A parlament megtörte az államfő vétóját és újra elfogadta a pártpreferenciákról szóló felmérések titkosítását. A tiltás a választások előtti 50 napra vonatkozik. A Smerrel és az SNS-szel szavazott a szélsőséges ĽSNS is. A jogszabály az Alkotmánybíróságra kerülhet.
Megtört Čaputová vétója, elfogadták az 50 napos moratóriumot
A parlament újra megszavazta azt a Zuzana Čaputová köztársasági elnök által a törvényhozás elé visszautalt jogszabályt, amely 14-ről 50 napra növeli azt a választások előtti időszakot, amely során tilos pártpreferenciákról szóló közvélemény-kutatást publikálni. Ha a jogszabály életbe lép, akkor a február 29-i parlamenti választás előtt január elején láthatunk utoljára felméréseket.
A törvényhozásban a Smer, az SNS és a szélsőjobboldali ĽSNS frakciója, valamint néhány független képviselő, illetve a hidas Eduard Adamčík voksolt az elnöki vétó megtörése mellett. A parlament így összesen 80 szavazattal fogadta el immáron másodszor az 50 napos moratóriumról szóló törvényt, 56-an voksoltak ellene, 10 képviselő tartózkodott és 4 honatya nem volt jelen a szavazáson. Az utóbbiak között volt Jakab Elemér (Híd) is, aki a jogszabály egyik beterjesztője volt. Bastrnák Tibor, a Híd frakcióvezetője lapunknak elmondta, hogy pártja egységesen szavazott. Adamčík ugyanis nem tagja a Hídnak és a következő választáson nem is indul a listájukon.
„Nem tartottuk helyesnek ezt a jogszabályt, az első alkalommal is úgy szavaztunk, ahogy most. Elutasítottuk az 50 napos moratóriumot”
– mondta lapunknak a frakcióvezető.
Robert Fico, a Smer elnöke már a szavazás előtt jelezte, azt tervezik, megtörik az elnöki vétót. Az Andrej Kiska vezette ellenzéki Za ľudí párt élesen bírálta a törvény ismételt elfogadását. Közleményükben kiemelik, ilyen hosszú moratórium egyetlen európai államban sincs. Čaputová korábban nem írta alá az 50 napos moratóriumról szóló törvényt. Mint mondta, ha szükséges, maga küldi a módosítást az Alkotmánybíróságra, és egyben azt is kéri a testülettől, hogy a döntésük meghozásáig függesszék fel a jogszabály hatályosságát.
„A törvény sérti a választók információhoz való jogát, a jogot az információk megosztásához, és károsan hat a politikai versenyre is”– húzta alá az államfő. A jogszabály szerint ugyanis az 50 nap alatt felmérést készíteni nem tilos, ellenben publikálni azokat nem lehet. Így például a pártok, akik rendszerint ilyen kutatást rendelnek, ismerhetik annak eredményeit, míg a választóik nem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.