<p>Ma dél után nem sokkal szavazott az Országgyűlés a CEU-t ellehetetlenítő törvényjavaslatról. A kormánypárti képviselők szavazatával elfogadták a módosítást, így finoman szólva bizonytalanná vált az egyetem magyarországi jövője - írja az <a href="http://eduline.hu/felsooktatas/2017/4/4/lex_ceu_parlament_YU0P7E#utm_so…; target="_blank">eduline.hu</a>.</p>
Megszavazták a CEU-t ellehetetlenítő törvényt
A javaslatot 123 igen, 38 nem szavazattal elfogadta az Országgyűlés.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tegnapi javaslatára sürgősségi eljárásban tárgyalta a Parlament azt a törvényt, amit csak lex CEU-ként lehet emlegetni, mert kifejezetten az amerikai-magyar intézmény ellehetetlenítésére irányul. A javaslatot Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyújtotta be éppen egy hete.
A javaslatról történő szavazást meglehetősen kemény viták előzték meg. Az ellenzék kifogásolta, hogy a kormány adminisztratív eszközökkel gyakorlatilag kidobja az országból annak egyik legjobb egyetemét. A kormánypárti képviselők szerint azonban szabálytalanul működik az egyetem, és káros a hazai felsőoktatásra.
Palkovics László oktatási államtitkár a szavazást közvetlenül megelőző felszólalásában azt mondta, ez az egész csak egy jogtechnikai dolog. Ő is - több más kormánypárti képviselőhöz hasonlóan - azt kifogásolta, hogy New Yorkban nem folytat oktatási tevékenységet a CEU. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a CEU kizárása a magyar felsőoktatásból nem érinti a Közép-európai Egyetemet, csak nem adhatnak ki amerikai diplomát, de szerinte ez nem nagy gond, hiszen mint megjegyezte, a többi magyar egyetem sem ad ki ilyet, és mégis munkát találnak az ott végzettek.
A módosítás szerint a CEU 2018. január 1-től már csak abban esetben vehet fel hallghatókat, ha a magyar állam és az Egyesült Államok szövetségi kormányzata között erről megállapodás jön létre. Az is a működés feltétele lesz, hogy a CEU New York államban is létesítsen egyetemet, szintén január 1-ig. Ez utóbbi ennyi idő alatt nyilván lehetetlen, ám az Egyesült Államok törvényei szerint az USA szövetségi kormánya sem hozhat döntést a felsőoktatás kérdésében, mert ez a téma az államok hatáskörébe tartozik.
A NÉMET ELNÖK IS KIÁLLT A CEU MELLETT
A törvénymódosítás ellen rengetegen tiltakoztak, köztük Navracsics Tibor, egykori fideszes miniszter, jelenlegi uniós biztos. Ugyanígy nem ért egyet a CEU ellehetetlenítésével a Magyar Rektori Konferencia és az ELTE sem. Kiállt a CEU mellett az Oxfordi Egyetem helyettes rektora is, de az amerikai nagykövetség, és az ország külügyi tárcája is.
Vasárnap tízezren vonultak fel Budapesten a törvénymódosítás ellen tiltakozva. Ma délután öt órakor ismét tüntetést szerveznek az intézmény Nádor utcai épületénél.
A CEU délután tart sajtótájékoztatót az ügyben.
A CEU-Közép-európai Egyetem befogadására már többen bejelentkeztek, Vilnius mellett Bécs, Graz, vagy Klagenfurt lehet az intézmény új otthona.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.