Miből élnek a magánorvosok?

<p>Nehéz pontosan megítélni, hogy mekkora</p><p>bevételre tehetnek szert az orvosok a rendelő üzemeltetéséből, még nehezebb azt felmérni, hogy mekkora lehet a fizetésük.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A napokban több elemzés látott napvilágot a háziorvosok bevételeiről, a rendelők fenntartási költségeiről. Egyes elemzések tartalmazzák a betegek „ajándékait”, vagyis a hálapénzt is, amelyről Peter Lipták pozsonyi háziorvos beszélt nyíltan a sajtónak.

Háziorvos – szakorvos

A rendelőben dolgozó orvosok legnagyobb bevétele az orvos által elvégzett gyógykezelés ára, amelyet az egészségbiztosítók fizetnek az orvosoknak. Itt különbséget kell tenni két kategória között: az első a háziorvosok kategóriája, de ide tartoznak a gyerekorvosok, a korábban körzeti orvosként ismert általános orvosok, valamint részben a nőgyógyászok is.

Ebben a kategóriában a legnagyobb bevételt a fejpénz jelenti. Ez az az összeg, amit az orvos a hozzá bejelentett páciensért kap, akár járt nála az adott hónapban, akár nem. Ennek összege a fejenként 2 eurónál vagy valamivel ez alatt kezdődik, de bizonyos esetekben egyes biztosítók akár 3 eurót is fizethetnek fejenként és havonta.

A fejpénz mellett a háziorvosoknak csak nagyon kevés egyéb beavatkozásért fizet külön a biztosító, ilyenek például a kor szerint meghatározott szűrővizsgálatok, vagy különböző műszeres vizsgálatok, mint például az EKG. Ezekhez azonban a háziorvosnak kell megvásárolnia az orvosi berendezéseket, amelyek kezeléséhez külön vizsgát kell tennie, ami természetesen szintén pénzbe kerül. Ebbe a kategóriába tartoznak a már említett nőgyógyászok is, akik szintén fejpénzt kapnak a biztosítótól – általában alacsonyabb összeget, mint a háziorvosok. Viszont több beavatkozásért kérhetnek pénzt – a fejpénzen kívül – az egészségbiztosítóktól.

A második kategóriába a szakorvosok tartoznak, mint például fül-orr-gége szakorvosok, a bőrorvosok, szemorvosok stb. Ők nem kapnak fejpénzt pácienseik után, viszont betegenként számlázzák az elvégzett kezelést a beteg egészségbiztosítójának. Számukra az okoz hátrányt, hogy az egészségbiztosítók úgynevezett limiteket határoznak meg, vagyis szerződésben kötik ki, hogy hány kezelést fizetnek havonta. Ha az orvos több beteget kezel, akkor azt jobbára már ingyen teszi, mivel a biztosítók általában nem fizetik ki a „limiten” felül végzett kezelést.

A háziorvosok fejpénze

Az egészségbiztosítók tájékoztatása alapján a felnőtt betegeket kezelő háziorvosok általában 2–3 euró közti fejpénzt kapnak betegenként. A sajtóban különböző adatok láttak napvilágot, egyes források szerint a háziorvosok átlagosan 1600–2000 regisztrált pácienssel rendelkeznek, vagyis a szélső értékek alapján havonta 3200–6000 euró közti bevételre számíthatnak az egészségbiztosítóktól. Vannak azonban olyan források is, amelyek szerint egy orvosnak akár 5000 páciense is lehet, itt azonban már kérdéses, hogy valóban rendesen el tudja-e látni a betegeket, például egy erősebb influenzajárvány esetén.

Pásztor László, a Magánorvosok Szövetségének elnöke szerint 1700 páciens lenne az optimális. Úgy véli, hogy 1500 regisztrált páciens alatt az orvos fizetése már nem éri el a bruttó ezer eurót. Az Általános Egészségbiztosító tájékoztatása szerint a vele szerződésben álló háziorvosokhoz átlagosan a biztosító mintegy 1100 ügyfele tartozik, és átlagosan havonta mintegy 3000 eurót kap a biztosítótól. Ez azonban csak egy, igaz, a legnagyobb biztosító.

A háziorvosok általában mindhárom egészségbiztosítóval szerződésben állnak. A Dôvera adatai szerint egy orvosnak átlagosan 2500 betege van, ez azonban ellentmond a VšZP által megadott adatnak. A Dôvera szerint egyébként a háziorvosok bevételének 85 százalékát teszi ki a fejpénz, 15 százalék származik egyéb forrásból.

Mennyit keres az orvos?

Az orvosok magánvállalkozóként végzik munkájukat, gyakran kft.-t alapítva kötnek szerződést az egészségbiztosítókkal. A fizetésük tehát az az összeg, ami a bevételeikből megmarad, a számlák kifizetése után. Az orvosok legnagyobb kiadásai közé tartoznak általában a rendelő rezsiköltsége, bérleti díja, ha nem saját ingatlanban rendel, az egészségügyi nővér fizetése, az orvosi berendezések lízingje, bérleti díja.

Pályakezdő orvosok esetében komoly kiadás a praxis megvásárlása, amiért a nagyságától és a régiótól függően akár 30–50 ezer eurót is elkérhet a korábbi orvos. A kezdő orvosok ezt általában hitelből fedezik, vagyis a költségeik közé be kell számítani a felvett hitel törlesztő részleteit is. Vannak azonban olyan régiók is, ahol az orvos ingyen „megkapja” a pácienseket, esetenként a falu rendelőt is biztosít számára, ha vállalja a munkát. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?