A V4-es államok parlamenti védelmi bizottságai egyetértenek az együttműködés folytatásának fontosságában a védelem és a biztonságpolitika terén. Hétfői pozsonyi találkozójukon az aktuális biztonságpolitikai helyzetről, a migrációs válságról, a hibrid hadviselésről tárgyaltak, és a pozsonyi várban memorandumot írtak alá.
Memorandumot írtak alá a V4-es parlamentek védelmi bizottságai
Juraj Krúpa (SaS), a parlament védelmi bizottságának elnöke konstruktívnak nevezte a találkozót. „Nem értünk mindannyian mindenben egyet, eltérnek a vélemények, de a legfontosabb, hogy tárgyalunk, zajlik az eszmecsere, megosztjuk a tapasztalatainkat és keressük a lehetőségeket, ahol van értelme a V4-es együttműködésnek és koordinációnak” – jelentette ki Krúpa.
Pavel Fischer, a cseh szenátus védelmi bizottságának elnöke elmondta, a memorandumba bekerültek az egyes országok eltérő perspektívái is. „Mindaz, amiről ma tárgyaltunk, az Ukrajna ellen folytatott orosz háború hatásai, az országainkban zajló illegális migráció és az együttműködésünk szükségessége megerősített minket abban, hogy bár eltérnek a nézeteink, a megoldás keresése közös” – jelentette ki Fischer és kiemelte, hogy a V4-en belül a NATO-val és az EU-val kapcsolatos kérdésekről is lehet egyeztetni.
Jaroslaw Rusiecki, a lengyel szenátus bizottságának elnöke a határok védelmében és a digitális ágazatban tartja a legfontosabbnak az együttműködést. „Az országaink biztonságát érintő kérdésekben teljes mértékben ugyanarra a véleményre jutottunk” – tette hozzá.
Kósa Lajos, a magyar parlament honvédelmi bizottságának elnöke prioritásnak nevezte a V4-es együttműködést. Hangsúlyozta, hogy az egymás közti kommunikáció és a közös fellépés erősíti a V4-eket és növeli a súlyukat Európában és a világban is. „Mindig számíthatnak ránk, ami a védelmi politikát, a hadiipart és a migránsválság kezelését illeti” – szögezte le. Elmondta, hogy a migrációs helyzet nem javul és a magyar határnál már lövöldözés is volt az illegális határátlépést elkövető személyek csoportjai között. Hozzátette, hogy Magyarország már kétmilliárd eurót fordított határai védelmére, és nem érzi Európai Unió támogatását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.