<p>Bár Ausztria a hétvégén jelezte, péntektől ideiglenesen felfüggeszti a nyitott határokról szóló schengeni egyezmény hatályosságát, mint megtudtuk, ez az intézkedés a szlovák–osztrák határszakaszt nem fogja érinteni, ezeken a határátkelőkön rendőrök sem lesznek. </p>
Mégsem zár az osztrák–szlovák határ
Péntektől léphet életbe a szigorított ausztriai határellenőrzés, amely egyelőre a Szlovéniából érkezőket fogja érinteni. Azokat a menekülteket ellenőrzik majd az osztrák határon, akik a Karavankák-alagúton (Karawankentunnel) érkeznek az ausztriai Karintia tartományba. Az osztrák határrendészet segítségével az ellenőrzést már a határ szlovéniai oldalán elvégzik. A Szlovéniából érkező menekülteket jelenleg a karintiai szakaszhoz irányítják és itt engedik be Ausztriába. A stájerországi Spielfeldbe január 6. óta nemérkeztek migránsok, de ennél az átkelőnél is szigorúbb lehet majd a beutazók ellenőrzése.
Werner Faymann osztrák kancellár egy vasárnapi lapinterjúban jelentette be, hogy Ausztria ideiglenesen hatályon kívül helyezi a schengeni megállapodást, minden bevándorlót ellenőriz a határon, és a gazdasági menekülteket elutasítja. Kijelentése nagy port kavart, s több szlovákiai portálon megjelent információ arról, hogy ettől a héttől a szlovák–osztrák határon is lesznek ellenőrzések. Ivan Netík, a szlovák belügyminisztérium szóvivője szerint Bécsnek hivatalosan tájékoztatnia kellene az ismételt ellenőrzés bevezetéséről, s erre egyelőre nem került sor. „Nem kaptunk hivatalos figyelmeztetést az osztrák féltől. Szlovákiában egyelőre stabil a biztonsági helyzet, s nincs szükség további intézkedések foganatosítására” – mondta lapunknak a szóvivő.
A kancellár közlése szerint mostantól csak azok a migránsok léphetnek be Ausztriába, akiknek Ausztriában menedékjoguk van, illetve akik Németországba akarnak továbbutazni. A tartományi vezetők és a kormány illetékesei szerdán tanácskoznak a szigorított menekültügyi intézkedésekről, valamint dönthetnek a menekültek befogadásának felső korlátjáról. Sebastian Kurz osztrák külügyi és integrációs miniszter szerint konkrét intézkedéseket is hozhatnak a találkozón. Kurz hétfőn kijelentette: ha nincsen uniós megoldás, akkor nemzeti intézkedésre lesz szükség. Az MTI hírügynökség tájékoztatása szerint tavaly kilencvenezer menedékkérelmet nyújtottak be Ausztriában, idén 120 ezer kérelemmel számolnak. Az adatok szerint 2014-ben 28 ezer, 2013-ban 17 ezer, 2010-ben pedig 11 ezer menedékjogi igény érkezett be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.