Pozsony. Márciustól nem kell hitelesíttetnie az aláírását annak, aki ki akar lépni a nyugdíjrendszer második pilléréből.
Megtörténhet, hogy tudta nélkül távozik valaki a második pillérből
Az ellenzék szerint viszont érződik a kormány idegessége, ezért kapkod. A szociális minisztérium mintegy 31 ezer kilépővel számol, ez 1,6 milliárd korona pluszbevételt jelentene a Szociális Biztosítónak. Eddig viszont csak mintegy ötezren döntöttek úgy, hogy kilépnek a nyugdíjrendszer második pilléréből, ha ez a „trend” folytatódik, a június végi határidőig valószínűleg nem lesz annyi kilépő, mint amennyivel a kabinet számolt, így a Szociális Biztosítónak jóval kevesebb bevétele lesz a tervezettnél.
Sárközy Klára (MKP) szerint a kormány maga sem tudja, mire számít. „A minisztérium több mint harmincezer kilépőről beszél, de hallottunk már 70 ezres becslést is. A biztosító igazgatója egyszer úgy tájékoztat, hogy mintegy egymillió ügyfél számára hátrányos lesz, ha a kétpilléres rendszerben marad, majd azt mondja, azoknak nem éri meg, akik elmúltak 40 évesek, és húszezer koronánál kevesebbet keresnek. Robert Fico miniszterelnök a napokban viszont azt mondta, azoknak hátrányos, akik havi jövedelme kevesebb, mint 29 ezer korona” – nyilatkozta lapunknak Sárközy Klára. Szerinte az is érthetetlen, hogy ha egyszer módosítani akar a minisztérium, miért nem tette meg ezt néhány hónappal ezelőtt a szociális biztosításról szóló törvény módosításának parlamenti vitájában. Hasonlóan vélekedik Július Brocka kereszténydemokrata képviselő is. „Tulajdonképpen meg tudom érteni az okokat, amelyek ahhoz vezettek, hogy a kormány ismét módosítsa a törvényt. Több tízezer kilépőre számítottak a második pillér megnyitása után; azzal számoltak, hogy a nyugdíjpénztárakból több mint egymilliárd korona visszajut az első pillérbe, s miután ez nem teljesült, menet közben ismét megváltoztatják a játékszabályokat. Nem gondolom azonban, hogy az újabb módosítás hatására megváltozna a második pillérben takarékoskodók viselkedése, és sokan kilépnének. Az állampolgárok ugyanis felelősségteljesebben viszonyulnak saját jövőjükhöz, mint a kormány” – fejtette ki lapunknak Július Brocka, aki – mint mondta – attól tart, hogy az egyszerűsített kilépés miatt nagyobb lesz az esély a csalásra, tehát, ha nem lesz szükség hitelesített aláírásra, esetleg előfordulhat, hogy valaki manipuláció révén, tudta nélkül távozik a második pillérből.
Iveta Radičová (SDKÚ) szerint a módosítás nem egyenjogúsítja a második pillérbe való belépést és kilépést – a miniszter ugyanis ezzel is érvelt. Radičová kifejtette, a belépéshez mindig szükséges az érintett személy beleegyezése és a hivatalos szerződés aláírása. „A kilépés egy ilyen változásnál a Szociális Biztosítónál való bejelentést és egy nyomtatvány aláírását jelenti” – mondta a képviselő, aki szerint bizonyos jóváhagyás szükséges a csalások kivédése érdekében. Iveta Radičová a miniszternek arra az érvelésével kapcsolatban, hogy a hitelesített aláírás szükségességének eltörlése a lakosság akaratára történik, feltette a kérdést, hogy a kormány miért csak a lakosság egy részének akaratát veszi figyelembe. A képviselő ezzel arra utalt, hogy a második pillér megőrzésének érdekében indított petícióról, melyet mintegy 126 ezren írtak alá, a parlament már csak a nyugdíjtörvény módosítása után tárgyalt, lényegében tehát ignorálta.
Az ellenzék elfogadhatatlannak tartja, hogy a minisztérium nem tartotta meg a törvényhozási folyamat alapelveit, vagyis a módosító javaslat véleményezésére nem hagyott legalább öt napot a többi tárcának. Emília Kršíková, a szociális minisztérium államtitkára szerint a javaslat a törvényben egyetlen mondatot módosít, „ennek áttanulmányozására nem szükséges öt nap”. (sán, sita, akt)
Nem tetszik a nyugdíjpénztáraknak
Pozsony. A Nyugdíjpénztárak Szövetsége szerint épp a minisztérium tette kötelezővé a közjegyző által hitelesített aláírást a csalások kivédésének érdekében. „Ha ez ezentúl nem lesz szükséges, megvan a kockázata, hogy valaki értesítést kap a magán-nyugdíjpénztártól, hogy már nem tag. Holott ő nem akar kilépni” – fejtette ki Peter Socha elnök, hozzátéve, nem gondolja, hogy a kilépéskor szerepet játszana az, hogy kell-e közjegyzőnél hitelesíttetni az aláírást vagy sem. (s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.