Nem tett semmi mást, csak egyszerűen mesélt. Mesélt, ha úri kedve úgy tartotta. Ritkán tartotta úgy, de akkor bőséggel ontotta a lényéből sugárzó bölcsességet és megértést. Lényeglátó volt és ironikus. Szarkazmusa sosem volt bántó. Tudta, fényből és sárból gyúrták az embert. Ha gyúrták egyáltalán. Szeretném mesteremnek tudni, de tudom, hiába szeretném.
Mesterem címere
Kardos G. a szeretet írója volt: humorral és mérhetetlen bölcsességgel szemlélte a körülötte zajló eseményeket és a felbukkanó személyeket. „Csak szeretetből írt” – mondja róla Bächer Iván, aki a posztumusz megjelent, utolsó tárcáit tartalmazó kötetéhez írta az előszót. Ahogy Weöres Sándor írta a szeretetről A teljesség felé című művében: „Rajongás nélkül dicsér és undor nélkül kifogásol, mert az életnek bármely dolga végső fokon se-jó se-rossz; semmi sem különb semminél...”
Hát valahogy így tette Kardos is, és ami megszületett tolla nyomán, tanulságul szolgálhat korunk közíróinak. Nem ítélkezett emberek felett, elfogadta őket olyanoknak, amilyenek; nem tanított, nem dorgált, csupán a maga, könnyed eleganciával párosult varázslatos stílusában leírta, amit megtapasztalt, vagyis amit abból említésre érdemesnek tartott. „Élményeinek jó, ha ezredrészét írta meg” – állítja róla Bächer. ĺrói ötleteit hanyag eleganciával napi publicisztikákban pazarolta el. Tárcái akár sűrített regényekként is felfoghatóak. Az ember a fejét fogja szinte e mérhetetlen pazarlástól, micsoda regénytémákat „hagyott veszni” egy-egy bravúros tárca kedvéért. Egy magamfajta gyalogzsurnaliszta csak nehezen szólhat róla a rajongás gesztusa és a bénult tisztelet hangja nélkül.
Tarján Tamás szerint munkamódszere az aprólékos gondosságon és a bohém halogatáson alapult. Az írói lustaság apologétájaként tűnhet fel szemünkben. Egykorú visszaemlékezések alapján még íróasztala sem volt. Mondják, egy egész hétig írt egy tárcát, közben pedig mutogatta barátainak a félkész írást, egyeztetett, és azt hiszem, egy kicsit már előre elbüszkélkedett vele. Közönségben sosem volt hiány. Hogy ki volt ő, találóbban aligha fogalmazhatnánk meg, mint ahogy ő maga: „Az a szerkesztőségekben gubbasztó, anyagokra váró, jelentéktelen híreket eseményekké gerjesztő, fontos személyiségek nyilatkozatai után futkosó firkász, aki a műveltségét lexikonokból meríti, és akinek arra sincs ideje, hogy a helyesírási szótárban utánanézzen, mit kell egybe és mit kell külön írni, mert még nincs meg a cím, nincs kész a kopf, ugyanis lapzárta van egy óra múlva, félóra múlva, tíz perc múlva, s rögtön utána új anyag után lehet szimatolni, megöltek egy legényt hetven forintjáért, kilencven éve született a híres dalszerző, és hamisan énekelt Pavarotti Madridban. Ez az én világom. Az irodalmat véletlenszerű mellékterméknek tartottam mindig, s tartom ma is, úri passziónak, irodalmat elkövetni mindenki tud. Minden vidéki kultúrotthon-igazgató kiül egyszer a tornácra, kezébe veszi a golyóstollat, s leírja az első sorokat: »Irma reggel felébredt, s ahogy kinyitotta a szemét, különös szorongás kerítette a hatalmába, mely meghatározatlanul lebegett körülötte, mint az egyre elsötétülő égbolt…« Ilyesmit egy újságíró nem ír le, mert tudja, hogy a világon senkit nem érdekel, az újságíró csak arról ír, amiről feltételezi, hogy másokat is izgalomba hoz. Ebből kifolyólag az újságíró megtanul írni, s csak akkor írja le, hogy valami lebeg, ha az tényleg lebeg, fel és alá, jobbra vagy balra. Persze, lebeghet meghatározatlanul is, egyszer jobbra, egyszer alá, de sohasem úgy, mint az egyre elsötétülő égbolt.”
Amióta elkészült ez az írás, csak egyre tudok gondolni: istenem, de lecseszne érte. „Még hogy »bénult tisztelet« meg »mesterem címere«! Hát hol élsz te, gyerek?!”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.