Menekülthelyzet Pozsonyban: csak a nőknek és gyerekeknek jut szükségszállás (VIDEÓ és GALÉRIA)

A kormányhivatal előtt 20-25 fő pihent meg (Fotó: Somogyi Tibor)
Pozsony |

A főváros központjában és a város szélén is jelentős számú közel-keleti menekült kénytelen sokszor a szabad ég alatt éjszakázni. Köztük nagy számban nők és kisgyerekek. Az ellátásukat jobbára civil szervezetek végzik. A menekültek részéről a hatóságok nem tapasztaltak törvénysértő magatartást, ám a magyar–szlovák határon néhány szlovák személy inzultálta őket.

Ahogy arról beszámoltunk, miután a környező uniós államok, így Lengyelország, Csehország és Ausztria lezárta a Szlovákiával közös határát, vagy ellenőrzést vezetett be az átkelőkön, nagyobb számú közel-keleti, túlnyomó többségében valószínűsíthetően szíriai menekült ragadt Pozsonyban. A főváros emiatt rendkívüli állapotot hirdetett. Erre az adminisztratív intézkedésre azért van szükség, hogy az önkormányzat gördülékenyebben tudja ellátni a rászorulókat. Amikor a kérdéses helyszíneken jártunk, különösebben megnövekedett rendőri jelenlétet nem tapasztaltunk, igaz, erre nem is volt semmi szükség. A rendőrség október 13-i tájékoztatása szerint a hatóságok nem tapasztalták, hogy a Szlovákián áthaladó, Nyugat-Európába igyekvő menekültek komolyabban megzavarták volna a közrendet.

Civilek segítenek

Ahogy az a múlt hét pénteken készült felvételeinken is látszik, a menedékkérők a főváros központjában lévő kormányhivatal előtti apró parkban és a közeli Szabadság téren voltak kénytelenek éjszakázni. Az utóbbi lényegében szintén egy park. A napokban azonban az időjárás jelentősen hidegebbre fordult, így a pozsonyi főállomás épületében próbáltak menedéket találni.

Ugyancsak nagyobb számú menedékkérő tartózkodik a város szélén található pozsonyszőlősi (Vajnory) idegenrendészet épülete előtt, ahol sátrakban húzták meg magukat. Az ellátásukat a menekültekkel való munkára szakosodott civil szervezetek, így a Mareena, a Szövetség az Emberi Jogokért (Liga za ľudské práva) végzi, de a Vöröskereszt is részt vesz ebben a munkában. A helyszínen maguk a menekültek is azt mondták nekünk, elsősorban meleg ruhára és cipőre, ezen belül gyerekcipőkre van szükségük, de mindenképpen tovább szeretnének haladni Nyugat-Európa felé.

Nem maradnak itt

A pozsonyi kormányhivatal előtti parkban csak pár percig tartott, míg a menedékkérők között találtunk valakit, aki nagyon jól beszél angolul. Abdul, mutatkozott be a kb. negyvenéves férfi, majd hozzátette, végzettsége szerint angoltanár. Azt is elmondta, kurd nemzetiségű és a szíriai Afrin városából indult, már közel két hónapja úton van. A szerb–magyar határon való átkelés után az embercsempészek elvitték egészen a szlovák–magyar határig. Ott gyalog keltek át. „Majd azonnal értesítettük a hatóságokat, a rendőrséget, hogy ott vagyunk” – magyarázta Abdul. Ottjártunkkor már két napja Pozsonyban volt. Elmondta, hogy ételt és orvosi ellátást is kapott, amiért nagyon hálás, de szükségszállás neki már nem jutott. Arról is beszélt, miért hagyta el otthonát. „Ha nem biztonságos a hely, ahol élsz, nem tudsz csinálni semmit, nem tudsz dolgozni” – magyarázta, miért tart Nyugat-Európába. Abdul arról számolt be, nem találkozott azzal, hogy az európai országok hatóságai rosszul bántak volna velük. Magyarországon ugyan egyszer elfogták a határőrök, majd visszatoloncolták Szerbiába, de akkor is jól bántak vele.

