Mi lesz a Csorbatói Jegyzőkönyv sorsa?

A Buzitán élő, 82 éves id. Vajányi László immáron tíz éve küszködik a Csorbatói Jegyzőkönyv károsultjainak jogorvoslási lehetőségével. Nem kevés anyagi áldozatot is hozott annak érdekében, hogy egy, a felvidéki magyarság számára megalázó, hátrányosan megkülönböztető államközi szerződést a törvényalkotók által kinyittasson, s jobb lehetőség híján a károsultak legalább kárpótlást nyerjenek. Canossa-járása során elnéző vállveregetést ugyan több irányból is kapott, gyakorlati segítséget viszont senkitől.

„Az, ami itt történt, még a trianoni diktátumnál is gonoszabb”Somogyi Tibor felvételeVajányi úr, Ön 1994-ben a szlovákiai magyar sajtón keresztül felhívással fordult a Csorbatói Jegyzőkönyv vélt károsultjaihoz annak érdekében, hogy egy polgári kezdeményezés alapján kárpótlást nyerjenek. Mi lett a felhívás eredménye?

A mai napig senki nem hatalmazott fel arra, hogy a károsultak nevében én beszéljek, de a hirdetésünkre 36 községből jelentkező 1518 polgár társadalmi érdeke már képvisel akkora erőt, hogy a nevükben, érettük megszólaljak. A Jegyzőkönyv alapján elkobzott földvagyon a mai napig nem került összeírásra, a felhívásunkra jelentkezők 3157 hektárra nyújtották be a kárpótlási igényüket, a magyar oldalra került földvagyon viszont ennek a többszöröse. Egyébiránt minden károsult úgy tudta, hogy a határ 1952. február 2-val való lezárásakor nem a tulajdoni, hanem csak a használati jogot szüntették meg, a tulajdoni jog elveszítéséről csak mintegy húsz év elmúltával szereztünk tudomást.

Emlékezetem szerint Köteles László parlamenti képviselő 1996-ban törvénytervezetet nyújtott be a Csorbatói Jegyzőkönyvvel kapcsolatban.

Az Együttélés–MKDM koalíció akkor ellenzékben volt, magam sem láttam esélyt arra, hogy a beadvánnyal az akkori kormány és az akkori parlament érdemben foglalkozzon, ha jól tudom, tárgyalás nélkül elutasították. A később létrejött Magyar Koalíció Pártja viszont immáron több mint öt éve tagja a kormánynak, a mi kárpótlásunk érdekében viszont azóta sem tett semmit. Amikor Bugár Bélával, A. Nagy Lászlóval vagy Simon Zsolttal találkoztam, mindannyian kifejezték örömüket, hogy foglalkozom a Csorbatói Jegyzőkönyv kérdéskörével, mindannyian megígérték azt is, hogy a segítségemre lesznek. Egy darabig hittem is nekik, de már tudatosítottam, hogy az MKP-ra nem számíthatok. Akkor értettem meg, hogy mennyire érdektelen számukra a felvidéki magyarság egy-egy ügye, amikor az egyik levelemre Bugár Béla elnök úr valamelyik alkalmazottjával válaszoltatott, majd a háromsoros levélke végére odaírták, hogy Bugár Béla s.k. Túlságosan hosszú ideig voltam tisztségviselő ahhoz, hogy ne értsem meg, mit jelent az s.k. Nem engem aláztak meg, hanem azt az 1518 károsultat, akik reménykedtek benne, hogy valaki képviseli az ő érdekeiket.

A parlamenti képviselők és a szakértők is azt hangoztatják, hogy az MKP koalíciós partnerei oldaláról nincs kellő politikai akarat az egyes magyar vonatkozású kérdések társadalmi érdekekre alapuló megoldására.

