Az ingázóknak elég a határon a belügy által kiadott, külföldi munkaadójuk által lepecsételt nyomtatvány. Ezzel igazolják, hogy szomszéd országban dolgoznak, így nincs szükségük negatív tesztre.
Mi változik mától, és mire számíthatunk?
Külföldön dolgozom, korlátozások nélkül járhatok munkába?
Gyakorlatilag igen. Az ingázóknak elég, ha a határellenőrzés során felmutatják a belügyminisztérium által kiadott, külföldi munkaadójuk által lepecsételt formanyomtatványt. Ezzel igazolják, hogy a szomszédos országban dolgoznak, minek köszönhetően nincs szükségük negatív koronavírus-tesztre ahhoz, hogy belépjenek Szlovákiába.
Az ingázáshoz szükséges formanyomtatványt ide kattintva töltheti le.
Múlt pénteken az egészségügyi miniszter azt mondta, hogy az ingázók csupán háromnapos kivételt kapnak, s csütörtöktől szükségük lesz negatív antigén- vagy PCR-tesztre…
Ez igaz, a hétvégén viszont a Közegészségügyi Hivatal közzétette a vonatkozó rendeletet, melynek értelmében a szomszédos országban dolgozó szlovák állampolgároknak nem kell negatív tesztet felmutatniuk ahhoz, hogy visszatérjenek az országba. A gyakorlatban pedig épp ez a rendelet a mérvadó, nem pedig a miniszter kijelentése.
Elképzelhető még, hogy a Közegészségügyi Hivatal a hét folyamán úgy dönt, csütörtöktől mégis szükségem lesz negatív tesztre, ha külföldön dolgozom?
Igen, sajnos ez is könnyen előfordulhat. Nem kizárt, hogy holnap, vagy szerdán a Közegészségügyi Hivatal a kormány vagy a központi válságstáb utasítására kiad egy újabb rendelet, amelyben meghatározza, hogy az ingázóknak is fel kell mutatniuk egy negatív koronavírus-tesztet ahhoz, hogy belépjenek az országba. A legjobb ezért, ha figyelik lapunk honlapját, illetve nyomtatott kiadását, ahol minden szükséges információt megkapnak.
Érvényes még ma az országos antigéntesztelésen kapott igazolás arról, hogy negatív vagyok?
Nem. Az igazolások hatályossága tegnap hajnali egy órakor lejárt.
Van a határon antigéntesztelés?
Minden jel szerint nem lesz. Mivel az ingázóknak nem lesz szükségük tesztre, másoktól pedig csak PCR-tesztet fogadnak el, az antigéntesztelésnek itt nincs értelme.
Szlovákia ma csatlakozik az uniós rendszerhez, Brüsszel központilag határozza meg, mely tagállamok tartoznak járványügyi szempontból a vörös zónába, és melyek nem. Mivel jár ez?
Az egységes rendszerhez csatlakozik minden tagállam, így átláthatóbb lesz, mely országok kockázatosak. A vörös zónából való hazatérés után karanténba kell vonulni, vagy a határon 72 óránál nem régebbi PCR-tesztet bemutatni. Szlovákia csak az EU területén elvégzett PCR-teszteket fogadja el. A mától hatályos uniós jelzőlámpa (traffic light) szerint az uniós országok többsége vörös. Csak Ausztrália, Kína, Finnország, Görögország, Izland, Japán, Dél-Korea, Norvégia, Új-Zéland és Tajvan zöld, ám ezek nagy része nem fogad külföldi turistákat. Ausztrália egészen 2022-ig zárta le határait. A másik eset, hogy zöld az állam, de nincs értelme odautazni, mert szigorú korlátozások vannak, „lockdown”, mint Görögországban.
Működhetnek mától normálisan a kocsmák, éttermek, kávézók?
Nem, ezekre az vonatkozik, ami eddig; ételt és italt csak elvitelre kínálhatnak, teraszok nyitva.
Kinyitnak a színházak és mozik?
Igen, de félházzal. A nézők csupán 50%-át engedhetik be. Ugyanez vonatkozik a misékre, a templomban az ülőhelyek 50%-át lehet elfoglalni.
Mennyi embert engedhetnek be az edzőtermekbe vagy uszodába?
Egyszerre csak hat személyt.
Kinyithatnak az iskolák?
Az alap- és középiskolák önkéntes alapon nyithatnak osztályokat olyan diákok számára, akik kimaradtak a távoktatásból, mert nincs internetjük, számítógépük. De a maximális létszám 6 fő, vagyis egy csoportban legfeljebb 5 diák és 1 tanár lehet.
Milyen módosításokra számíthatunk a héten?
Ezt lehetetlen megjósolni, az előírások naponta változhatnak, ami most érvényes, nem biztos, hogy néhány órával később vagy holnap is az lesz. Ami biztos: a fertőzöttek száma kezd csökkenni, s naponta több ember gyógyul meg, mint amennyi az új beteg, ez pedig jó hír.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.