők, ha tízből ötöt megjavítanak. Nemcsak a beépített hibák okoznak gondot, a termékek összeszerelése is” – mondta, s kezembe adta fia iPad táblagépét, amely valami miatt elromlott. Mint mondta, az Apple olyan kétoldalú ragasztószalagot használ termékeinél, amely minden korábbinál jobban tapad. Ahhoz, hogy hozzájusson az elektronikai berendezésekhez vagy az alkatrészekhez, hőlégfúvó pisztollyal kell feloldania a ragasztót. Egy rossz mozdulat, s a táblagépeknek annyi.

Mosógépek hibái

Az asztala mellett van egy szétszerelt mosógép is. „A mosógép fűtőszálaival van gond, amelyek nagyon gyorsan tönkremennek. A mosógépek esetében ezek az alultervezett fűtőszálak jelentik a leggyakoribb meghibásodási forrást, pedig nagyon könnyen elkerülhető lenne ez a probléma, ha minőségi alkatrészeket használna a gyártó. Miért választja a rossz minőséget, ha nyilvánvaló, hogy termékét ez egy idő után tönkreteszi?” – kérdezte a szerelő.

S ez az egyszerű kérdés csak egy azok közül, amelyekkel a jelenleg árusított elektronikai berendezések egy részének minősége és megbízhatósága is megkérdőjelezhető. Úgy tűnik, némelyik gyártó valóban gyártási hibákkal árulja termékeit.

Ezer kávé és elég

2011 februárjában nagy port kavart a német Arte tévétársaság A villanykörte-összeesküvés című dokumentumfilmje. Ebben a japán Epson márka nyomtatóját mutatták be, amely 18 ezer oldal kinyomtatása után hamis meghibásodást jelzett. „Nyomtatóinkban olyan alátétek vannak, amelyek felszívják a fölösleges tintát. A gépek pontos működéséhez elkerülhetetlen, hogy az alátétek rendszeresen cserélve legyenek. Ha elhanyagolják a cserét, befesthetik a nyomtatók alatt a bútort vagy a szőnyeget, s ezeket a foltokat nagyon nehéz lecserélni. Ezért vannak a nyomtatókban olyan számlálóberendezések, amelyek ellenőrzik az alátétek állapotát. A nyomtatót csak azután lehet ismételten használni, miután kicserélték ezt az alátétet” – közölte a nyomtató japán gyártója. Míg a nyomtatóra érvényes a jótállás, a cserét ingyen is elvégzik, azután 30 euróba kerül.

A filmben egy kávéautomata-márkát is bemutattak. Ennek hátránya az volt, hogy 30 ezer kávé legyártása után a Jura kávéautomata leblokkolódott, s jelezte, hogy karbantartásra szorul. Később a cég törölte az automatából azt a funkciót, amely leblokkolta a berendezést a karbantartás elvégzéséig.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?