Mondani bármit lehet. Én csak a törvényt tudom olvasni, nem pedig a törvényalkotók gondolatait. Az 1991-től hatályos földtörvényt olvasva például nem értem, hogy a 4. § miért nem vonatkozik a Csorbatói Jegyzőkönyvben érintett területekre, amikor az említett paragrafusban egyértelműen kimondják, hogy azok a földtulajdonok, amelyek az eredeti gazdasághoz tartozók voltak és 1948 után államosítás alá estek, azok visszajáró területek. A jelenleg hatályos földtörvény hozzám eljutott értelmezései szerint ma már azt sem tudom, hogy miképpen értelmezzem a Csorbatói Jegyzőkönyv XVI. cikkelyét, mivel az igaz, hogy a 33-as számú beneši alkotmánydekrétum alapján 1945-ben elveszítettük az állampolgárságunkat, de amikor a Jegyzőkönyvet aláírták és végrehajtották, már csehszlovák állampolgárok voltunk. A kárpótlási törvény miránk miért nem vonatkozik? A világ nem látott még példát arra, hogy két állam kölcsönösen lemond egymás javára a másik államban élő polgárok vagyonáról. Amikor ezeket a törvényeket tanulmányozom, akaratlanul is felteszem magamnak a kérdést: Milyen jogállam ez? Hol van itt a jogállamnak az alapja, a polgár?! Azok, akik megalkották az ország alkotmányát, maguk nem tartják be, úgy csűrik-csavarják, ahogy az éppen kedvezőbb a számukra. Az MKP-nak ezen a téren vállalt szerepe a károsultak szemszögéből vizsgálódva elkeserítő.

Az MKP vélhetően amiatt nem vállalta nyilvánosan a Csorbatói Jegyzőkönyvet körülvevő titokzatosság feloldását, mert köti őt a koalíciós szerződésben rögzített vállalása, miszerint ebben a választási ciklusban nem nyitja meg a Beneš-dekrétumok kérdéskörét.

Nem ismerem a koalíciós szerződés szövegét, amely csak akkor érdekelne, ha a benne foglaltak számon kérhetőek lennének. A Csorbatói Jegyzőkönyv kapcsán senki nem hivatkozhat arra, hogy érdemi intézése kapcsán megszegné szerződött kötelezettségét, hiszen a Jegyzőkönyv aláírásakor Beneš már nem élt és dekrétumainak írását 1945-ben befejezte. Amennyiben valaki mégis erre hivatkozik, be kellene vallani azt is, hogy a Csorbatói Jegyzőkönyv végrehajtását meghatározó 33-as számú alkotmánydekrétum Szlovákia területén ma is hatályos és Szlovákiában ma is érvényesíthetők a kollektív bűnösség elvén történő diszkriminatív eljárások. Ebben a tekintetben azt is elmondanám, hogy az MKP nem csupán a koalíciós partnerekkel kötött szerződést, hanem a választóival is, és sajnálatosnak tartom, hogy a koalíciós szerződésben foglaltakat magasabb rendűnek tekinti, mint a választópolgárai érdekvédelmét.

A hatályos földtörvény, s annak most októberben elfogadott módosított változata továbbra sem ad esélyt a Csorbatói Jegyzőkönyv károsultjainak a kárpótlásra. Ön levelezési kapcsolatot tart fenn a Jegyzőkönyvvel kapcsolatban többek között a magyar hatóságokkal is. Ők hogyan vélekednek a Csorbatói Jegyzőkönyv károsultjainak kárpótlási lehetőségeiről?

Először azt szeretném elmondani, hogy a restitúciós lehetőség újbóli megnyitása minden érintett számára kedvező döntés. Ami az ismeretlen tulajdonosú földterületekkel kapcsolatos törvényt illeti, gyalázat, a Szlovákiában uralkodó jogi állapotok tükörképe. A kérdésére válaszolva két hozzám intézett levélből idéznék. Kovács László jelenlegi magyar külügyminiszter többek között az alábbiakat írja: „...a magyar államnak tehát a csehszlovák állam polgárainak olyan ingatlanjai miatt, amely az említett Jegyzőkönyv alapján került elvételre, kártérítéssel nem tartozik, arra az az állam, jelen esetben Szlovákia köteles, aki lemondott állampolgárai nevében azok tulajdonjogáról.” (!) A másik levelet Gadó Gábor magyar igazságügy-minisztériumi főosztályvezető írta: :/... az 1964. február 3-án létrejött megállapodás végrehajtása keretében még 1964. ill. 1965-ben, az akkori igénybejelentések alapján, akkori mérték szerint megtörtént a magyar állampolgárok társadalmi tulajdonba vett, államosított vagyonáért a kártalanítás. Ekkor az államközi megállapodás értelmében került sor a csehszlovák állampolgárok magyarországi, már a magyar szervek által használt ingatlanai tulajdonjogának átvezetése is. Arról nincs tudomásunk, hogy a kölcsönösség alapján Csehszlovákiában mikor és mely mértékben történt meg az ottani állampolgárok esetleges kártalanítása, azt ott kellene tisztázniuk.” Ezt akár most is tisztázhatom, hiszen bennünket semmikor s semmilyen mértékben nem kártalanított senki.

