„Mi vagyunk az utolsó lehetőség”

Se jobbra, se balra nem akar igazodni a „BMG-párt”-ként emlegetett legújabb, alig egyhetes politikai tömörülés, amely a csődbe ment betéti társaságok áldozatait szeretné kártalanítani, méghozzá törvény útján. A párt előkészítő bizottságának elnöke Štefan Valočík eltökélt és a végletekig optimista ember benyomását kelti.

Hogyan és mikorra fejlődött odáig a helyzet, hogy az eddigi érdekképviselet helyett pártalapításra volt szükség?

Mi nem akarunk mindenáron különböző tisztségekben tetszelegni. A Polgárok Demokratikus Jogaiért párt a becsapott, kétségbe esett polgárok nyomására alakult. Az igény a nagygyűléseken fogalmazódott meg. Az emberek látták, hogy lassan kimerültek a ZOPOS rövidítés alatt működő érdekvédelmi társulás lehetőségei, hogy nem vesznek komolyan minket, hogy senki sem igyekszik igazán segíteni.

Nem próbálták megszólítani a nagy pártokat? Fordítva is kérdezhetném: a nagy pártok nem keresték meg önöket azzal, hogy szívesen felvállalnák több ezer választópolgár érdekeit?

A nagygyűléseken sokan javasolták, hogy csatlakozzunk a HZDS-hez, a legerősebb párthoz, mások a Smert ajánlották. Ilyenkor azonban rendszerint veszekedésbe fulladt az eszmecsere, mivel a károsultak nagyon sokfélék, baloldali és jobboldali szavazók, sőt legtöbben egyetlen pártban sem bíznak már. Ez a politikai megosztottság nagyon hamar kiderült, legutóbbi kassai összejövetelünkön ezer ember szavazott arra, hogy a saját utunkon induljunk el, se jobbra, se balra ne kanyarodjunk.

Lehetséges ez a jelenlegi belpolitikai helyzetben? Nem biztos, hogy én pártot alapítanék, ha a szimpatizánsaimat egyetlen dolog kötné össze, az, hogy mindannyian vissza akarják szerezni pénzüket. Ráadásul az a kormány, amely nemet mond erre, automatikusan ellenséggé válik az önök szemében.

Ebben igaza van, az irány még nincs egyértelműen meghatározva, jelenleg a tömegekben rejlő erőt próbáljuk felmérni. Be akarunk kerülni a parlamentbe, és el akarjuk érni, hogy törvény védje a félretájékoztatott, becsapott, megkárosított polgárok érdekeit. Elegünk van abból, hogy Szlovákiában nem lehet érvényt szerezni a jognak. Nem csak a csődbe ment betéti társaságok áldozatainak érdekeire gondolok. Az az ország, ahol szétrabolják a vállalatokat, milliós összegeket sikkasztanak büntetlenül, legálisan zajlik a pénzmosás, nem nevezhető európai államnak.

Ha jól tudom, önök azt az elsődleges célt tűzték ki maguk elé, hogy visszaszerzik a csendestársak betéteit, méghozzá nem az adófizetők pénzéből. Mégis, honnan?

Több lehetőséget is látunk. A csődbiztosok figyelmét felhívtuk arra, hogy a Horizont részvénytársaságnak külföldön számos érdekeltsége van, és ha ezeket megfelelő ellenőrzés mellett működni hagynák, nem pedig gyorsan pénzzé tennék, nagyobb összeget nyerhetnének. Tudjuk továbbá, hogy a Horizont 150 millió koronát adott a TA3 tévécsatornának, ebből kétmillió reklámra ment el, a többi pénzt televíziós technikára fordították. Ám kérdéses, vissza tudja-e fizetni a csatorna ezt a pénzt. A csődbiztosnak joga van a megkötött szerződéseket felülvizsgálni. A Szlovák Távközlési Vállalat ügye is mindmáig nyitott. Információink szerint a Deutche Telecom igyekszik rábírni a kormányt, hogy állítsa meg a megkezdett folyamatokat. Ehhez azonban politikai akarat is kellene. Ám, ha jó ügyvédeket fogadunk, akár ezt a pénzt is megszerezhetjük.

Ezek eléggé merész elképzelések, annál is inkább, mivel úgy tudom, jelenleg összesen húszezer korona van a párt kasszájában. Ebből kívánnak önök ügyvédeket fogadni, választási kampányt finanszírozni, pártstruktúrát építeni?

Hát igen, a támogatók eddig elkerültek minket, szimpatizánsainktól pedig nem várhatjuk el, hogy támogassanak minket anyagilag. Saját költségen járjuk az országot, szervezzük a nagygyűléseket. Mögöttünk nem állnak tőkeerős lobbicsoportok, de nincs is rájuk szükségünk. Felháborítónak tartjuk, hogy pénzért ma már politikai pártot is lehet vásárolni Szlovákiában. Vajon a milliomosok miért nem oda küldik a felesleges pénzüket, ahol krízishelyzet van, például az egészségügybe? Nekünk nincs szükségünk óriásplakátokra, megteszik a házilag gyártott olcsó szórólapok is.

Összesen mennyi pénzt kell visszaszerezniük?

Húszmilliárd koronát. Ám a kisemmizettek most már olyan szerények, hogy megelégednének pénzük egy részével is. Optimista vagyok, tíz százalékot jósolok magunknak a választásokon. A Polgárok Demokratikus Jogaiért (SDPO) párt senkivel sem kíván koalícióra lépni, egyedül vágunk bele a dologba. Tudatában vagyunk viszont annak is, hogy amelyik nagy párt most kijelentené, hogy felvállal bennünket, elveszítené választóit.

Nyilvános támogatásra tehát nem számíthatnak.

Van még idő a tárgyalásokra, bármi lehetséges...

Most mondta, hogy senkivel sem akarnak koalícióra lépni...

Nekik is, nekünk is sokat kell még gondolkodnunk a jövőnkön. A júniusi alakuló közgyűlés előtt ennél többet nem mondhatok. Jelenleg azt is eredménynek tartom, hogy a párt lassan bekerül a köztudatba, hogy a sajtó egyáltalán foglalkozik velünk, hogy mi ketten most beszélgetünk. Mindenképpen be kell jutnunk a parlamentbe, és a kisemmizett tömegek is felfogják, hogy mi vagyunk számukra az utolsó lehetőség. Kétszázezer emberről van szó, és persze a családtagjaikról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?