Útban Londonba

Másik interjúalanyunk, a huszonéves Nuri, akivel már az idegenrendészet előtt felállított sátortáborban beszélgettünk, nem volt ilyen szerencsés. Ő arról számolt be, a magyar hatóságok emberei bántalmazták őt, úgy megütötték a bal kezét, hogy orvosi ellátásra szorult. Elmondása szerint a csoporttal, amellyel ő is átkelt a magyar–szerb határon és amelyben nők és gyerekek is voltak, a magyar rendőrök nagyon rosszul bántak.

Nuri 14 évesen kényszerült arra, hogy elhagyja a szíriai Aleppót. Most a pozsonyszőlősi idegenrendészet előtt sátorozik. (Fotó: Somogyi Tibor)

Nagyon jó angolsággal azt mesélte nekünk, hogy 14 évesen hagyta el a szíriai Aleppót, majd évekig Törökországban élt, ahol a vendéglátásban dolgozott. Ott tanult meg angolul is. Az útja aztán Görögországon, Albánián, Szerbián és Magyarországon keresztül vezetett Szlovákiába. A szerb–magyar határon azonban csak hatodik próbálkozásra sikerült átkelnie. Nuri hálálkodva beszélt a szlovák rendőrségről és civil szervezetekről, akik nagyon jól bántak vele és társaival is. Miután regisztrálták őket, szabadon távozhattak. Ottjártunkkor több rendőr is megfordult a sátortáborban, kedélyesen beszélgettek a menekültekkel, feszültségnek a nyomát sem éreztük. Nuri elmondta, Londonba tart, a testvére már egy ideje ott él és segít majd neki munkát találni. A táborban beszéltünk egy nagyjából negyvenes férfival, aki arról számolt be, rendkívül rossz körülmények között utazott át a Balkánon. Bulgáriában nagyon piszkos helyen kellett aludnia. Ottjártunkkor éppen gyógyszert kért és kapott a Vöröskereszt munkatársaitól.

Galéria
Önkéntesek segítik a menekülteket, jogi ügyekben is tájékoztatást adnak (Fotó: Somogyi Tibor)

Nyugalom és feszültség

A pozsonyszőlősi idegenrendészetnél felállított kisebb táborban pénteken a Szövetség az Emberi Jogokért (Liga za ľudské práva) hat önkéntese dolgozott. Elmondásuk szerint egyszerre 45-50 menedékkérő tartózkodik a táborban, köztük néhány gyerek. Az ottjártunkkor egy mentőautó, a Vöröskereszt egysége is állandóan ott volt, hogy egészségügyi ellátást biztosítson. Az önkéntesektől azt is megtudtuk, hogy a főváros által rendelkezésre bocsátott szükségszállások, kapacitási okokból, kizárólag a nőket és a gyerekeket fogadják be. Ezzel együtt is sok menekült nő és gyerek a pozsonyi főállomáson tartózkodik.

A hatóságok a menekültek részéről nem tapasztaltak rendbontást (Fotó: Somogyi Tibor)

Ahogy azt mi is tapasztaltuk, a menekültekkel kapcsolatos helyzet a fővárosban nyugodt, semmilyen rendbontást nem láttunk. A hazai lakosságról azonban ez nem mondható el. Ahogy arról mi is beszámoltunk, néhány szlovák polgár agresszívan lépett fel a menekültekkel szemben a nagykürtösi járásbeli Nagycsalomján (Veľká Čalomija). Az erről készült felvételen négy nő látható, amint egy körülbelül húsz főből álló menekültcsoportot tartóztatnak fel. A videón kivehető, ahogyan azt kiabálják a menedékkérőknek, hogy maradjanak csendben és üljenek le, miközben elektromos sokkolóval és egy kutyával fenyegetik őket. „Fogjátok be és üljetek le!” – ordítja az egyik nő a menedékkérőkre, majd azt kiabálják, menjenek vissza Magyarországra és Szíriába. A felvételt összevágták, de arra lehet következtetni, hogy a menekülteket bántalmazták is. Információink szerint a napokban egy ilyen önjelölt „határőrcsapat” Helembán (Chľaba) is járt. A rendőrség a fenyegetőző nők ügyében eljárást indított. Az Országos Rendőr-főkapitányság a közösségi oldalán arra figyelmeztet, nem javasolják, hogy a polgárok így járjanak el a menekültekkel szemben, hiszen ez csak a feszültség növekedésével jár. „A rendőrség minden jogsértő magatartásra vonatkozó gyanút kivizsgál” – teszik hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?