Buzitát és Buzita község lakosságát milyen mértékben érintette a Csorbatói Jegyzőkönyv végrehajtása?

Buzita esetében a határrevízió után erdőben, szántóban, legelőben a művelhető határnak több mint a fele került Magyarországra, itt maradt 810 hektár, a magyar oldalra pedig 834 hektár került. A magyar oldalon az elbirtoklást láthatón véglegesnek tekintik, hiszen az új birtokosok közvetlenül a határvonal másik oldalán gyümölcsösöket telepítenek, aki pedig nem biztos a dolgában, az nem ültet fát. Az, ami itt történt, még a trianoni diktátumnál is gonoszabb, mert abban legalább kimondják azt, hogy a határokat Magyarország és Csehszlovákia között úgy kell kialakítani, hogy az egyes települések közigazgatási területei és gazdasági érdekei ne szenvedjenek kárt. Nálunk kettévágták a katasztert, de ez a károsultakon kívül senkit nem érdekel. Most tudatosítjuk csak, hogy micsoda ésszel fogalmazták meg ezeket a jegyzőkönyveket, amikor nagy előrelátással megoldották azt, hogy ha fordulna a helyzet, az eredeti tulajdonosokat kisemmizzék, kizárhassák a kárpótlásból. Ami ezen a téren megrendítő nem más, mint az, hogy azok, akiknek a mi érdekeinket kellene védeni, lepaktáltak azokkal, akik bennünket kiközösítettek és kiközösítenek ma is.

Az októberben elfogadott és 2004. január 1-jén hatályba lépő kárpótlási és földrendezési törvény a Csorbatói Jegyzőkönyv kárvallottjainak a problémáját egyszer és mindenkorra megoldotta, hiszen nem módosította a földtörvény 4. paragrafusát, ezáltal kizárta őket a kárpótlás minden lehetőségéből.

Kormánypártok szakértői úgy vélekednek, hogy a most megalkotott és az SzNT által elfogadott törvényben a kisebbik rosszat választották, egyébiránt pedig megvalósult az MKP egyik programba foglalt prioritása, a nevesítetlen földterületek községi vagyonba való átruházása.

A kisebbik rossz kényszerű kompromisszuma kivételes esetekben valóban méltányos eljárás, ám csak akkor, ha a törvényalkotó már minden más törvényes eszköz kihasznált érdekei érvényesítésére és a hatályos jogrend alapján nem nyert jogorvoslatot.

Az érintett törvény kapcsán érdemes megemlíteni és aláhúzni, hogy 1984. február 3-án Magyarország és Csehszlovákia is megállapította a Csorbatói Jegyzőkönyv és annak végrehajtásának alkotmányellenes mivoltát.

Ennek függvényében joggal feltehető a kérdés, hogy a törvényalkotó nem követett-e el alkotmányos mulasztást azáltal, hogy a 180/1995-ös törvényt és a Csorbatói Jegyzőkönyvet összefüggéseiben nem véleményeztette az alkotmánybírósággal, különös tekintettel arra a kérdésre, hogy a Csorbatói Jegyzőkönyv ma hatályos-e a Szlovák Köztársaság területén, s ha igen, akkor a beleszőtt 33-as számú beneši alkotmánydekrétum miért nem?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?