Megszűnhet a gyógyszerhiány

Pozsony |

<p>Januártól javulhat a gyógyszerellátás, az elsején életbe lépő jogszabály a gyógyszert itthon regisztráló céget teszi felelőssé a készítmény hazai elérhetőségének biztosításáért. A gyógyszertárak szerint ki kell várni, mit hoz a gyakorlat.</p>

Az Állami Gyógyszerellenőrzési Hivatal (ŠÚKL) december végén több mint 4000 gyógyszerkiviteli tilalmat adott ki több száz gyógyszerre. Összehasonlításképpen 2015-ben mindössze 135-öt. A jelenlegi szabályozás szerint a kivitelt kérvényező cégnek 30 nappal korábban kell kérvényeznie a készítmény kivitelét az országból, és ha hiány mutatkozik, akkor ezt a ŠÚKL megtilthatja, de ez a rendelkezés a gyakorlatban nem működik. Lapunknak több gyógyszerész is megerősítette, hogy hiányoznak neurológiai, pszichiátriai gyógyszerek, véralvadásgátlók és az antibiotikumok, de az is előfordul, hogy nem kaphatók bizonyos megelőző oltószérumok gyerekeknek, például a kombinált torokgyík– tetanusz–szamárköhögés–gyemekbénulás elleni készítmény.

Ezen a helyzeten kellene változtatnia a januárban életbe lépő törvénymódosításnak. „Az új törvény hatása gyakorlatilag azonnal érezhető lesz, stabilizálja a helyzetet és javítja a gyógyszerek hozzáférhetőségét” – állítja a szaktárca. A készítmények elérhetőségét hivatott biztosítani az a rendelkezés, amely a gyógyszert Szlovákiában regisztráló cég számára előírja, hogy hiány esetén köteles közvetlenül a betegnek kiszállítani a készítményt.

A gyógyszerellátásban a gyógyszert regisztráló cégnek lesz a legnagyobb felelőssége. „Ha az érintett piaci szereplő nem tartja be az előírásokat, a minisztérium akár 1 millió euróra is bírságolhatja” – tájékoztatta lapunkat a szaktárca. A gyógyszer regisztrálásának egyik feltétele ugyanis az, hogy a regisztrációt kérő cég garantálja a készítmény szlovákiai elérhetőségét. A gyógyszerellátás folyamatosságát biztosítja majd az a rendelkezés is, hogy a gyógyszerterjesztők nem vihetik ki az országból az egészségbiztosítási rendszerben térített árú készítményeket, ezt csak a gyártó vagy a regisztráció birtokosa teheti meg. Az egyes készítményekből kialakult hiány oka ugyanis az, hogy az egészségbiztosítók által térített készítmények uniós szinten olcsók, az áruk nem lehet magasabb, mint a két legalacsonyabb uniós ár alapján kialakított referenciaár. Ennek hatására idén már az első fél évben több mint 700 féle, 1,2 millió csomag gyógyszert exportáltak olyan országokba – elsősorban Dániába, Németországba, de Magyarországra és Ausztriába is – ahol jóval drágábbak a készítmények.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?